«США ніколи не визнає намагання Росії анексувати Крим». Як пройшла київська зустріч держсекретаря США Помпео з президентом Зеленським

Публікації
Дар'я Комарницька
31 Січня 2020, 15:54
Дар'я Комарницька
31 Січня 2020, 15:54

Текст: Анастасія Гевко,
Фото: Богдан Дацюк

QHA media

Сьогодні, 31 січня, у Києві відбулась зустріч президента України Володимира Зеленського з державним секретарем США Майком Помпео, в ході якої, крім усього іншого, вони обговорювали деокупацію Криму та Донбасу, американські інвестиції в Україну й нові форми майбутнього партнерства між нашими країнами. 


Про деокупацію Криму та мирне врегулювання на Донбасі


Президент Зеленський підкреслив, що візит держсекретаря США Помпео в Україну відкрито демонструє підтримку нашої держави з боку Сполучених Штатів, адже США «були, є і будуть нашим ключовим союзником у захисті суверенітету та територіальної цілісності України». 

«(Ми) вдячні і за вашу особисту тверду і непохитну позицію щодо війни на Донбасі та незаконної анексії Криму. Сьогодні я висловив надію, що США будуть більш активно залучені до процесів мирного врегулювання на сході України та деокупації Криму завдяки призначенню з цих питань окремої посадової особи з державного департаменту. Ми також вдячні за активну роль США у розвитку результативної співпраці України та НАТО», - заявив Зеленський. 

Тим часом глава американського зовнішньополітичного відомства нагадав, що майже 14 тисяч українців загинули і дуже багато поранених на Донбасі. 

«Ми щойно відвідали церкву Святого Михайла та меморіал і віддали шану загиблим. Хочу сказати, що в нас є чіткий посил: США бачить Україну як країну, яка бореться за свободу, демократію і добробут», - підкреслив Помпео. 

Також він підтвердив інформацію про відновлення роботи комісії США-Україна з питань стратегічного партнерства. 

«В липні ми видали кримську декларацію, де чітко вказано, що Крим - це частина України. США ніколи не визнає намагання Росії анексувати Крим», - підкреслив американський держсекретар.


Про партнерство у сфері безпеки


Український президент наголосив, що підтримка України з боку США є системною і, що важливо, має двопартійний консенсус у Конгресі США. 

«Про це свідчить, зокрема, обсяг програми допомоги на 2020 рік, що становить майже 700 млн доларів. Окремо відзначу допомогу в системі безпеки, що складає 365 млн доларів і відчутно посилить нашу обороноздатність. Ми цінуємо вашу підтримку в реформуванні ЗСУ і постачанні зброї та техніки, проведенні військових навчань для українських підрозділів», - сказав Зеленський. 

Крім того Україна, за словами президента, готова розвивати нові форми партнерства з США у сфері безпеки. Це підтверджує перший в історії контракт на пряму закупівлю протитанкових ракетних комплексів Javelin. 

«Йшлося і про посилення ВМС України завдяки катерам класу Island та зміцнення протиповітряної оборони України, де ми готові розглядати опції закупівлі необхідних озброєнь. Україна активно взаємодіє з нашими американськими партнерами для успішного реформування оборонної промисловості. Впевнений, це дасть імпульс для взаємовигідної кооперації з топовими оборонними компаніями США», - повідомив Зеленський. 

А Помпео підкреслив, що, починаючи з січня 2017 року, Америка надала понад 1 млрд доларів допомоги Україні у галузі безпеки.

«Це буде продовжуватись. Ми будемо шукати дипломатичні рішення, а також можливості забезпечити безпеку України та її суверенітет», - повідомив він.


Про санкції проти Росії


Зеленський розповів, що в ході бесіди він подякував Помпео за ефективну та дієву санкційну політику Сполучених Штатів, яка допомагає Україні протистояти існуючим викликам - зокрема, в енергетичній безпеці та питаннях «Північного потоку-2». Показовим прикладом партнерства країн стала й чітка та злагоджена робота під час трагедії зі збитим українським «Боїнгом» в Ірані. 


Про стратегічні плани співробітництва України з США


Щодо стратегічних планів український президент висловив упевненість, що 2020-й стане тим роком, в якому буде відчутно збільшена інвестиційна та торговельна співпрацю між країнами. А саме: йдеться про розвиток залізничної галузі України.

«Міністерство інфраструктури та «Укрзалізниця» вже ведуть переговори про закупівлю нової партії локомотивів американського виробництва», - заявив Зеленський. 

Крім цього він повідомив, що розраховує на усунення Сполученими Штатами торговельних обмежень - таких, як захисні мита на імпорт сталі у розмірі 25%. Адже це - чутливе питання для українського металургійного експорту. 

Президент наголосив, що запрошує великий американський бізнес для розбудови інфраструктури України та участі в проєктах будівництва наших мостів та доріг. А також - проєктів з видобутку українського газу та нафти. 

«Очікуємо на участь американських компаній у конкурсах на розробку ділянок чорноморського шельфу», - сказав Зеленський. 

Помпео, тим часом, підкреслив, що Вашингтон продовжує також підтримувати антикорупційні зусилля Києва.

«Безумовно, зараз США працюють над тим, щоб Україна розбудувала верховенство права, інвестиційний клімат, реформувала оборонний сектор і енергонезалежність. Ми будемо продовжувати це робити», - сказав держсекретар США і додав, що продовжує підтримувати Україну у бажанні приєднатись до НАТО та Євросоюзу.