«Союзні республіки або конфедерація», - голова уряду Незалежного Татарстану про об'єднання народів Ідель-Уралу

Публікації
Асіф АлієвQHA
11 Вересня 2023, 19:11
Асіф АлієвQHA
11 Вересня 2023, 19:11
Асіф АлієвQHA

Рафіс Кашапов — перша в Росії людина, яка виступила проти окупації Криму, за що провела три роки у в'язниці.

Після свого звільнення він поїхав в Україну, а потім до Великобританії, влада якої надала йому політичний притулок.

Рафіс та його брат-близнюк Нафіс (також перебуває у політичній еміграції), як зізнаються самі вони, великі патріоти України. Обидва брати проводять різні акції на підтримку українського народу, особливо активно після широкомасштабної агресії РФ у лютому 2022 року.

При цьому головна мета братів Кашапових – це незалежний Татарстан, Батьківщина – боротьбу за яку Рафіс та Нафіс Кашапов присвятили своє життя.

Татарстан знаходиться в регіоні, який зветься Ідель-Урал.

Ідель - це назва річки, яку росіяни називають Волга, а Урал географічний регіон, який розділяє Європу від Азії.

Сучасний регіон Ідель-Урал — це територія шести республік Російської Федерації: Мордовії, Чувашії, Марій Ел, Татарстану, Удмуртії та Башкортостану.

Загальна площа республік Ідель-Уралу складає 320 708 кв. км, це трохи більше ніж територія Польщі. На цих територіях проживають сім титульних націй, з яких тюркськими є татари, башкири та чуваші; а фіно-угорськими: ерзя, мокшани, марі та удмурти.

Мусульманськими народами вважаються татари та башкири, християнськими (православними) чуваші, ерзя, мокшани, марі та удмурти. Найбільшою за населенням є Республіка Башкортостан, найменшою — Марій Ел. Найрозвиненіший — Татарстан.

Публічні активісти національних рухів Ідель-Уралу проживають за кордонами РФ. За межами Росії вони співпрацюють в таких організаціях та платформах як "Вільний Ідель-Урал", "Ліга вільних націй", "Форум Вільних Народів Постросії".

В інтерв'ю QIRIM.News Рафіс Кашапов розповів, що він як голова уряду Незалежного Татарстану у вигнані та члени його команди вже давно ведуть роботу з представниками народів Ідель-Уралу щодо їх об'єднання.

«Це нелегкий процес. Треба узгодити багато питань з усіма представниками народів регіону. Попереду тривала та важка робота. Проте думаю, ми зможемо поєднати всі народи. Чи це буде союзна республіка Ідель-Уралу чи конфедерація ми ще не знаємо. Надалі будемо всі ці питання погоджувати, а поки йде консультації з усіма ними», — сказав він.

Після 24 лютого татарський національний рух зазнав ще більше пресингу з боку російської влади. 19 березня 2022 року голова Всетатарського громадського центру у РФ Фаріт Закієв виїхав з Росії до Туреччини. Він заявив, що зробив це на знак протесту проти війни.

"Цю війну я взагалі не приймаю, бо я людина того покоління, яка з українцями навчалася, працювала на заводі. Війна з українцями абсолютно неприйнятна для мене. Крім того, зараз у Росії абсолютно неможливо вести суспільно-політичну діяльність, діяльність Всетатарського громадського центру", - розказав він Радіо Азатлик.

Фаріт Закієв

За словами Кашапова, ФСБ дуже сильно відстежує всі рухи активістів, але попри це близько 15 організацій залишили Світовий конгрес татар, хоча це провладна структура.

«Це вже означає, що протестний голос у провладних структурах стає голоснішим», — наголосив він.

Навіть в Татарстані є люди, які підтримують незалежний від РФ уряд у вигнанні, імена яких наразі розголошувати небезпечно.

Уряд Кашапова публічно поки що представлений ним самім (голова уряду), Аїдою Абдрахмановою – заступницею прем'єр-міністра з національних та релігійних питань та Нафісом Кашаповим, який також заступник прем'єр-міністра Уряду з питань спорту. Перед урядом стоїть багато питань серед яких розробка Конституції, відкриття банківського рахунку, власного сайту, YouTube каналу тощо.

Кашапов торкнувся і кадрових перестановок в уряді України питання, зокрема призначення міністром оборони кримського татарина Рустема Умєрова. Він зазначив, що татари покладають великі надії на нього і сподіваються, що Умєров допоможе представникам колонізованих народів РФ.

«Ми спробуємо зв'язатися з ним, хочемо познайомитися обговорити ситуації народів Ідель-Уралла, тюрків Росії. Для нас він гідна людина, упевнений він з честю захищатиме інтереси України та кримськотатарського народу», — заявив він.