«Росіяни ніяк не визначаться — де їхня історична батьківщина». Ільмі Умеров про реакцію Держдуми на законопроєкт про корінні народи

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
09 Червня 2021, 16:28
Тетяна ІваневичQHA
09 Червня 2021, 16:28

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишній бранець Кремля Ільмі Умеров в коментарі «Кримським новинам» саркастично відреагував на заяву російських депутатів щодо українського законопроєкту про корінні народи в Україні. В Держдумі, зокрема, обурились, що законопроєкт не відносить до корінних народів етнічних росіян, а лише кримських татар, караїмів і кримчаків.

Щось російський народ ніяк не визначиться, де його батьківщина. Москва і навколо Москви — росіяни звідти беруть свій початок, — акцентував Умеров на географічному місці походження росіян. 

Ільмі Умеров також зауважив, що навіть за історичною хронологією росіяни не можуть бути корінним народом ані в Україні, ані в Криму. Адже «русские» як етнос почали формуватись за кілька століть до того, як Крим був насильно приєднаний до Московії (сучасної Росії).

Той період, коли Московія була одним із улусів Золотої Орди — відтоді росіяни з’явились як етнічна група. А Крим вони захопили набагато пізніше. Тобто вони аж ніяк не можуть бути корінним народом у Криму або Україні, — констатує заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу.

Умеров також провів лікнеп для росіян, пояснивши, у чому полягає відмінність між термінами «корінний народ» і «національна меншина». Саме до останньої й належать етнічні росіяни, що проживають в Україні.

Народи, у яких за межами України є свої державні утворення, вважаються (в Україні, — прим. ред.) національними меншинами. І росіяни, які живуть в Україні, також національна меншина. Це жодним чином не приниження чи образа, це об’єктивна реальність, — говорить Умеров. 

На думку Ільмі Умерова, Росія, піднімаючи питання про «росіян як корінний народ», насправді не планує виборювати надання йому цього статусу. Однак РФ використовуватиме цю тему як інструмент подразнення і тиску на українське суспільство, і в тому числі, аби не дозволити забезпечити повною мірою права кримських татар. 

У Криму, де наша батьківщина, де сформувався кримськотатарський народ, де ми можемо називатися корінними, нам на противагу одразу ставлять російську більшість. Це робиться для того, аби не вирішити нашу проблему. Ніхто насправді ставити серйозно питання про те, що росіяни — корінні в Україні, не буде. Але щоразу це згадуватимуть, коли буде треба протиставити один народ іншому, — сказав Умеров.

Законопроєкт про корінні народи в Україні — перший із тріади законопроєктів, важливих для реалізації прав корінного народу Криму — кримських татар. Наразі готуються також законопроєкти про статус кримськотатарського народу та зміни до Конституції України щодо статусу Криму (у частині створення Кримськотатарської національно-територіальної автономії).

Бурхлива реакція росіян на законопроєкт про корінні народи дає уявлення про ступінь майбутньої «стурбованості» Москви у разі, зокрема, внесення змін до Конституції України і створення Кримськотатарської автономії.

Втім Ільмі Умеров вважає, що Україна має приймати рішення, виходячи з власних інтересів і не боятися дратувати Росію.

Треба не боятися приймати політичні рішення, які дратують Росію. А також всіляко демонструвати, що Крим — це українська територія, і вона рано чи пізно все одно повернеться під контроль України, — резюмує він.

Нагадаємо, у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу президент вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт про корінні народи України.

Російська Державна Дума прийняла постанову, в якій розкритикувала цей законопроєкт, який буцімто порушує права етнічних росіян в Україні називатись корінним народом. Водночас, представник президента в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич натякнув депутатам Держдуми, що вони не зовсім розуміють різницю між корінними народами та національними меншинами. Кориневич також відзначив, що реакція Держдуми засвідчує, що законопроєкт «є реальним кроком, історичним рішенням з боку України. І держава-окупант це чудово розуміє».