«Це наша війна і якщо ми не зможемо врятувати Україну, кримськотатарський народ не матиме майбутнього», — Мустафа Джемілєв

Публікації
Асіф АлієвQHA
14 Вересня 2023, 13:23
Асіф АлієвQHA
14 Вересня 2023, 13:23

13 вересня лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв прибув до Анкари.

У турецькій столиці він провів низку зустрічей з офіційними особами країни, а також дав інтерв'ю турецькому бюро інформаційного агентства Кримські новини (Kırım Haber Ajansı).

Він розповів про вторгнення РФ в Україну, ситуацію в окупованому Росією Криму, зокрема про проведення там "виборів" і назвав призначення Рустема Умєрова міністром оборони України значною подією.

«Для нас це справді значуще. З моменту окупації Криму ніхто з кримських татар не був представлений на такій посаді. Навіть після того, як через багато років ми повернулися на свою батьківщину, найбільшою посадою для нас були посади заступника міністра.

Призначення нашого співвітчизника Рустема Умєрова міністром оборони та ще під час війни є для нас великою подією», - сказав він.

Джемілєв зазначив, що у питанні голосування за кандидатуру Умєрова в українському парламенті спостерігався консенсус різних політичних сил.

"Зазвичай опозиційні депутати критикують подання на призначення з боку президента. Тому що обов'язок опозиції – критикувати. У випадку з Умєровим деякі парламентарії навіть були засмучені, що він залишає свою попередню посаду.

«Ви повністю викорінили корупцію, доки працювали там (у Фонді державного майна) -прим.авт), що буде після того, як ви підете?», питали вони його. Петро Порошенко навіть заявив, що його фракція вперше голосуватиме за кандидата від влади, оскільки "нескінченно поважає Рустема Умєрова". "Я думаю, він впорається з цією роботою", - сказав Порошенко.

«Це рішення надало духу нашим співвітчизникам у Криму»

Відповідаючи на запитання, чи наближається звільнення Криму через часті за останній час вибухи на окупаційних військових об'єктах півострова, народний депутат заявив:

«Після призначення на цю посаду Рустема Умєрова у всьому світі пролунали різні коментарі. На думку, це рішення стало великим сигналом. У коментарях після цього рішення йшлося про те, що це гарантія того, що Крим не стане предметом торгу, його буде звільнено від окупації і знову стане частиною України.

Тому що такого міністра як Рустема Умєрова не можна змусити відмовитися від Криму. Це рішення надало духу нашим співвітчизникам у Криму", — сказав він.

Kırım Haber Ajansı попросило лідера кримськотатарського народу поділитися своєю думкою щодо позиції Азербайджану щодо російської агресії проти України.

«Азербайджан та Україна обопільно засудили так звані вибори, проведені на їхній території. Це був важливий крок у зовнішній політиці Азербайджану. Якою буде позиція Азербайджану щодо цього питання в майбутньому?», — запитав журналіст.

Мустафа Джемілєв: «Позиція Азербайджану краща порівняно з іншими незалежними тюркськими республіками. Він не підтримує Росію відкрито на важливих зустрічах, а весь народ в Азербайджані за Україну.

Звичайно, люди, які перебувають при владі, беруть це до уваги. Якби Азербайджан підтримував нас як це робить Туреччина, було б набагато краще. Наприклад, Азербайджан не був присутній на саміті Кримської платформи, де були представлені 66 країн.

Серед тюркських країн була лише Туреччина. Однак ми раді, кожному просуванню (Азербайджану) у цьому питанні (підтримки України)».

«Пропозиції Туреччини щодо зняття санкцій з Росії не можуть бути прийняті»

Оцінюючи сочинську зустріч президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана та росії володимира путіна, Мустафа Джемілєв категорично відкинув ідею зняття санкцій із РФ.

Про це лідер кримськотатарського народу говорив зі спікером парламенту Туреччини Нуманом Куртулушем.

«Ми знаємо, що Туреччина має свої економічні потреби. Пропозиції Туреччини щодо зняття санкцій неприйнятні. Подібні пропозиції шкодять іміджу Туреччини в Україні.

Про це мають знати у Туреччині. Ці пропозиції є неприйнятними. Пропозиція про припинення вогню не може бути прийнята доти, доки російська армія не покине нашу територію.

Зеленський має рішення щодо того, що жодних переговорів з режимом Путіна не буде, поки українські землі не будуть звільнені від окупації», - сказав Джемілєв.

«Кримськотатарська діаспора має бути активнішою»

Лідер кримськотатарського народу закликав співвітчизників у всьому світі бути більш активними та застеріг діаспору від нейтрального ставлення до російсько-української війни.

«На жаль, наша діаспора не пильно стежить за подіями в Україні. Дехто каже: «Це не наша війна, а російсько-українська... Ми маємо бути нейтральними, щоб зберегтися як народ».

Я ж скажу, це наша війна. Якщо ми не зможемо врятувати Україну, кримськотатарський народ не матиме майбутнього.

Або нашим людям доведеться покинути свою землю, або вони русифікуються і втратить свою національну ідентичність», - сказав він.

«У Росії виборів немає»

Говорячи про так звані вибори, проведені в окупованому Росією Криму та інших окупованих регіонах України Мустафа Джемілєв назвав їх фарсом.

«У Росії немає такого поняття, як вибори. Те, що там відбувається, – це просто театр. Кого оберуть, уже затвердив Кремль.

Це робиться лише для того, щоб показати суспільству, що ми також маємо демократію. Ніхто не визнає цих виборів. Проведення виборів на окупованих територіях є міжнародним злочином», - сказав він.