Власник ресторану «Старий Крим» Алімдар Білялов розповів «Кримським новинам», у чому полягає секрет кримськотатарського чебурека.
Перш за все, це правильний рецепт тіста та правильні пропорції фаршу. Тонкощі не буду розповідати — у нас там є свої секрети. Якщо пропорції та нарізка правильні, в чебуреку не повинно відчуватись ані жиру, ані цибулі. Має відчуватись лише м’ясо. Сьогодні ми готували чебуреки за старовинними рецептами. Найголовніші два секрети — це в тісті та в фарші, зокрема, певні інгредієнти, які додаються і роблять чебурек легким, — розповів він.
Я не ризикнула скуштувати чебурек, побоюючись, що така страва надто жирна, але Білялов побоювання розвіяв.
Треба було скуштувати — він у нас не жирний. На чебуреку олії немає, у фарші використовується яловичина та баранина. У тому ж і справа, що секрет тіста такий, що воно олію в себе не вбирає. Чебуреки не повинні бути жирними, тому їх можна і п’ять, і десять штук з’їсти, — сказав Білялов.
Згадую про ще одну страву — янтик. Алімдар Білялов пояснює, що чебурек і янтик — це найбільш популярні страви кримськотатарської кухні, але їхні рецепти різняться.
Перша і найважливіша відмінність: чебурек смажиться на олії, а янтик — робиться на сухій гарячій пательні. І потім тільки вершковим маслом обтирається, щоб він був соковитим і смачним, — розповів він.
У серії «Національні страви» раніше вже вийшли марки «Котлета по-київськи» та «Київський торт», зараз — «Кримськотатарські чебуреки» та «Українська ковбаса». Запитую, яку б зі страв кримськотатарської кухні він міг би запропонувати розмістити на подібних марках для її популяризації? Білялов вважає, що цілком можна зобразити такі традиційні страви як сарма (фарш у виноградному листі), долма (фарширований перець), або бакълали шорба (квасолевий суп).
А ще можна зобразити маленькі «келин-аш» — це такі маленькі пельмені. Коли молодята брали шлюб, саме за їхньою допомогою перевірялись здібності нареченої: в одній столовій ложці повинно було вміститись 14 таких маленьких пельменей. Якщо вміщаються, значить, наречена хороша господиня, — пропонує Білялов.
Зі страв української національної кухні йому самому найбільше подобається борщ та вареники з картоплею.
Варто нагадати, що в червні цього року пожежа серйозно пошкодила будівлі кримськотатарського етно-ресторану «Eski Qırım» («Старий Крим»), який розташований на Софіївській Борщагівці в Києві. Його відновлювали толокою.
Трохи більше, ніж за місяць відновлювальні роботи ще й досі не завершені.
Ми обгородили аварійну частину і зараз займаємось реставрацією. Постараємось до кінця літа всі відновлювальні роботи завершити. Але ми в штатному режимі працюємо, гості приходять, вони пошкоджену частину й не бачать, а основна територія ресторану лишилась неушкодженою, — розповідає Білялов.