Тролінг Кримом: Україна «робить нерви» Росії

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
01 Березня 2021, 18:50
Тетяна ІваневичQHA
01 Березня 2021, 18:50

До Дня спротиву російській окупації Криму, що вшановується 26 лютого, Україна тролить країну-окупанта. Тролить на материковій території та в окупованому Криму, біля російських дипломатичних установ в Україні та за кордоном. Тролить, нагадуючи про невідворотність звільнення Криму і даючи впевненість співгромадянам, що ворог смішний — вже не страшний. Українці навіть змогли поставити російські ЗМІ на службу українській пропаганді.

День спротиву сміхом


Цьогорічний День спротиву російській окупації Криму і Севастополя відзначився креативними акціями в різних точках країни і за кордоном від державних органів і від активістів.

Білборд із написом «Крим — це Україна!» минулого тижня встановили біля посольства Росії в Києві. Фотодоказ виклала в своєму телеграм-каналі Служба безпеки України. 

Російські та кримські ЗМІ істерять: «провокація, русофобська маячня, абсурд». Російські та кримські політики змагаються в марних спробах словесно «вколоти» і переграти українських креативщиків-спецслужбовців. 

Але ефект від їхніх потуг виявився зворотним. Вільно чи невільно російські ЗМІ стали пропагандистами української трактовки кримського питання серед власного населення, а заодно нагадали позицію України кримчанам. Фото з «екстремістським» написом «Крим — це Україна!» розлетілось російськими і кримськими ресурсами та інтернет-сторінками видань. 

Спроби «перекоментувати» щось на свою користь обертаються проти пропагандистів країни-агресора. Вони просто «пропадають» на фоні яскравих і влучних дописів тієї ж СБУ.

Креативного удару від СБУ зазнало також консульство Росії в Харкові. Біля нього розмістили білборд із контуром Криму і написом «Крадене» та емблемою «авторів». У коментарях користувачі додають, що варто було б написати «Окуповане», перепитують «А Кубань?», і змагаються в нищівних варіаціях назви країни-агресора: «Не Росія, а Цап-Царапія», натякаючи на крадійські нахили східних «сусідів».  

Креативить не тільки СБУ і не лише в прозі


Білборди з віршованим зверненням до президента країни-агресора Володимира Путіна розмістили напередодні 26 лютого в різних містах Херсонщини. 

Не повернеш, Путін, Крим —

Всю Москву спопелим. 

І над згарищем Росії

Скажеш: «Слава Україні!»

У російських телеграм-каналах фото білбордів постять із перекладом. Напевно, щоб послання вже точно дійшло до адресата. 

Показово, що обурюються через цей білборд не лише росіяни, але й представники окремих політичних сил в Україні. Колишній депутат Верховної Ради від «Партії регіонів» Олексій Журавко,власне, і зробив російськомовний переклад вірша до Путіна, а заодно жорстко негативно висловився проти віршованого змісту, звинувативши ініціаторів у «розпалюванні ненависті» між народами і державами. 

Кримські патріоти тролять Росію та за кордоном 


Канадська Асоціація кримських татар у День спротиву 26 лютого провела флешмоб біля диппредставництва країни-агресора на знак солідарності з кримськотатарським народом, який знаходиться в окупації.

На будівлю консульства Росії в Торонто прожекторами спрямували месиджі CRIMEA IS UKRAINE і національний символ киримли — тамгу.

Окупація тролінгу не на заваді


Вже традицією став тролінг країни-окупанта до 26 лютого на території поки що окупованого Криму. Крім справжньої приналежності півострова, кримчанам заодно милують око кольорами їхньої батьківщини — України. Адже побачити поєднання синього  і жовтого в окупованому Криму не так вже й просто — в окупації це може бути розцінене як пропаганда екстремізму.

Цього року в соцмережах повідомляють про проукраїнські листівки, які виявили в Криму та які туди доставив безпілотник. 

У вітчизняних ЗМІ розповідають, що це безпілотник «Лелека» доправив до Армянська звісточку в кольорах українського прапору. Але в коментарях користувачі розмірковують також про можливості турецького ударного безпілотника «Байрактарк».  

А 28 лютого активісти  запустили  в бік Криму на повітряних кулях величезний український прапор (20 х 6 метрів) із посланням кримчанам. Запуск відбувся з Каланчаку на Херсонщині.

У фейсбуці п’ятий президент України Петро Порошенко зробив репост відео кримськотатарського активіста, одного з координаторів акції Ісмаїла Рамазанова про запуск прапора на Крим. Порошенко додав цій події «родзинки», написавши, що поставив на прапорі автограф поруч із автографами і побажаннями активістів. 

Лишається припускати, що, можливо, це врятує прапор від знищення надміру завзятими «кримнашистами», якщо вони знайдуть його на півострові. Все ж таки, президентський автограф робить прапор ледь не потенційним музейним експонатом.  

Автографи на прапорі залишили також голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров іта його заступник, колишній бранець Кремля, Ільмі Умеров.

Сшила прапор переселенка та волонтерка з Краматорська Оксана Муравльова.

Послання з волі до Криму у вигляді українського прапору і листівок відправляються вже не вперше. Всі ці акції знаходять активне висвітлення в російських та колаборантських ЗМІ й інтернет-ресурсах. Вони нервово намагаються перекрити креатив репліками, і проти власної волі продовжують тішити кримчан фотографіями українських прапорів. 

Війна муралів і білбордів триває, як сама війна


Загалом український креатив вже не вперше допікає Росію та не лише в контексті Криму, але й загалом у контексті російсько-українського збройного і політичного протистояння.

У 2016 році росіян знервувала емблема української воєнної розвідки: сова із мечем, що пронизує територію Росії. Емблему росіяни розгледіли під час офіційного представлення нового керівника Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майора Василя Бурби.

Схожий символ — меч, що пронизує Росію — відтворено на пам'ятному знаку, присвяченому українським військовослужбовцям, добровольцям і волонтерам, які брали участь у бойових діях у районі проведення АТО. Його встановили у Києві в 2017 році.

Минулого року СБУ системно нагадувала російським представникам про їхню роль і місце на українській території.

У день державного російського свята 12 червня (так званого Дня Росії) навпроти усіх дипломатичних установ РФ в Україні з’явилися білборди з емблемою української контррозвідки СБУ. У Києві, Львові та Одесі СБУ «привітала» російських дипломатів, значна частина яких насправді є співробітниками спецслужб під дипломатичним прикриттям.

У Харкові того ж дня перед консульством РФ розміщено тематичний мурал «Пам’ятаємо — перемагаємо!». 

На муралі відтворено пам’ятник «Козаку-переможцю». Він встановлений у 2015 році біля головної будівлі СБУ в Києві та присвячений захисникам, які на передовій захищають рідну землю від російської агресії. Скульптура — це контур України, на якій кінний козак пронизує списом крилатого змія, що намагається увірватися на українську землю зі сходу.

Силою зброї на Сході, силою дипломатії навколо Криму і силою креативу та гумору — скрізь, де тільки можливо, Україна нагадувала, нагадує і нагадуватиме Росії про невідворотність звільнення Криму і Донбасу.