Потік — вдесятеро менший. Що відбувається на КПВВ на адмінмежі з Кримом після зняття карантину

Новости
Тетяна ІваневичQHA
16 июня 2020, 16:00
Тетяна ІваневичQHA
16 июня 2020, 16:00
Тетяна ІваневичQHA

Потік через адмінмежу Херсонщина/Крим в перший день після зняття карантинних обмежень з українського боку мало змінився в порівнянні з останніми тижнями. Якщо ж порівнювати з минулорічним потоком в ці дні, то кількість перетинів зменшилась більш ніж в десять разів.

Помічник начальника Херсонського прикордонного загону – начальник пресслужби Іван Шевцов розповів QHA media, що в понеділок, 15 червня, через КПВВ в Крим виїхало вдвічі менше людей, ніж проїхало на материк. Найбільше громадян перетинало адмінмежу через КПВВ «Каланчак».

«Протягом минулої доби прикордонники КПВВ на адмінмежі з Кримом оформили 458 громадян: з них в напрямку анексованого Криму прослідували 152 людини та 12 автомобілів, а на материкову частину України - 306 громадян та 37 авто. Суттєвого збільшення пасажиропотоку немає. В принципі, він практично такий, яким був під час карантину».  

Шевцов зауважує, що загалом жодних проблем для українських громадян на українських КПВВ не було. Однак в Криму і досі існують певні карантинні обмеження для тих, хто в’їжджає на півострів з материкової України. Тому деякі громадяни, які пройшли українське КПВВ, так і не змогли потрапити на тимчасово окуповану територію Криму, оскільки на російському пункті пропуску їх завернули, і вони змушені були повернутись на материк

«За минулу добу таких було 38 громадян.Зі слів перетинаючих адмінмежу, їм відмовляють на російському КПВВ через те, що у них не підтверджена мета поїздки і через те, що у них немає родичів в Криму, до яких вони прямують».

Українські прикордонники акцентують, що така категорія людей, після повернення з російського КПВВ, також буде зобов’язана пройти двотижневу самоізоляцію та встановити додаток «Дій вдома». Тобто на них поширюється порядок, як на всіх громадян, які прямують на материкову частину України, незалежно від того, скільки часу вони пробули на окупованій території - рік, місяць чи годину.

«Тобто вони мають пройти самоізоляцію, навіть якщо вони тільки на годину зайшли на російське КПВВ?», - перепитуємо у Шевцова. «Так. Вони мали контакт з окупаційною владою, тому зобов’язані дотримуватись самоізоляції», - підтверджує він. 

У прикордонників наразі немає інформації про те, чи скасують двотижневу самоізоляцію після 22 червня, коли має завершитись загальнодержавний карантин. 

«Зараз на наших КПВВ пропускають фактично без обмежень, так само як і було до карантину. Єдина умова - усі громадяни, які прямують на материк, зобов’язані встановити програму «Дій вдома» і пройти двотижневу самоізоляцію. Якщо людина відмовляється від самоізоляції, це є підставою для відмови їй в пропуску. Для того, щоб встановити цей додаток, у людини має бути смартфон з «сімкою» українського оператора», - нагадує правила Шевцов.  

Заборон на пропуск кримчан на материк через адмінкордон з Кримом ...

Водночас прикордонникам ще під час карантину доводилось стикатись із ситуаціями, коли у людей, що їхали з Криму, не було можливості встановити додаток:  або телефон був кнопочний, або не було української сімкарти. Таких громадян передавали до Нацполіції, і вже поліцейські займались їхньою обсервацією та супроводом.

В Херсонському прикордонному загоні додають, що наразі всі умови для громадян в режимній зоні налагоджені, тим більше, потік в рази менший, ніж зазвичай на початку літа. На уточнююче запитання, чи працює і чи є доступною для громадян вся інфраструктура на КПВВ, Шевцов дав ствердну відповідь. 

«Зараз КПВВ сучасно обладнані всіма засобами, достатньо кабінок паспортного контролю, достатньо особового складу. Я сам був вчора на КПВВ «Каланчак» - в режимній зоні усе працює, все обладнано. Ще повністю не відкрита сервісна зона, але це вже не наша компетенція. І зазвичай в цей період року ми за добу на КПВВ «Чонгар» або «Каланчак» оформлюємо 4 - 5 тисяч осіб. А зараз за добу всього оформлено трохи більше 450 осіб» .

Після зняття карантинних обмежень на українському боці нештатних ситуацій поки не було. Однак в останні дні карантину один подібний випадок таки був: на той момент для пропуску до Криму громадяни, які не мали там прописки, ще були повинні надати підстави гуманітарного характеру. Дехто вирішив замінити гуманітарні підстави хабарем.

«Буквально два дні тому громадянка Російської Федерації, яка слідувала з материка на територію Криму, намагалась перетнути адмінмежу в напрямку анексованого Криму, але у неї не було підстав гуманітарного характеру, то вона не мала права проїхати і запропонувала прикордоннику грошові кошти у вигляді 100 доларів. Прикордонники звісно ж відмовились від хабара, повідомили представників Нацполіції. І зараз по ній відкрито кримінальну справу», - розповідає Шевцов.

Нагадаємо, з 15 червня на усіх трьох КПВВ з Кримом -  «Чонгар», «Каланчак» та «Чаплинка» - зняті карантинні обмеження щодо перетину адмінмежі. Відповідне рішення Кабміну міститься в урядовій постанові від 12 червня № 480. Правило щодо обов'язкової самоізоляції при виїзді з тимчасово окупованої території залишається чинним. Особи, які виїжджають з ТОТ АР Крим, дають письмову згоду на самоізоляцію з використанням електронного додатку «Дій вдома».