Рік реформ або Чого досягла нова команда Фонду держмайна України

Публікації
Асіф АлієвQHA
01 Вересня 2023, 10:08
Асіф АлієвQHA
01 Вересня 2023, 10:08
Асіф АлієвQHA

7 вересня 2022 року Верховна Рада призначила народного депутата від фракції «Голос» Рустема Умєрова головою Фонду державного майна України (ФДМУ).

У складні часи особливо важливо, щоб державним майном управляли ефективно, а під час війни це питання набуває надважливого значення.

Українські підприємства мають бути надійним тилом країни, яка протистоїть російської агресії. Головна мета підприємств виконувати свої функції та наповнювати бюджет.

Перед ФДМУ стояло декілька задач: відновити малу приватизацію, продовжити ефективну оренду, застосувати відповідальність за неефективне використання держмайна, завершити реформу системи оцінки майна тощо.

Мала приватизація

За майже рік відновлення малої приватизації близько 400 підприємців купили у держави занедбані об’єкти. Переважно це адмінприміщення, об’єкти незавершеного будівництва, неробочі фабрики, складські приміщення, гаражі.

Лише за сім місяців поточного року (з січня до липня) завдяки ФДМУ бюджет отримав майже 2,1 млрд грн, в той час, як протягом попередніх девʼяти років середній результат складав був у п'ять разів менше (приблизно 400 млн грн).

Як заявив Умєров виданню Forbes Україна, головний учасник приватизації – це малий бізнес. 73% об’єктів, які ФДМУ продав з моменту відновлення малої приватизації, коштують до 1 млн грн. 76% проданих активів припадає на об’єкти промислової та адміністративної нерухомості.

Серед промислової нерухомості – склади, цехи, майстерні та СТО; адміністративної – офіси, які, наприклад, раніше використовували різні органи влади.

Оренда держмайна

У ФДМУ зазначають, що якщо у підприємця немає грошей для купівлі державного майна, щоб продовжити свій бізнес в іншому регіоні, він може скористатися іншим варіантом – орендувати державне майно. Фонд держмайна підписав 147 договорів оренди для потреб релокації. Загальна площа приміщень під релокацію – 32 800 кв. м.

Відповідальність перед державою та людьми

Нове керівництво Фонду зупинило сумнівні операції на державних підприємствах на 500 млн грн, а також повністю виплатило заборгованості із зарплат понад 6 тисячам працівникам 12 підприємств, що знаходяться в управлінні ФДМУ.

Керувати під час війни

Мало того, під час повномасштабного вторгнення підприємці активніше беруть участь в аукціонах, ніж до цього. За кожен актив під час війни змагаються в середньому п'ять підприємців, а у 2021 – лише три.

Жорстка конкуренція на аукціонах малої приватизації свідчить, що бізнес попри наслідки широкомасштабної агресії РФ отримав можливість зберегти свій бізнес, підприємці скористалися цим, щоб швидко знайти місце для релокації.

Конфіскація ворожого майна

Окремою задачею Фонду Держмайна є управління конфіскованими російськими активами в Україні. ФДМУ вже передали активи президента-втікача Віктора Януковича та російського бізнесмена Володимира Євтушенкова, а також Демурінський ГЗК, який належав російському бізнесменові Михайлу Шелкову.

Сьогодні команда ФДМУ працює над створення нових інвестиційних проєктів – Суверенного фонду, Земельного банку, Фонду нерухомості та Made in Ukraine.

Як заявляв Рустем Умєров, для післявоєнного відновлення Україні потрібно понад 600 млрд євро або приблизно 24 трлн грн. Це означає, що Україна повинна протягом 18 років витрачати доходи свого бюджету виключно на відновлення.

"Оскільки це неможливо, ми повинні шукати нові інвестиційні рішення. Саме тому ФДМУ окремо впроваджує чотири нові інвестиційні продукти. Мета проєктів залучити гроші до України, дати людям роботу, відновити виробництво та запустити економіку", - наголосив голова Фонду держмайна.

Останні 12 місяців роботи Фонду держмайна показали, що оперативно завершити процеси з корпоратизації та прозорого продажу державних об’єктів, що тривали понад 30 років, — задача цілком здійсненна.

За рік роботи новій команді Фонду вдалось консолідувати 65% державних активів (це понад 2,3 тис. об’єктів), провести тріаж (аналіз переданих об’єктів за критерієм спроможності вести господарську діяльність та наявності ліквідних активів) та виставити на приватизацію ті, що можуть бути цікавими українському бізнесу.