Як потоп «засвітив» реальну чисельність військ РФ в окупованому Криму, а англійський гумор знівелював російську провокацію

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
23 Червня 2021, 18:00
Тетяна ІваневичQHA
23 Червня 2021, 18:00

Кількість російського контингенту в окупованому Криму продовжує зростати і вже відчутно перевищила чисельність угруповання під час нещодавнього весняного загострення. Про це свідчать певні дотичні дані, зокрема, кількість російських військовослужбовців, задіяних для ліквідації наслідків катастрофічних злив і селей на південному узбережжі півострова. Напередодні міжнародних навчань «Sea Breeze 2021» російська мілітарна активність у Криму та навколо ураїнського півострова провокує напругу та реальні нештатні ситуації з іноземними кораблями.

Радянська практика і норма боєготовності

___________________________________________

На початку тижня з’явилась інформація, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу доручив наростити угруповання, задіяне в наданні допомоги жителям Криму, які постраждали в результаті надзвичайної ситуації через тривалі опади.

Для надання допомоги населенню півострова від військового відомства задіяно близько 21 тисяч осіб і 1367 одиниць автомобільної та спеціальної техніки. Роботи щодо наданняю допомоги за участю військовослужбовців розгорнуті в 36 постраждалих від повені населених пунктах, — повідомив він.

Всекримський потоп

Небачені тропічні зливи «накрили» окупований Крим. Трагічний початок курортного сезону. Наслідки для курорту - руйнівні, міста перетворились на «Венеції», потоки води змивають дороги, мости і автівки. В Ялті - колапс. Дивіться у відеоогляді «Кримських новин»

Posted by QHA Агентство «Кримські новини» on Friday, June 18, 2021

Деякі ЗМІ повідомили, що йдеться про перекидання понад 20 тисяч військових із РФ до Криму. Втім, швидше за все, мається на увазі задіяння вже наявного на півострові контингенту, зауважує керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI», капітан 1-го рангу (запасу) Павло Лакійчук у коментарі «Кримським новинам».

Можливо, якісь спеціалізовані підрозділи ПівдВО до Криму і перекинуть з Краснодарського краю, але головне — виділення сил зі складу угруповання ЗС РФ, яке вже є на півострові, — говорить експерт. 

Лакійчук нагадує, що в російській армії, як і в радянській, військові завжди використовувалися «для затикання дірок: бійці з кирками і лопатами — найдешевша робоча сила після зеків, така традиція». Тож використанню армії для вирішення цивільної проблеми, коли сил МЧС недостатньо, не варто вважати чимось особливим. навіть якщо йдеться про окуповану територію.

Однак заявлена кількість задіяного контингенту дає можливість дотично визначити чисельність російських військових у Криму. І вона відчутно вища за час весняного загострення, акцентує Лакійчук.

Шойгу говорить, що зараз у ліквідації НС задіяно 21 тисяч військовослужбовців і це число буде збільшено. Якщо врахувати, що виділити на госпроботи без суттєвого зниження рівня боєготовності можна до третини особового складу (50% — це вже перехід у категорію небоєготових), то чисельність російських військових на півострові зараз сягає 60 тисяч чи більше. Нагадаю, до весняних навчань росіян наші військові оцінювали угруповання в Криму в 32 тисяч осіб, у тому числі 11,5 сухопутної компоненти, — резюмує Лакійчук.

Ще рік тому українські експерти прогнозували відчутно менші темпи зростання російської військової присутності в Криму: «Якщо на другу половину 2019 року російських військових на окупованому півострові налічувалось 31,5 тис. осіб, то цьогоріч їх може стати оціночно 37 тисяч, а до 2022 року цифра зросте до 43 тисяч». 

Практика показала, що вже зараз реальність перевищує прогнози щонайменше на 10-15 тисяч осіб.

Станом на сьогодні, МО РФ повідомляє, що роботи щодо ліквідації наслідків НС проводяться з використанням 162 одиниць інженерної техніки, 107 самоскидів, 78 авторозливочних станцій і понад 700 вантажних автомобілів підрозділів Південного військового округу і Повітряно-десантних військ.

Повідомляється також, що військовослужбовцями РФ очищено 122 кілометри доріг, понад 54 кубометрів територій соціально-значущих об'єктів (школи, дитячі садки, лікарні) та приватних господарств. Відновлено понад 51 км зруйнованих стихією водовідводів і водостоків, вивезено понад три тис. кубометрів сміття, розчищено русла двох річок.

Показово, що акцент зроблений на допомозі військових цивільним, і при цьому не повідомляється про стан і ступінь пошкодження стихією російських військових об’єктів на території Криму. Хоча в уражених стихією районах такі об’єкти наявні.

Військова присутність РФ у Криму та «нєпрєднамєрєнний інцидент» перед навчаннями «Sea Breeze-2021»

___________________________________________

Рівень російської військової присутності в окупованому Криму додатково привертає увагу саме зараз, оскільки вже 28 червня стартують багатонаціональні військові навчання «Sea Breeze-2021». Навчання, в яких бере участь і Україна, зокрема покликані покращити взаємодію та безпеку причорноморських країн (крім РФ, — прим. ред.).

Вже анонсовано, що в нинішніх навчаннях візьмуть участь 27 країн, планується задіяти близько 3 тис. особового складу, 30 кораблів, 30 повітряних суден, 18 команд спеціального призначення та водолазних команд. Зокрема, візьмуть участь літаки і гелікоптери з американської сторони. Серед головних цілей маневрів — відпрацювання висадки десанту на морське узбережжя, взаємодії багатонаціональних корабельних груп, розвідки і планування операцій тощо.

Не думаю, що буде перекидання Росією на півострів ще якихось великих підрозділів під «Сі Бриз». Там і так сформоване достатнє угруповання. А постфактум потім можна буде виправдовуватись, що «зелені чоловічки» з'явилися там «для ліквідації повені», — прогнозує Павло Лакійчук.

Так чи інакше, Росія щороку доволі нервово реагує на міжнародні чорноморські навчання, розглядаючи їх як демонстрацію сили саме проти неї.

Особливе значення надається «подоланню кризи, викликаної діями незаконних збройних формувань, підтримуваних третьою стороною». Не треба мати розуму аж понад голову, щоб зрозуміти — навчання «Sea Breeze-2021» націлені на ЛДНР і РФ, — пишуть російські ЗМІ.

Протягом останніх кількох днів російська пропаганда і російські політики активно нагнітають інформаційну напругу навколо майбутніх навчань у Чорноморському регіоні. 

Про ризик «непреднамеренных инцидентов» в Твіттері заявило посольство Росії в США, закликавши Америку відмовитись від участі в навчаннях.

Керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко у себе на ФБ-сторінці звертає увагу на ці російські заяви і пояснює, що вони можуть означати.

РФ сказала, що під час «Sea Breeze-2021» будуть «нєпрєднамєрєнниє» інциденти.  Чому  я так пишу? Тому що російських (як і раніше радянських) урядовців і політиків треба вміти читати, там є своя сталінсько-молотовська школа ім. Оруелла, — говорить він. 

А вже в середині дня 23 червня російські військові біля Криму реалізували «нєпрєднамєрєнний інцидент»

Російський прикордонний сторожовий корабель здійснив попереджувальні постріли, а бомбардувальник Су-24М виконав попереджувальне бомбометання, скинувши чотири бомби по курсу есмінця ВМС Великої Британії HMS Defender (D 36).

есмінець ВМС Великої Британії HMS Defender (D36)

Росіяни звинуватили британський есмінець у тому, що він буцімто «порушив російський кордон» біля південного узбережжя Криму, на три кілометри увійшовши в її територіальні води (хоча насправді в цьому місці немає офіційно визнаних кордонів РФ, а є лише морський кордон України — прим. ред.). Після інциденту до Міністерства оборони РФ викликали військового аташе Великобританії. 

Міністерство оборони Великобританії відреагувало доволі оперативно. Вони заперечили факт попереджувальних пострілів і бомбометань по есмінцю і підкреслили, що корабель йшов територіальними водами України.

У МО Британії зауважили, що росіяни просто проводили навчання з артилерійської стрільби в Чорному морі.

Корабель Королівського флоту здійснює мирний прохід територіальними водами України відповідно до міжнародного права… У HMS Defender не стріляли, і ми не визнаємо твердження про те, що на його шляху скидалися бомби, — йдеться у офіційному повідомленні МО Великої Британії.

Судячи з реакції британської сторони, росіяни «бомбометали» в бік есмінця лише в рамках своєї інформаційної атаки. 

Росіяни в соцмережах з обуренням кажуть про «англійський гумор».

Андрій Клименко зазначає, що для остаточних висновків поки що замало інформації, але може йтися навіть про прецедент демонстративного невизнання окупації Криму.

Якщо британці дійсно «зрізали кут» окупованої 12-мильної зони (територіальних вод України — прим. ред.) біля Кримського півострову та заявили при цьому, що «корабель ВМС Великої Британії здійснює мирний прохід через територіальні води України відповідно до міжнародного права», то вони просто молодці. Коли стануть відомими координати, буде зрозуміло, чи справді вони створили прецедент демонстративного невизнання окупації Криму, — резюмує експерт.

До речі, минулого тижня британський есмінець заходив до Одеси з дружнім візитом, а вже наступного візьме участь у навчаннях «Sea Breeze-2021».

Чи вплине російська агресивність на проведення міжнародних навчань, наразі невідомо. Ймовірно, що ні. Але показово, що цього року росіяни випередили самих себе. Раніше провокації перед «Сі Бризом» починались заздалегіть переважно шляхом перекриття для судноплавства росіянами районів Чорного моря, де вони планувались. Провокації ж проти кораблів країн-учасників задіювались вже під час самих навчань, як це сталось торік щодо болгарського корабля, який начебто зайшов до економічної зони РФ. Цього року Росія не стала очікувати початку «Sea Breeze-2021» і заздалегідь струснула обстановку в Чорноморському регіоні бомбометанням. 

Локальна агресія РФ на фоні VIP-заяв про «геополітичну турбулентність»

___________________________________________

Показово, що Росія демонструє локальну агресивність буцімто з метою самозахисту на фоні прогнозів (чи анонсів) російських очільників про нестабільність на глобальному світовому рівні.

23 червня в російській інформаційній ескалації задіяли «важку артилерію».

У відеозверненні до учасників IX Московської конференції з міжнародної безпеки президент РФ Володимир Путін лицемірно закликав всіх і вся не нагнітати атмосферу, і спрогнозував зростання геополітичної турбулентності в світі.

На жаль, поки турбулентність геополітичних процесів зростає, навіть незважаючи на окремі позитивні сигнали. Продовжується і ерозія міжнародного права. Не припиняються спроби використовувати силу для продавлювання своїх інтересів, зміцнити власну безпеку за рахунок безпеки інших, — заявив російський президент.

При цьому він прогнозовано не згадав, що ерозію міжнародного права в Європі спровокували агресивні дії Росії, зокрема, окупація Криму, що використання сили і продавлювання своїх інтересів і зміцнення своєї безпеки за рахунок безпеки інших, — то ілюстрація до дій самої Росії, зокрема, на українському Донбасі.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу на цій же московській конференції  заявив, що у світі є загроза нового протистояння, яке може бути більш небезпечним, ніж за часів «холодної війни». За його словами, гіперзвук, цифровизация і роботизація виходять на перший план при розробці нових озброєнь і завдяки технологічному прогресу силове протистояння між державами переходить у нові сфери.

Світ стрімко занурюється в нове протистояння, набагато більш небезпечне, ніж за часів «холодної війни». Космос і кіберпростір все активніше залучаються до військового протистояння. У складі збройних сил низки країн створюються космічні та кіберкомандування, головним завданням яких є не оборона, а планування і проведення наступальних операцій у відповідних сферах, — зазначає очільник Міністерства оборони РФ, яке гострослови вже давно прозвали «міністерство нападу».

Зрештою, начальник Генштабу ЗС Росії Валерій Герасимов заявив про право застосувати ядерну зброю у відповідь на збройний напад, у тому числі й у випадках агресії проти Росії з використанням звичайної зброї, якщо буде поставлено під загрозу існування держави.

Російська Федерація залишає за собою право застосувати ядерну зброю тільки у відповідь на застосування проти неї або її союзників ядерної та інших видів зброї масового ураження, — обіцяє Герасимов.

Щоправда, він не уточнив, про яких саме «союзників РФ» може йтися. Адже, скажімо, у Чорноморському регіоні жодну країну вже не можна назвати союзником Росії: ані членів НАТО Румунію, Болгарію чи Туреччину, ані Україну, з якою РФ знаходиться в стані фактичної війни, окупувавши 7% її території, ані Грузію, у якої за сприяння РФ окуповано 20% території.