Україна захистить право кримської громади ПЦУ на храм в окупованому Сімферополі. Міністерство ветеранів підготувало проект постанови Верховної Ради

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
21 Січня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA
21 Січня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA

Верховна Рада і Кабмін найближчим часом врегулюють право власності Православної церкви України на кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги, який знаходиться в окупованому Криму і в якому проводились служби Кримської єпархії ПЦУ.

Врегулювання майнових відносин дозволить захистити кримську релігійну громаду від незаконних дій, переслідування та утисків з боку окупаційної влади.

Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України підготувало проєкт постанови парламенту «Про надання українському уряду повноваження щодо управління частиною майнового комплексу кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги». Документ розроблено спільно з Представництвом президента України в Автономній Республіці Крим.

Начальник управління Мінвету Сергій Мокренюк в коментарі QHA media пояснив, що зараз створюються правові підстави для формалізації права власності ПЦУ на будівлю храму. Верховна Рада своєю постановою дасть право Кабміну приймати рішення щодо будівлі собору, а вже уряд після цього матиме право передати його ПЦУ

Фото: uacrisis.org

«Мета рішення – передати будинок церкві, тоді у церкви з’являються документи, що підтверджують право власності на храм. Крим – це є територія України, де відповідну юрисдикцію мають державні органи України. Відповідно церква є фактично правомочним власником цього приміщення. Рішення покликане інституалізувати ті відносини, які вже є. Це право передається зараз Кабінету міністрів, і Кабінет міністрів зможе прийняти рішення про передачу майна цього собору Православній церкві України. Відтак церква буде абсолютно законним власником майна».

 Мокренюк також акцентував, що Росія порушує вимоги Женевської конвенції щодо недоторканності релігійних будівель, але врегулювання права власності на храм підсилює позиції Кримської єпархії ПЦУ і є сигналом для кримчан, що Україна не залишає їх.

«Ця ініціатива - це політичний крок, політична заява уряду і Верховної Ради на захист ПЦУ в Криму та її вірян. Ми абсолютно чітко розуміємо, що захистити права вірян там у нас опції немає. У нас залишаються лише два інструменти: один інструмент - це міжнародні суди і другий – це публічність. Тепер в міжнародних судових інституціях українська церква дійсно може заявляти своє право на храм, яке підтверджено документом та відповідним рішенням. І будь-які дії з боку окупаційної адміністрації не мають сенсу».

Чим швидше парламентарі й урядовці ухвалять це рішення, тим швидше ПЦУ буде мати документ про те, що вона володіє храмом в окупованому Сімферополі. За словами Мокренюка, швидкість прийняття рішення залежить від активності Верховної Ради. Зараз Мінвет направив документ на погодження в центральні органи виконавчої влади, і в найближчі дні очікує відповідь, яка вочевидячки буде позитивною. Далі проєкт постанови ВР спрямують до Мінюсту для проведення експертизи, а після цього він буде направлений в уряд. Після розгляду на Кабміні проєкт постанови буде відправлено до Верховної Ради для остаточного ухвалення нардепами.

В Мінветі сподіваються, що проєкт має шанс пройти урядові коридори до початку роботу третьої сесії парламенту, яка стартує 4 лютого, і Рада розгляне цю постанову вже на цій сесії.

«Все залежить від активності наших колег, але скажу точно, що ми в цьому випадку однозначно - двигуни процесу і ми будемо всіх штурхати», - говорить він.

Крім того Мокренюк повідомив, що міністерство ветеранів ініціювало перед Мінкультом питання про те, щоб предмети церковної утварі, які є в сімферопольському храмі, були внесені у відповідні українські реєстри як елементи культурної спадщини, що мають значення для держави. А вносити там є що – в храмі наявні навіть книги ХV - ХVI століть.

«Таким чином, у нас виходить, що будинок церкви ми легалізуємо більш потужно і з’являються ще додаткові об’єкти, які знаходяться під спеціальним захистом держави та, відповідно, під спеціальним захистом міжнародного права», - підсумовує Сергій Мокренюк.

Він також додав, що архієпископ Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент схвалює озвучені рішення.

Нагадаємо, Кримська єпархія ПЦУ єдиною з релігійних громад на півострові відмовилась від «перереєстрації» релігійної організації відповідно до вимог законодавства Російської Федерації. Це, в свою чергу, стало однією з причин переслідування священнослужителів і вірян ПЦУ.

Факт неправомірних вимог до «перереєстрації», порушення майнових прав і переслідування громади ПЦУ на Кримському півострові зафіксовано, зокрема, в резолюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)», що була схвалена на засіданні Третього комітету Генеральної Асамблеї ООН 14 листопада 2019 року.

Дії окупанта призвели до катастрофічного скорочення кількості церков та священнослужителів Кримської єпархії ПЦУ. До окупації в Криму налічувалось 48 релігійних громад (парафії, місії, братства, монастир), наразі залишилось всього сім. А з 23-х священнослужителів на півострові продовжують служити лише четверо.

Кримська єпархія Української православної церкви вже шість років перебуває в судових процесах як на тимчасово окупованій території та в РФ, так і в Європейському суді з прав людини, намагаючись захистити право своїх вірян відвідувати українську церкву і молитися українською мовою.

Почніть писати або натисніть / для вибору блоку

28 червня 2019 року «Арбітражний суд» Криму ухвалив передати будівлю кафедрального собору Володимира та Ольги у Сімферополі від Кримської єпархії Православної церкви України «міністерству майнових і земельних відносин» Криму.

Представництво президента України в АРК назвало рішення суду незаконним.

В липні 2019 року невідомі розграбували і розламали церковне майно цього храму в анексованому Сімферополі.

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній в листопаді минулого року закликав український уряд нарешті ухвалити рішення щодо розв‘язання питання власності на приміщення собору і єпархіального управління в Сімферополі.

Владика Климент наприкінці минулого року почав пікетування будинку уряду в Києві, протестуючи проти бездіяльності українського уряду щодо підтримки і захисту прав віруючих ПЦУ в окупованому Криму.