В окупованому Сімферополі будують церкву на місці середньовічного кримськотатарського палацу

Публікації
Асіф АлієвQHA
02 Липня 2021, 15:10
Асіф АлієвQHA
02 Липня 2021, 15:10

В окупованому Сімферополі на місці колишнього палацу Калга-султана (другої за значимістю людини в ієрархії Кримського ханства) тривають роботи зі зведення російської православної церкви.

Як розповів в інтерв'ю «Кримським новинам» ексголова Комітету у справах національних відносин і депортованих громадян, а нині громадський активіст Едем Дудаков, таким чином нахабно знищується культурна спадщина корінного народу.

За словами Дудакова, у 2014 році ділянку, де зараз проводиться будівництво, було виділено бізнесменам з Донецька. При цьому дозвільні документи на будівництво нібито були видані ще у 2013 році.

У 2014-2015 роках здійснювалося багато афер із землею, а саме заднім числом, за 2013 рік, оформляли видачу земель під забудову. Така ж історія сталася з територією на місці колишнього палацу. Я сумніваюся, що нинішній «глава» міськради Сімферополя Віктор Агєєв ризикнув би зробити таке у 2013 році, знаючи про те, до якого міжнаціонального конфлікту це призведе. Окрім того, чотири наших депутати у той час не знали про виділення ділянки під будівництво, але ж будівництво на ділянці в центрі міста контролюється всіма депутатами, — розповів він.

Колишній чиновник зазначає, що, нібито «глава» окупантів Сергій Аксьонов і місцевий архієпископ виступають проти будівництва на місці колишнього історичного комплексу церкви. Дудаков впевнений, що призупинити будівництво «керівникам» Криму нічого не коштує.

Якби його хотіли призупинити, я запевняю, вони б зробили це за дві секунди, — зазначив він.

Активіст переконаний, що за небажанням призупинити будівництво стоїть помста кримським татарам.

Іншого пояснення, чому там церква, окрім як помсти кримським татарам за 2014 рік (бойкот «референдуму про приєднання Криму до РФ», — прим. ред.), я не бачу, — сказав він.

Дудаков нагадав, що будівництво на місці колишнього палацу розпочалося ще у 2015 році, проте кілька разів заморожувалося. У 2018 році знову дали «зелене світло» бізнесмену з Донецька. Після чого була серія судових розглядів, які забудовник всі виграв наприкінці 2019 року. Будівництво було знову припинено за рішенням Аксьонова, а тепер триває повним ходом.

Ще з 2019 року там звели хрест, а за останній тиждень купол. Складається враження, що все це фарс і вся метушня нібито із захисту Калга-султана усього лише гра. Насправді все це профанація і ця церква будується, щоб принизити нас, — сказав він.

Варто відзначити, що у 2015 році співробітники Кримського інженерно-педагогічного університету (КІПУ) заявили про «проблеми збереження місця, на якому був розташований палац Калги-султана, оскільки на ньому заплановано будівництво багатоповерхового житлового будинку чи ковзанки».

У 2017-2018 роках археологи під час розкопок знайшли артефакти: керамічні вироби, багато будівельної кераміки, керамічний водогін, осколки фарфорового і скляного посуду.

Дудаков вважає, що будівництво церкви на місці, де був палац Калги-султана, це депортація культурної спадщини кримськотатарського народу.

Палац Калги-султана був побудований в останній чверті XV — початку XVI століття на березі Салгиру на території сучасного Сімферополя і зруйнований під час навали армії Російської імперії у 1736 році. Незабаром він був частково відновлений і знову знищений після анексії Кримського ханства Росією у 1783 році. У 1832 році на місці напівзруйнованого палацу Калги-султана була побудована пивоварня Вайсборд. За рішенням Ради міністрів УРСР у 1984 році завод був виведений з експлуатації, після чого зруйнований.

Як писали «Кримські новини», російська «влада» Криму визначила підрядника розробки документації зі збереження об'єкта культурної спадщини «Гарем» у Ханському палаці Бахчисарая. Ним стала федеральна автономна установа «РосКапСтрой». Відзначимо, російські окупанти під приводом реставрації знищили покрівлю палацу та інші культурні об'єкти.