Шанування жертв депортації, свято Тепреш і контратака ЗСУ - що пишуть турецькі ЗМІ про Крим

Публікації
Асіф АлієвQHA
10 Травня 2023, 18:22
Асіф АлієвQHA
10 Травня 2023, 18:22
Асіф АлієвQHA

На згадку про жертв депортації

У турецькому місті Дюздже відкриють парк та пам'ятник кримським татарам.

Як повідомляє телеканал Düzce TV, про це заявив мер міста Фарук Озлю.

Мер оглянув місцевість, де буде закладено парк та заявив, що процес закладання фундаменту вже розпочато. У рамках проєкту парку, задуманого на знак вшанування пам'яті кримським татарам, депортованим у травні 1944 року, передбачено будівництво пам'ятника, що нагадує про заслання, будинок культури, створення візуальних ефектів того часу, інформаційні стенди, а також будівлю Асоціації (Дернека) кримських татар.

«Відсьогодні (8 травня – прим.авт.) розпочалися роботи із закладення фундаменту. Наші друзі працюють із великою віддачею. Наш Дюздже – наш скарб. Ми вірні всім нашим етнічним корінням і братам, які тут живуть. Ми збудуємо цей парк, щоб увічнити пам'ять жертв депортації», - заявив він.

Як передає місцева газета "Düzce Damla", мер міста зустрівся з головою Дернека кримських татар у місті Бурханом Туткуном, якому розповів про перебіг робіт. Озлю пообіцяв, що будівельні роботи буде завершено влітку цього року.

Представники кримськотатарської діаспори подякували меру за його ініціативу.

Свято Тепреш у Туреччині

У провінції Кириккале Йонджали пройшло традиційне для кримських татар свято Тепреш.

Як повідомляє сайт міста Кириккале, святковий захід розпочався з хвилини мовчання на згадку про жертви депортації 1944 року, виконання гімну Туреччини, кримськотатарського народу та читання Корану.

У рамках свята відбулися змагання з перетягування каналу, стрибки через скакалку, перегони на мішках. Виступаючи на заході, президент Асоціації культури, допомоги та солідарності кримських татар Угур Яшар Уйгун сказав, що Тепреш – це свято, яке відзначається після Хидирельозу.

Нагадавши, що батьківщина його предків перебуває в російській окупації, Уйгун передав слова вітання лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

Він висловив спокусу всім жертвам землетрусу, який охопив Туреччину в лютому цього року і продовжив свою промову так:

«Ось уже близько 150 років як ми — кримські татари змушені були залишити свою батьківщину через варварство та окупацію Росії. Саме завдяки таким святам як Тепреш та Хидирельоз нам вдалося зберегти свою самобутність. Я дякую всім, хто прийшов розділити з нами наше свято", - сказав Уйгун.

Свято Тепреш — одне із весняних свят тюркського світу. У проведенні свята брало участь все населення аулу - і старий, і малий. Свято проводилося зазвичай біля великого кургану, або пагорба, що виділяється. Молодь співала, танцювала, організовувала спортивні змагання.

Жінки готували та виставляли національні страви, пригощали запашним чаєм своїх односельців, учасників свята. Відмінним елементом свята була традиція скочування з пагорба яєць. Свято Тепреш наразі відроджується та відзначається щорічно серед кримських татар та ногайців Туреччини.

Крим — контратака, на яку всі чекають

Українські військові повідомили, що атака БПЛА (безпілотний літальний апарат) на Крим є підготовкою до масштабної контратаки, яку планується розпочати найближчим часом проти російської армії.

Як повідомляє DW Turkish, прессекретар командного центру Південного регіону України Наталія Гуменюк сказала: «Ці дослідження готують комплексну атаку, на яку всі чекали».

Видання розповідає про пожежу, яка стадася внаслідок ударів безпілотників на велику паливну цистерну в Севастополі, одному з портових міст Криму.

Росія заявила, що жертв та постраждалих внаслідок інциденту немає. Стверджується, що цивільні споруди, окрім паливного бака, внаслідок обстрілу не постраждали.

Військова розвідка України стверджує, що внаслідок атаки десять цистерн з нафтою було виведено з ладу.

Київ не взяв на себе відповідальність за цей теракт, але у заяві військових спецслужб йдеться, що подібні вибухи продовжуватимуться. ЗСУ прагнуть відбити окуповані Росією землі контратакою, яка буде організована за підтримки збройової допомоги Заходу.