Захищати ціною життя. Сьогодні відзначається День пам’яті загиблих захисників України

Публікації
Асіф АлієвQHA
29 Серпня 2023, 09:00
Асіф АлієвQHA
29 Серпня 2023, 09:00
Асіф АлієвQHA

29 серпня в Україні відзначається День пам’яті загиблих захисників України.

Це не єдиний день у році, коли українці згадують тих, хто віддав життя за свою Батьківщину.

Проте це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті, шані та вдячності.

З датою 29 серпня пов’язана одна із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році.

Тоді російське керівництво – традиційно для себе – порушило домовленості і ворожі збройні сили РФ впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових.

Смертельний для наших захисників “зелений коридор” пролягав через поля із соняшниками. Саме під ними сотні українців поклали в боротьбі з ворогом свої життя на вівтар свободи, гинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

От чому символом Дня пам’яті захисників України стала квітка соняха.

Українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили тим, що мало бути «зеленим коридором». Таке віроломне вбивство кваліфікується міжнародним гуманітарним правом як воєнний злочин.

Тоді загинуло 366 українських воїнів, 429 зазнали поранень, 158 зникли безвісти, 300 опинилися в полоні.

Повномасштабне вторгнення Росії 24 лютого 2022 року відкрило нову сторінку героїзму та стійкості українців. Війна стала найбільшим випробуванням здатності українців захищати свою незалежність.

На початку повномасштабного російського вторгнення у 2022 році Україні відводилось декілька днів на існування. Однак український народ вистояв і сьогодні мужньо протистоїть російській агресії.

За планом Путіна російська армія мала захопити Київ за 2-3 дні, скинути законну владу і поставити обраного Кремлем маріонеткового керівника. Путін сподівався, що Збройні Сіли України будуть деморалізовані та пасивні, що окремі частини перейдуть на російський бік, а в Києві військові здійснять антидержавний заколот.

Але вторгнення мало прямо протилежний ефект: українці масово відправилися у центри комплектування за зброєю. ЗСУ не тільки вистояли в перші дні масштабної війни, але й зберегли бойову авіацію.

Воїни української армії у надзвичайно короткі терміни часу опанували величезну кількість озброєнь натівського зразка.

Почалося це ще у березні – квітні 2022 року з опанування засобів ППО, бронетехніки та артилерії. А нині вже ЗСУ переконливо доводять, що й опанування таких західних систем як літаки F-16 або ракети ATACMS не викликатимуть технічних затримок.

Саме завдяки сучасної зброї та військовій підтримці країн Заходу воїни Сил Оборони України продовжують стримувати наступ однієї із найчисельніших армій світу.

Представники російської влади та пропагандисти не раз наголошували на тому, що після України російська армія піде далі на захід. Тому боротьба українців — це не тільки захист власної країни, а й усієї Європі.

Ппротягом 18 місяців війни ЗСУ успішно провели не тільки оборонну операцію, але й низку наступальних операцій, які увійдуть у нові підручники військової справи. Найбільше вразили світ раптова операція на Харківщині, звільнення Херсона, ураження військових баз на території окупованого Криму.

Недарма війна перетворила ЗСУ на загартоване боями військо, а авторитет армії найвищий серед усіх інших державних інститутів країни. Сьогодні 96% українців довіряють армії, в 2020 році ця цифра складала 71%, а у 2011 році 59% громадян.

Не секрет, що в цієї боротьби за свою рідну Батьківщину чимало воїнів поклали свого життя. Поки триває війна військове-політичне керівництво не може назвати кількість загиблих. Проте українська держава намагається зберегти пам'ять загиблих.

Наприкінці травня 2022 року Верховна Рада України ухвалила рішення про створення Національного військового меморіального кладовища, на якому з почестями ховатимуть загиблих (померлих) захисників і захисниць. Це – світова практика вшанування воїнів, які віддали життя за свою країну.

Поки місце військового кладовища не визначено, українці щодня о 9-ої ранку згадують загиблих героїв. Згідно указом президента Володимира Зеленського саме в цей час в Україні проводиться загальнонаціональна хвилина мовчання. Українці пам'ятають та мають шанувати героїв, бо як казав видатний український поет Максим Рильський "Хто не пам’ятає минулого, той не має майбутнього".