Автор: журналіст Руслан Халапов
Для путінського режиму немає нічого святого.
Він не зважає ані на життя своїх солдатів та громадян, ані на майбутнє своїх дітей. Для російського режиму, діти – це майбутні солдати, яким змалку нав’язують мілітарні ідеали та готовність до самопожертви за уряд.
“Любить родину” в Росії навчають із пелюшок. Але вчать у якійсь збоченій, лякаючій манері.
Російський сегмент соцмереж повний фотографій малюків у пікселі, прикрашених триколором облич та викладених дитячими тілами символів війни «z» та «v» просто на підлозі у навчальних закладах. Відповідно до задуму вся ця пропаганда змалку має укоренити в дитячій свідомості просту істину: війна – це добре, померти за “царя” - честь.
Яскравим прикладом пропаганди серед підростаючого покоління образу «патріота, готового вбивати за батьківщину» та романтизації війни стала «Юнармія».
Це всеросійський дитячо-юнацький громадський рух, який позиціонує себе як «військово-патріотичний» і є одним із головних механізмів для мілітаризації, мобілізації та військової підготовки молоді у Росії.
Ініціатором створення Юнармії на початку 2016 року був міністр оборони Росії Сергій Шойгу. Ще в жовтні 2015 року президент Росії Володимир Путін видав указ «Про створення загальноросійської суспільно-державної дитячо-юнацької організації «Російський рух школярів»» з метою вдосконалення державної політики в галузі виховання підростаючого покоління, сприяння формуванню особистості на основі властивої російському суспільству системи цінностей.
Повномасштабна російсько-українська війна викрила повністю, які саме «цінності» притаманні російському суспільству.
Саме ґрунтуючись на «Руху школярів» і було створено Юнармію. Там серед, здавалося б, невинних спортивних змагань, подорожей та інших активностей одним із основних напрямків виступає саме військова підготовка, на якій дітей вчать стріляти з автомата, кидати гранати, мінувати, проходити смуги перешкод та багато іншого.
У лавах юнармійців діти з 8 до 18 років. Окрім промивання мізків пропагандою, дітей за цей час навчають військовій справі, виховують повноцінних солдат, які готові йти вбивати за примарні ідеали.
Російська влада вже розглядає вихованців «Юнармії» як потенційне «гарматне м'ясо» у війні з Україною. До мережі потрапили слайди доповіді заступника міністра оборони Росії Геннадія Жидко «Про потенціал залучення членів «Юнармії» до “спеціальної військової операції” на території України (весняно-осіння призовна кампанія 2022)». За інформацією слайдів рано чи пізно на війну можуть вирушити юнармійці віком 17-18 років.
Очевидна схожість «Юнармії» із «Гітлерюгенд» – молодіжною організацією воєнізованого типу у нацистській Німеччині. Примітно, що коли на службі вермахту не вистачало дорослих чоловіків, молодь була покликана заповнити прогалини. В 1943 лідер «Гітлерюгенд» Артур Аксман розпорядився про відправку на війну сімнадцятирічних школярів, які брали безпосередню участь у бойових діях.
До речі, крім іншої діяльності Гітлерюгенд повсюдно брав участь у передвиборчій кампанії. Залученням неповнолітніх до виборів зараз активно займаються й у тимчасово окупованому Криму. Цю інформацію кореспонденту QIRIM.News підтвердили власні джерела.
10 вересня 2023 року заплановано проведення додаткових виборів «депутата державної думи федеральних зборів Російської Федерації восьмого скликання по одномандатному виборчому округу №19». До участі у цьому заході залучено створену окупаційним комітетом молодіжної політики Криму 27 квітня 2020 року організацію АНО «Будинок молоді».
Відомо, що волонтери організації братимуть участь у роботі з надання допомоги виборцям, які є інвалідами, у реалізації їх виборчих прав, а також права громадян з обмеженнями життєдіяльності, які не визнані інвалідами, у дні голосування з 8 по 10 вересня 2023 року. Подібна робота має пройти у містах Алушта, Судак, Феодосія, Ялта, Бахчисарайському, Білогірському та Сімферопольському районах.
Для добровольців буде проведено підготовку до організації незаконного процесу. Така «допомога» літнім та громадянам з обмеженнями життєдіяльності ставить під сумнів прозорість незаконного виборчого процесу в окупованому Криму.
Цікаво, що організатори незаконних виборів «забули», що залучення неповнолітніх до виборів порушують статтю 5.11 «Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення»:
«Проведення передвиборчої агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь у її проведенні заборонено федеральним законом, а також залучення до проведення передвиборчої агітації, агітації з питань референдуму осіб, які не досягнуто на день голосування віку 18 років, у формах та методами, які заборонені федеральним законом тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб – від двох до трьох тисяч рублів; на юридичних – від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів».
Окрім незаконної участі у виборчій діяльності члени «Дому молоді» займаються підтримкою ворожого режиму.
Про це свідчить, у тому числі й те, що 2 травня 2023 року на окупованому півострові провели конференцію, як кримська молодь може допомогти окупованим після 24 лютого 2022 року територіям України.
Зокрема, обговорювали налагодження комунікацій із молоддю окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, гуманітарну допомогу та підтримку окупаційних військ. 29 жовтня минулого року представники організації брали участь у конференції на території Дагестану щодо профілактики поширення ідеології тероризму та екстремізму серед молоді.
Окремим напрямком діяльності організації є кібер-волонтерство, заявленою метою якого є моніторинг облікових записів у соціальних мережах та виявлення «деструктивних молодіжних рухів».
Керівник організації колаборант Сергій Чусов стверджує, що окремим напрямом роботи є відстеження акаунтів, які дискредитують ЗС Росії.
Згідно з плану роботи окупаційного комітету молодіжної політики на 2023 рік, організацію “Дом молодежи” залучено до реалізації 78 проєктів спортивного, розважального, творчого та інтелектуального характеру, частина з яких, крім трансляції російських наративів, має мілітарний характер та містить концепцію патріотичного виховання, себто формування російської ідентичності.
Наразі кремлівський режим залучає до виробництва російської політики українську молодь у Криму, окупованому протягом 9 років, пропагує російські ідеї та використовуючи їх як агентів “русского мира”.
Пропаганда серед дітей для залучення їх до армії країни-окупанта – воєнний злочин, згідно з міжнародним гуманітарним правом. Разом із тим, політичне наповнення інших “патріотичних” заходів порушує права української молоді в окупованому Криму на збереження індивідуальності та свободу думки (статті 8 та 13 Конвенції про права дитини).
Чи розуміють батьки, чиї діти беруть участь і в «Юнармії», і в «Будинку молоді», на що вони штовхають власних дітей? Чи вони усвідомлюють, що не лише стають співучасниками воєнних злочинів, а й, можливо, ухвалюють смертний вирок своїм близьким? Адже немає жодної гарантії, що сьогоднішні молоді активісти завтра не вирушать на війну.