Тюрок, мусульманин і кримський татарин. Що турецькі ЗМІ пишуть про призначення Умєрова міністром оборони

Публікації
Асіф АлієвQHA
07 Вересня 2023, 18:40
Асіф АлієвQHA
07 Вересня 2023, 18:40
Асіф АлієвQHA

Подання до парламенту рішення президента України Володимира Зеленського призначити Рустема Умєрова новим міністром оборони та підтримка його кандидатури в стінах Верховної Ради стало одним з головних новин в турецькому медіа.

Видання країни зробили увагу на те, що влада України довірила крісло голови Міноборони етнічному кримському татарину в умовах широкомасштабної російської агресії.

Як передає телеканал TGRT, Володимир Зеленський призначив людину, яка володіє турецькою мовою та був головою депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Турецькою Республікою.

Телеканал зазначає, що Умєров брав участь у переговорах щодо зернового коридору, які проходили в Стамбулі.

Серед інших переваг нового міністра є те, що він входить до Консультативної ради при Президенті з питань взаємодії України з арабськими та мусульманськими державами, а також входить до переговорної групи України з Росією.

Інформаційний сайт Haber Global нагадує, що Умєров розпочав свою кар'єру в компанії Lifecell, де 100% акцій належить найбільшому оператору мобільного зв'язку Туреччині — Turkcell.

«У 2003-2007 роках він працював керівником відділу управління сайтом та юридичної підтримки у відділі розвитку мережі GSM/TDMA», — пише видання.

Haber Global зазначає, що у 2020 році Умєров увійшов до групи з розробки «державної стратегії звільнення Криму та Севастополя від російської окупації», а через два роки у липні 2022 року був обраний головою Тимчасової слідчої комісії з контролю за надходженням та використанням міжнародної матеріально-технічної допомоги в умовах воєнного стану.

Турецька служба DW зазначає, що 41-річний Умєров зміг провести успішну приватизацію та забезпечити грошима постраждалої війною казни.

«Під керівництвом Умєрова Фонд державного майна України продав дочірнє підприємство ОПК "Укроборонпром" за 211 млн євро. Дана компанія відповідала за повторне використання та утилізацію виробничих залишків. Умєров також обіймав посаду голови парламентської комісії з контролю над військовою допомогою із Заходу.

В його обов'язки входило забезпечення більш прозорого проведення міжнародної військової допомоги», — йдеться в статті "Умєров: новий міністр оборони України" (Umerov: Ukrayna'nın yeni savunma bakanı).

Автор статті зазначає, що однією з якостей, яка робить Умєрова цінним в очах президента Зеленського, є його зв’язки з Туреччиною та ісламським світом. Туреччина, йдеться в публікації, має велике значення для зовнішньої політики України. Найкращим прикладом цього є БПЛА Bayraktar, який робить великий внесок в захист України від атак Росії.

«У минулому інтерв'ю Умєров заявив, що погіршення відносин Києва з Анкарою і прохід російських військових кораблів через Босфор означатимуть "серйозну загрозу для українських вод», - пишеться в статті.

Одна з найбільш впливових турецьких щоденних газет — Hürriyet нагадує, що Умєров був присутній на церемонії складання присяги президента Реджепа Таїпа Ердогана у травні цього року.

Новий міністр також висловлював вшанування пам’яті загиблим під час спроби державного перевороту 15 липня 2016 року.

Hürriyet додає, що Умєров в перші дні війни виступав за те, щоб Туреччина була каналом зв'язку з Росією. Видання називає його успішним перемовником, нагадуючи, що він був присутнім й на переговорах щодо угоди про зерновий коридор, підписаної під гарантом ООН і Туреччини в липні 2022 року.

Телеканал NTV, який також розповідає про кар'єру Умєрова, нагадує, що він був у складі делегації під час візиту Зеленського до Саудівської Аравії, а також супроводжував першу леді Олену Зеленську під час її візиту до Об’єднаних Арабських Еміратів.

Телеканал зазначає, що Умєров відомий тим, що впорядковував Фонд Державного майна України, який часто фігурує в корупційних скандалах.

"Він також відновив продаж державнного майна, забезпечивши державі рекордний дохід під час війни".

Турецька служба Голосу Америки, яка присвятила статтю Умєрову, пише, що український парламент схвалив найбільшу зміну в оборонному відомстві з моменту вторгнення Росії в Україну 18 місяців тому.

"Верховна Рада затвердила колишнього депутата Рустама Умєрова новим міністром оборони. 41-річний Умєров займе крісло Олексія Резнікова, який забезпечив мільярди доларів допомоги українській армії від західних країн, але був звинувачений українськими ЗМІ в корупції", - пише видання.

Новина про призначення завершується цитатою Умєрова після обрання міністром.

"Я зроблю все можливе і неможливе, щоб Україна перемогла, і ми звільнимо кожен сантиметр нашої країни й кожну нашу людину".