З чим їдять кримський інжир? Питання та відповіді про перший україно-кримськотатарський літературний фестиваль у Києві

Новини
Рустем ХалиловQHA media
30 Листопада 2018, 17:08
Рустем ХалиловQHA media
30 Листопада 2018, 17:08

З 1 по 2 грудня у Києві відбудеться літературний фестиваль «Кримський Інжир”. QHA попросило його координатора, програмного директора «Кримського дому» Аліма Алієва, розповісти, чому цей захід гідний уваги.


Що відбудеться? Де і коли?

Перший україно-кримськотатарський літературний фестиваль «Кримський Інжир”, організований “Кримським домом”, відбудеться в Києві 1-2 грудня  за адресою вул. Омеляновича-Павленка, 9. В рамках фестивалю пройдуть дискусії, публічні виступи відомих письменників і поетів, книжковий ярмарок, літературно-музичні перформанси.

На фестивалі будуть підбиті підсумки однойменного письменницького конкурсу «Кримський інжир/Qırım inciri». На конкурс надійшло 244 роботи від 135 авторів з різних куточків України у таких номінаціях: проза та поезія про Крим українською мовою; проза та поезія кримськотатарською мовою; жіночий погляд; переклад із кримськотатарської на українську і з української на кримськотатарську. В кожній з 7-ми категорії буде визначено по одному переможцю.

На урочистому нагородженні, яке відбудеться 1 грудня о 19-00, переможцям вручать нагороди, стилізовані у вигляді інжиру, а також фінансову премію в розмірі 4 тисяч гривень кожному.

За підсумками конкурсу планується видати антологію «Кримський інжир», в якій будуть надруковані твори-переможці.


Чому це цікаво?

«Одна  з найважливіших речей – це інтелектуальні культурологічні дискусії щодо Криму, щодо розвитку України і щодо України в контексті Криму. Друге – це підтримка і розвиток кримськотатарської мови, яка фактично на порозі зникнення. І очевидно й кримськотатарської літератури, бо мова і література завжди йдуть у зв’язці. Третє – це відкриття українцями і кримськими татарами один одного, це пізнання один одного».


Зірки будуть?

«Участь в дискусіях та урочистих заходах візьмуть:

— відомий журналіст Юрій Макаров;

— один з найвідоміших сучасних українських письменників, чиї роботи переведені на багато мов світу Андрій Курков;

— письменниця, публіцистка, історик Олена Стяжкіна;

— один з найпотужніших сучасних філософів Вахтанг Кібуладзе;

— відомий історик Гульнара Бекірова;

— британська письменниця, кінорежисерка, правозахисниця Бідіша. Вона авторка книги-репортажу "Біля стіни” про Близький Схід та книги про біженців "Притулок та вигнання: приховані голоси Лондону"».


Чи може прийти на фестиваль людина «з вулиці»?

«Слухачами цих дискусій може бути будь-яка людина, тому ми запрошуємо і киян, і гостей міста на фестиваль. Вхід безкоштовний».


Чи справді раніше ніколи такого не було?

«Ми проводили в рамках форумів видавців чи в Мистецькому арсеналі подібні заходи, але отак масово, з насиченою дводенною програмою з купою дискусій, обговорень – такого не було».


Я не зможу приділити фестивалю багато часу. Які найцікавіші заходи порекомендуєте?

«Найцікавіше – у нас буде урочисте нагородження переможців 1 грудня о 19.00, на якому будуть присутні лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, відомий кінорежисер Ахтем Сейтаблаєв, письменниця Лариса Денисенко, журналіст Андрій Куликов, письменниця і публіцистка Олена Стяжкіна, філософ Вахтанг Кібуладзе, історик Гульнара Бекірова, британська письменниця Бідіша, посол Канади в Україні Роман Ващук та інші знані персони.

Буде дуже цікава перша дискусія про постколоніальний синдром, як він впливає на українців, на кримських татар, на розвиток сучасної України. І там буде Олена Стяжкіна, яку я вважаю найбільшою інтелектуалкою сходу України і голосом вільного Донбасу, Гульнара Бекірова, один з найпотужніших сучасних філософів Вахтанг Кібуладзе

Цікава також публічна дискусія з Бідішею — в суботу в 13.00.

А також дискусія, про те, чи минув вже розквіт кримськотатарської літератури, в якій візьмуть участь найкращі експерти в сфері літератури. Її модеруватиме Осман Пашаєв. Це відбудеться в суботу в 14.00.

Крім того, абсолютно всім буде цікаво – це читання фіналістів «Кримського інжиру» – переможці конкурсу самі читатимуть власні твори. Вони почнуться о неділю о 15.00».