Росія легалізує свою збройну присутність на окупованому Донбасі. Факт чи медіа-провокація?

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
23 Квітня 2021, 19:15
Тетяна ІваневичQHA
23 Квітня 2021, 19:15

Росія почала легалізовувати свою збройну присутність на окупованому Донбасі або планує перевести збройне забезпечення своїх проксі-сил на легальну основу. На такі припущення наштовхує інформація, що з’явилась цими днями в інформаційному просторі. І хоча «пробна куля» в очікуванні реакції запущена РФ через доволі сумнівні джерела інформації, однак це може бути лише першою ланкою в цілому ланцюжку подальших дій і подій. Розбирались «Кримські новини»

«Зсадити» з донецького неба всі «Байрактари»? 

____________________________

«Росія передала ДНР і ЛНР комплекси радіоелектронної боротьби «Красуха-4» та інші засоби РЕБ для боротьби з Bayraktar TB2». А поблизу лінії фронту на окупованому Донбасі з’явились російські системи ППО - ЗРПК «Панцир-С1» та ЗРК «Тор». Про це повідомили в середині квітня сайти та телеграм-канали сепаратистів.

І можна констатувати, що таке визнання наявності російських збройних поставок є якщо не сенсаційним, то доволі цікавим. Принаймні, раніше в російських і сепаратистських інформаційних джерелах все обмежувалось обтічними формулюваннями «Россия Донбасс не бросит», а наявність озброєння у сепаратистів пояснювалась тим, що «місцеві шахтьори і трактористи накопали його в шахтах». Втім, на сьомому році війни казочка про використання буцімто майна захопленого на складах ЗСУ ще в 2014-му році вже не спрацьовує. Та й невичерпне джерело боєприпасів для різних видів зброї, яку постійно застосовують окупаційні війська, теж потребує пояснення. І зрештою, посилення ЗСУ також вимагає від російських окупаційних сил тримати під рукою все більш серйозну і сучасну зброю.

Остання теза частково підтверджується в поясненнях мети поставок РЕБ.

«За наявною інформацією, Росія направила на Донбас комплекси, призначені для боротьби з турецькими ударними дронами. Згідно наявних даних, мова йде про російські системи радіоелектронної боротьби сімейства «Красуха-4» і засобах РЕБ інших сімейств. На думку експертів, цього озброєння буде достатньо, щоб усунути виниклу загрозу і «зсадити» з донецького неба всі «Байрактари», - пишуть сепаратистські інтернет-сайти.

Проросійські джерела мотивують необхідність появи «Красухи» на Донбасі її начебто ефективністю в протидії ударним турецьким БПЛА в інших «гарячих точках» світу.  

Двобої російських РЕБ «Красуха-4» і турецьких «Байрактарів» активізувалися минулого року. Туреччина задіяла їх в Сирії під час операції «Весняний щит», а Азербайджан - восени під час загострення в Нагірному Карабасі.

РФ твердила, що «Красуха» ефективно протидіяла дронам, і не один з них впав і  розбився після впливу системи РЕБ. 

Водночас, Туреччина неодноразово демонструвала, як дрони, що прорвались крізь реб-захист, знищували російські ЗРК «Панцир» та інші цілі.

Тепер «Красуха», «Панцир» і «Байрактар» можуть зіткнутися у відкритому двобої і на Донбасі. 

Поки що Україна не задіювала «Байрактари» саме як ударні дрони, але пару тижнів тому цей БПЛА вперше злетів в зоні ООС для ведення спостережень. 

Що є першим на Донбасі - курка чи яйце, «Байрактар» чи «Красуха»? 

____________________________

Впродовж семи років війни на Донбасі Росія заперечує свою участь в протистоянні і заявляє - «настамнет», акцентуючи на тому, що в конфлікті вона - посередник, а не учасник.

Водночас, Україна фактами доводить, що окупація Донбасу реалізована та досі підтримується сучасною російською зброєю, яка таємно поставляється через неконтрольований українсько-російський кордон. 

Так, Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ почала фіксувати наявність в ОРДЛО надсучасних російських РЕБ, ЗРК та інших озброєнь майже від початку окупації. 

В звіти СММ потрапляли і потрапляють безпілотники «Орлан-2», комплекси РЕБ «Житель», «Рубікон», «Борисоглібська-2», «Ртуть» і «Торн», командний пункт «Нард» тощо.

Лише одна з точок таємної нічної «ротації» військових вантажівок - селище Манич на Донеччині неподалік «дірки» в кордоні з РФ, була виявлена ще в 2018 році.  

Влітку 2018 року СММ вперше, але не востаннє, виявило вищезгаданий комплекс РЕБ «Красуха».  

Тоді неподалік Луганська «засвітились» одразу  4 російські системи радіоелектронної боротьби: «Леєр-3», «Красуха-2», «Биліна» і комплекс РЕБ з БПЛА «Репелент-1».

Наступного разу «Красуха-2» і «Леєр»  попали в звіти СММ в квітні 2019 року.  

Цікаво, що російські «Красухи» виявили на Донбасі задовго до появи в зоні ООС ударних «Байрактарів». І це дозволяє засумніватись в твердженнях cепаратистської (читай - російської) пропаганди, що нинішня поява цих РЕБ на Донбасі - то відповідь саме на появу «Байрактарів». 

Росія робить перший крок від «настамнет» до «мыужетут»?

____________________________

Впродовж семи років війни і Україна, і та ж СММ ОБСЄ намагаються добитися від Росії офіційних пояснень - яким чином і чому на окупованій території України з’явилась сучасна зброя РФ? Однак Росія відмовчується, в тому числі ігноруючи офіційні запити від міжнародних організацій.

І от наступає весняна російська ескалація навколо та на окупованих територіях України. За різними оцінками, біля українських східних кордонів за останній місяць накопичене понад 100-тисячне угруповання ЗС РФ з важкою технікою, ще майже 40 тисяч - в окупованому Криму.

І саме в ці дні сепаратисти публічно «зливають» інформацію про буцімто «передачу РФ озброєнь» угрупованням ЛДНР.

Поки в самих цих повідомленнях зазначається, що РФ офіційно не підтверджує передачу озброєнь своїм проксі-силам. Хоча і констатується - ці озброєння там вже як би і є, хоча начебто їх там і немає.

Однак поява подібних повідомлень може засвідчувати - Росія почала легалізовувати свою збройну присутність на Донбасі.

Навряд чи слід очікувати, що Росія визнає себе стороною конфлікту. Ймовірно, все буде оформлено як легальні поставки озброєння «армії Донбасу» на прохання «республік» для захисту «росіян і російськомовних». Фактично - легалізоване постачання озброєнь за аналогом інших «гарячих точок», де існує російське втручання. 

Який крок РФ буде наступний і чи означатиме це, що Росія таки планує реалізувати для окупованих районів сценарій Придністров’я чи Абхазії? Ймовірно, це стане зрозуміло вже цього року. 

І в цьому контексті показовою буде офіційна реакція Москви на появу інформації про буцімто збройну підтримку РФ «армій народов Донбасса» (а насправді російських Армійських корпусів, якими керують кадрові російські військові, які озброєні російською зброєю, і які діють в інтересах Росії).

Також медійна легалізація поставок серйозних російських засобів РЕБ і ППО, які вже мають бойовий досвід, біля лінії фронту може свідчити про готовність Росії до активізації «гарячих» бойових дій як на землі, так і в небі Донбасу. 

«Вишенькою на тортик» в перебігу донецьких подій може стати новина, яка з’явилась наприкінці тижня, 23 квітня. Тобто в день, коли російські війська, що брали участь в перевірці біля кордонів України та в окупованому Криму, повинні були почати повертатись до місць постійної дислокації.

Російські ЗМІ оприлюднили лист заступника голови адміністрації президента РФ Дмитра Козака з пропозиціями Німеччині та Франції провести до 27 квітня переговори щодо перебігу перемир’я на Донбасі. Умовою цих перемовин озвучена участь в них терористів «ЛДНР» та її проведення безпосередньо в зоні конфлікту на Донбасі.

Тож цей лист цілком може бути однією із наступних ланок - після медійного вкиду про  російські поставки зброї бойовикам ДНР-ЛНР.