Практично по всім рішенням «судів», тексти яких на сьогодні знайшли юристи КПГ, а це понад 50 вироків, – присуджені штрафи. Один вирок присуджує примусові роботи за ухилення від альтернативної служби, ще одне винесене “судове” рішення – умовний термін позбавлення волі на 8 місяців.
Сєдов розповів про досить парадоксальну історію із присудженням примусових робіт за ухилення від альтернативної служби. В ухиленні звинуватили кримчанина, який приїхав для проходження альтернативної служби до російського Нижнього Новгороду, а там його взимку поселили в літньому будиночку в пансіонаті. І людина служити відмовилась. Але замість того, щоб покарати тих, хто не забезпечив належні умови проходження служби, суди винесли вирок «ухилянту», присудивши примусові роботи.
Переважаючу кількість саме штрафних вироків правозахисники пояснюють тим, що згідно російського законодавства до позбавлення волі засуджуються у разі наявності непогашеної судимості. Однак в основному призовники - це молоді люди, які не встигли ще заробити судимості, тому переважно вони отримують лише штрафи. Щодо решти майже трьох десятків вироків, то у КПГ наразі немає текстів рішень, але юристи переконані, що і в них переважна більшість штрафних покарань.
Розміри штрафів не дуже варіюються. Штрафують і в мінімальному розмірі (5 тисяч рублів), але основна маса штрафів коливається в середніх межах 15-20-30 тисяч російських рублів. Максимальна сума штрафу може сягати 80 тис. руб., але правозахисники кажуть, що не стикалися з такими вироками. Найбільший, який попадався за ухилення від армії був на рівні 50 тис. руб.
Зазвичай кримські “судді” в «судах» особливо не фантазують – вони беруть старі рішення, змінюють прізвище і просто роздруковують його як нове, - роз’яснює правозахисник нюанси нинішнього "правосуддя" на окупованому півострові.
Втім, сплата штрафу не звільняє кримчан від «почесного обов’язку» все ж таки відслужити в армії РФ. Поки людина не сплатить штраф, судимість з неї не знімуть, а доки у людини судимість, її не призивають. Однак в найближчу ж призовну кампанію після зняття судимості призовнику знов надішлють повістку. Якщо він знов відмовиться служити, все запускається по новому колу – новий штраф, цього разу вже більший, нова судимість. І знов-таки це не звільняє від обов’язку служити.
Скільки разів можна так уникати служби без якоїсь серйозної шкоди для себе, правозахисники сказати не можуть. Лише відзначають, що бажано ще до першої повістки намагатись убезпечити себе так, щоб уникнути служби на законних підставах (з точки зору чинного в Криму де-факто російського законодавства).
Тож Сєдов прогнозує подальше збільшення “судових” вироків за ухилення від служби:
«Як показує практика, кількість кримінальних справ за ухилення від служби в армії РФ в Криму збільшується і буде збільшуватись надалі. Торік було близько 30 подібних вироків, з квітня, коли почнеться весняна призовна кампанія, ця цифра почне різко зростати. Ймовірно, 40-50 вироків цього років можна очікувати».