Навіть не дуже занурені в археологію українці чули про активізацію російських незаконних масштабних розкопок та будівництва у Херсонесі. Про те, що плани «перекопування» в районі пам’ятки вимірюються сотнями, якщо не тисячами кубометрів грунту, що античні споруди розбавляють «новодєлом». Українські фахівці говорять, що «православізація» античного Херсонесу відбувається з ідеологічною метою для просування імперських інтересів Росії.
«Кримські новини» спілкуються з кандидаткою історичних наук, старшою науковою співробітницею Інституту археології і менеджеркою з комунікацій САУ Тетяною Шевченко біля стенду археологічного музею, на якому розміщені глиняні фігурки, зображення античних богів, знайдені у південних районах материкової України. Вони дуже схожі на тих, які знаходять на розкопках в Криму.
Тетяна Шевченко також учасниця міжнародної експедиції, яка працювала у Херсонесі майже двадцять років тому, і продовжує стежити за тим, що відбувається зараз і там, і в Криму в цілому.
Розкажіть про ту давню міжнародну експедицію у Херсонесі. І що ви можете сказати про нинішні російські розкопки?
У Херсонесі я була у 2003-2004 році. Тоді працювала спільна українсько-американська експедиція. Вони називалась українсько-американська, але насправді там дуже велика була географія. Приїжджали дослідники з багатьох країн, фахівці кожен у своєму вузькому питанні — палеоботаніки, палеозоологи, ті, хто займаються консервацією надгробків. Це був дуже гарний проєкт. Зараз, на жаль, така міжнародна співпраця неможлива. Усі міжнародні експедиції, які були в Криму, всі закрилися (після 2014 року, — прим. ред.).
Щодо того, як в Криму зараз досліджуються пам’ятки — там зараз працюють російські експедиції. Але показовий факт: при роботі цієї українсько-американської експедиції була збудована величезна будівля для зберігання пам’яток. Однак росіянами зараз дуже по-іншому сприймається американська співпраця, вони зараз її цураються і бояться про неї згадувати. Були вкладені величезні суми в розкопки, у той же національний заповідник, збудована ця будівля — але зараз вона стоїть закрита, хоча планувалась для відкритого доступу, для музейних експозицій, для відвідувачів. Зараз це просто будівля, яка закрита на сім замків, до неї бояться підходити.
Нещодавно з вуст експертів пролунала цифра, що у Херсонесі під час робіт планується вилучити 30 тисяч кубометрів ґрунту, хоча зазвичай справжні розкопки в таких обсягах не ведуться. Наскільки така діяльність близька до слова «розкопки»?
Взагалі дуже дивно, коли говорять про кубометри грунту під час розкопок. Тому що розкопки — це набагато складніша річ, ніж просто перекидання з місця на місце грунту і виймання звідти речей.
У тому ж Херсонесі під час розкопок свого часу знайшовся майданчик, де працював коваль. А як це виявили? Брали на магніт намотували марлю і цей магніт притягував найдрібніші лусочки металу. Тобто можна уявити — наскільки розкопки трудомісткий, тривалий і довгий процес. Якщо просто перекидати землю з одного місця на інше, ви нічого там не побачите. Який там коваль, яка там майстерня?! Тобто я взагалі не розумію, як можна наперед при розкопках планувати кубометри.
А за вашою оцінкою, на етапі 2013-14 років, яка була потреба в розкопках у Херсонесі?
Масштабні роботи потрібні всюди. У нас в Україні дуже багато пам’яток і ми намагаємось донести це розуміння, що треба вкладати кошти, бо оце знання про нашу історію — це наше майбутнє. І ясно, що дуже важко це розуміння людям дати. Але те ж саме відбувається і в Росії, і тепер в контрольованому нею Криму. Оскільки це для них була цікава політична тема, на Крим знайшлися гроші, знайшлися люди, знайшлися ресурси. На все інше не знайшлося, а на Херсонес, чи на той же Пантікапей, для того, щоб створити «картинку», які вони молодці, раніше були погані, а ми — хороші. До речі, раніше не було якоїсь закритості нашої до російських експедицій. Те, що зараз вони позиціонують, що от вони відкрили Крим, і от нарешті російські археологи там працюють, так вони там і працювали раніше. Тільки зараз їм дали більше грошей.
Українські експерти вважають, що нинішні роботи на Херсонесі спрямовані на «православізацію» античної пам’ятки і утвердження російської імперської ідеології, аби справжня історія Криму не заважала російській пропаганді. На вашу думку, чи є там така тенденція?
Російська політика, на жаль, керує російською археологією. Я працювала у 2009 році на розкопках на території великої Керчі — на античному місті Тірітака, потім проводила сама розвідки на хорі біля античного міста Німфей, що біля озера Тобечик, це такі місця, які я люблю і добре пам’ятаю.
Ми завжди розуміли, що це античні пам’ятки, що там багато культур змінилось з того часу. А Росія на повному серйозі від своїх істориків вимагає пояснень і підтверджень, що Керч — найдавніше місто Російської Федерації.
І я от бачу серед того, як російські колеги між собою комунікують, що для них виявляється не можна не визнати це твердження. А вони не можуть його визнати, бо це смішно, бо одна справа — античні пам’ятки, а інша — Російська Федерація, історичної тяглості тут не було. Але ні, вони намагаються твердити, що Пантікапей і Керч — це от наше найдавніше місто Російської Федерації.
А які загалом враження від російських розкопок в Криму?
Є відчуття, що російські експедиції в Криму зараз дуже поспішають все розкопати. І це відчуття, якщо чесно, трошки лякає. І навіть російська публікація нових відкриттів на всій території Росії і плюс Крим — там кримські знахідки займають більшу частину усього об’єму публікації. Ви уявляєте — яка велика територія Росії, і який той Крим? А знайдено в Криму і вкладено сил на розкопки там набагато більше, ніж на всій території Росії. Тобто вони поспішають поки є можливість, витягнути з Криму все що можна — якесь таке враження.