Зеленський пообіцяв, що українців не вакцинуватимуть «Спутніком V», але про кримчан не згадав

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
09 Лютого 2021, 18:45
Тетяна ІваневичQHA
09 Лютого 2021, 18:45

Високопосадовці публічно заявляють, що українці не повинні стати об’єктами для випробовування російської вакцини від коронавірусу «Спутнік V». Але майже 2 мільйони громадян України вже не перший місяць фактично перебувають у такому піддослідному статусі — в окупованому Криму триває масове щеплення російською вакциною. Однак жорстких вимог до Росії припинити примусову вакцинацію в окупованому Криму від найвищих посадових осіб знов не прозвучало. Також невідомо про дієвий міжнародний тиск на країну-агресора в цьому питанні. Хоча українська влада розробляє можливості для мешканців окупованих територій вакцинуватись перевіреними вакцинами, але ті ж кримчани отримають її не раніше квітня-травня. Тобто тоді, коли багато хто з них вже буде змушений пройти вакцинування російською вакциною.

Українці — «не кролики»


Громадян України не вакцинуватимуть російською вакциною «Спутнік V», оскільки немає міжнародного підтвердження її ефективності, і українці не мають стати піддослідними «кроликами». 

Про це заявив  президент України Володимир Зеленський у понеділок під час спілкування з журналістами в рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді».

Поки офіційної інформації про те, що «Спутник V» російського виробництва гарантований і дає ефект 91 процент, немає… Я вважаю, що громадяни України — це громадяни, це люди і точно, вибачте за порівняння, не кролики. І експериментувати на них ми не маємо права, тому ми домовлялися тільки з провідними виробниками вакцин… Щодо «Спутника» найкращий варіант переконання світу щодо якості своєї вакцини — це запровадження глобальної вакцинації свого населення. Мені так здається, — сказав президент.

Зеленський зазначив, що у лютому заплановано старт масової вакцинації, головним завданням якої є охоплення щонайменше половини населення України протягом 2021 та початку 2022 років. За його словами, в Україну надійдуть вакцини від COVID-19 від чотирьох компаній — Pfizer, Sinovac, AstraZeneсa та Novavах. 

Пріоритетними групами населення в Україні для щеплення визначені медичні працівники (які безпосередньо задіяні у лікуванні ковідних хворих), військовослужбовці ООС, працівники соціальної сфери, заклади догляду, люди похилого віку, працівники освіти, державна безпека (ДСНС, НП, НГ, СБУ, ЗСУ, МВС), люди з хронічними захворюваннями віком від 18 до 59 років. Тобто йдеться приблизно про понад 20 мільйонів осіб.

Втім, законтрактованої наразі вакцини навряд чи вистачить навіть на пріоритетні групи. Поки Україна уклала попередній контракт на 1,9 мільйон доз лише з однією компанією — китайським виробником Sinovac. Ще 12 мільйонів доз вакцин очікують від компаній  AstraZeneсa та Novavах, а від компанії Pfizer — 117 тисяч доз. Україну також внесуть до першої черги поставки вакцини від коронавирусу в рамках світової ініціативи задля імунізації проти COVID-19 і подолання гострої фази пандемії COVAX. Поставки ж комерційної вакцини, яку зможуть придбати в аптеках усі бажаючі, навряд чи варто очікувати раніше за літо. При цьому, судячи з заяв чиновників, в Україну досі не надійшли потрібні вакцини, а значить, оголошену дату початку масової вакцинації — 15 лютого — можна вважати умовною і попередньою.

Кримчани — кролики чи ні?


Говорячи, що українські громадяни не мають стати піддослідними «кроликами» для російської вакцини, Зеленський не згадав про вже наявну проблему: вакцинацію «Спутніком V» кримчан, яка вже майже два місяці триває в окупованому Криму.

Вакцинування, задеклароване окупаційною російською адміністрацією в Криму як добровільне, на практиці перетворюється на примус. І з кожним тижнем кількість щеплених зростає.

Масову вакцинацію в окупованому Криму Росія розпочала ще першимим числами грудня минулого року. На початок лютого вакцинацію «Спутніком V»  на півострові пройшли близько 10 тисяч кримчан. Наразі черга розписана до травня. Крим вже отримав із РФ 30,5 тисяч доз вакцини «Спутнік V», до кінця лютого очікується надходження ще близько 80 тисяч доз. Діагноз COVID-19 у Криму підтверджений у 32 тисяч осіб, понад 770 пацієнтів померли.

У Севастополі станом на перше лютого щеплення від COVID-19 отримали 1780 осіб, другий етап вакцинації пройшли 692 людини. У середньому на добу перший етап вакцинації проходять 135 осіб, другий етап — 100 осіб, серед них більшість — вчителі та медичні працівники. Однак темпи вакцинування можуть зрости.

Від 8 лютого в Севастополі розпочалася масова вакцинація  від нової коронавирусной інфекції російською вакциною «Спутнік V». На вакцинацію записались 5 тисяч севастопольців, або близько 10% населення, що проживає в місті. З них майже половина — старші за 65 років. 

Від вересня минулого року до Севастополя з РФ надійшло 9482 дози вакцини. Більша половина цього обсягу — 5040 доз — надійшла минулої п’ятниці перед самим початком вакцинації. Станом на сьогодні у Севастополі працює 11 пунктів вакцинації.

Загалом у Севастополі на коронавірус захворіли понад 10,5 тисяч осіб, померли — 425. Минулого тижня в місті зафіксували черговий антирекорд — 103 нових інфікованих.

Держава Україна вважає, що кримчани і далі лишаються українськими громадянами. 

Тож актуальним є питання: чи українська влада поширює позицію щодо вакцинування російською вакциною і на кримчан, чи залишає їм самим боротися із «кролячою» долею? 

Частково проблема вакцинування мешканців окупованих територій під час коронавірусного форуму була озвучена вустами головного державного санітарного лікаря.

Віктор Ляшко заявив, що громадяни України, які проживають у Криму і на окупованій частині Донбасу, зможуть отримати щеплення від коронавирусу на третьому етапі вакцинації. Початок вакцинації жителів окупованих територій залежатиме від графіка поставки вакцини в Україні. Орієнтовно, це квітень 2021 року.

Ляшко додав, що для даних громадян діятиме така ж ситуація запису, як і для всіх інших українців.

Через портал вони мають знати, де і в який день можуть зробити щеплення. Їх прищеплюватимемо мРНК-вакциною, яка передбачає довгострокове зберігання, оскільки логістика мРНК-вакцини передбачає персоналізацію того, кого прищеплюватимемо, і ми вже чітко знаємо, хто, коли і в який момент повинен бути у пункті щеплення. Для людей із непідконтрольних територій використовуватимуться вакцини з температурою зберігання +2 +8°, оскільки вони довше можуть триматися в холодильниках на пунктах щеплення, — зазначив головний санлікар.

Вакцини зі згаданими умовами зберігання — AstraZeneсa і Sinovac. 

Із почутого можна зробити висновок, що українська влада робить певні кроки, щоб дати можливість тим же кримчанам отримати вакцинування на материку. Хоча лишається питання — чи стануть доступними для них інші вакцини, Pfizer чи Novavах. Адже, скажімо, вакцину AstraZeneсa вже кілька країн не рекомендують використовувати для щеплення людей, старших за 65 років. 

«Спутнік» у Криму: вакцинувати не можна припинити?


Організувати вакцинування кримчан перевіреними вакцинами замало, треба зупинити триваюче на півострові вакцинування неперевіреним російським препаратом.

Утім, що робити з примусовою вакцинацією російською вакциною, яка триває вже зараз, чітких меседжів від українських очільників знов не прозвучало. Хоча було б більш, ніж доцільно, якби влада вустами президента озвучила цю позицію саме на форумі, присвяченому боротьбі з коронавірусом. Скажімо, засудила б дії Росії та закликала її припинити «досліди». І одночасно звернулась до міжнародного співтовариства з вимогою натиснути на Росію задля припинення вакцинації кримчан недостатньо перевіреною вакциною.

Правозахисники та українськими ЗМІ ще торік піднімали проблему із примусовим вакцинуванням кримчан «Спутніком V». Тож часу на розробку якогось алгоритму дій і комунікацію на всіх рівнях було достатньо. Пізніше про це заговорили і окремі представники депутатського корпусу та чиновники.

Представник президента в АРК та Севастополі Антон Кориневич кілька тижнів тому відзначав, що у представництва є факти «щодо примусової вакцинації наших громадян невідомо чим, невідомо якою вакциною, невідомо якої якості». Кориневич зазначив, що і медиків, і бюджетну сферу змушують вакцинуватися, і додав, що у випадку широкомасштабного вчинення такої вакцинації дії російської окупаційної влади можуть підпадати під дію статті 7 (злочини проти людяності) Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Під час зимової сесії у Парламентській асамблеї Ради Європи заступник голови української постійної делегації, народний депутат Рустем Умєров у своїй промові порушив питання щодо примусового введення окупантами кримчанам речовини «Спутнік V». За його словами, громадян України, які проживають в умовах тимчасової окупації, погрозами про звільнення змушують до щеплення сумнівною «вакциною», ефективність чи хоча б безпечність якої й досі недоведена.

Умєров особливо акцентував, що проблема, перш за все, стосується представників корінного народу Криму.

Пропорційно частка кримських татар у сфері охорони здоров’я, освіти й транспорту суттєво вища за представників інших народів у Криму. Відповідно, саме кримські татари як корінний народ України більше за інших підпадають під примусове щеплення, — підкреслив депутат.

Те, що проблема примусової російської вакцинації в Криму вийшла на обговорення, вже можна вважати позитивом. Однак лише її артикуляція вже три місяці не дає відповіді на деякі важливі питання. І на сьогодні можна констатувати, що у кримчан нема розуміння, як діяти, аби відмовитись від примусової вакцинації та водночас не нашкодити собі.

Ще одне питання без чіткої відповіді — що може вчинити Україна для припинення примусової вакцинації кримчан «Спутніком» (йдеться про кримчан із українським паспортом)?

Також цікавить, чи спілкувались представники української влади щодо вакцинування кримчан із російською стороною, принаймні через міжнародних посередників (Міжнародний Червоний Хрест, скажімо, або міжнародні правозахисні структури)? У тому числі, чи обговорюється з росіянами можливість для кримчан вакцинуватись на материку з домовленістю, що російська окупаційна влада потім вважатиме таку вакцинацію легітимною і не наполягатиме на вакцинуванні «Спутніком V»? 

Але на ці питання відповіді на форумі від українських VIP-посадовців не прозвучало.

Судячи з публікації на сайті, не прозвучали слова «Крим—примусова вакцинація—«Спутнік V» і під час вчорашньої зустрічі в Офісі президента із заступником голови делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Даніелем Бунскогом і генеральним директором Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Максимом Доценком

Схоже, що до вирішення проблеми з примусовою російською вакцинацією кримчан українська влада вирішила застосувати підхід «якось воно буде». У результаті може статись, що жодних дій вже не буде потрібно: до певного моменту кримчани або перехворіють на ковід і отримають імунітет (це в кращому випадку) або зазнають примусової вакцинації російською вакциною. В обох випадках потреба у будь-якій активній і жорсткій діяльності української влади з протидії російському примусу відпадає.