Завершення окупації та російські миротворці. В чому полягають уроки Карабаської війни для України?

Новости Украины и мира
Асіф АлієвQHA
12 ноября 2020, 19:20
Асіф АлієвQHA
12 ноября 2020, 19:20
Асіф АлієвQHA

Вночі, 10 листопада, війна у Нагірному Карабасі закінчилася. Лідери Азербайджану, Вірменії та Росії оприлюднили тристоронню угоду, де говорилося про припинення бойових дій, повернення Азербайджану окупованих районів, створення комунікацій і коридорів, які підводять риску у завершені інтенсивних боїв.

Однак в цих домовленостях найбільш насторожує пункт про російських миротворців, які розташовуються в Карабасі паралельно з виведенням вірменських збройних сил. Термін перебування миротворчого контингенту РФ визначено п'ятьма роками з автоматичним продовженням на такий же термін, якщо жодна зі сторін конфлікту за шість місяців до закінчення терміну не заявить про свій намір припинити застосування даного положення.

Введення в Карабах російських військових в кількості 1960 осіб зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки закономірно викликає занепокоєння в Україні. Кремль, який окупував Крим і Донбас, тепер встановлює свою «миротворчу присутність» в Азербайджані.

З метою з'ясувати, чи можлива екстраполяція умов та/або наслідків Карабаської війни на окупований Крим і схід України, агентство «Кримські новини» звернулося до українських експертів з проханням прокоментувати перемогу Азербайджана у війні за Карабах та введення російських миротворців в регіон.

Як пояснив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, Баку погодився на введення миротворців з РФ оскільки ризикував бути звинуваченим у гуманітарній кризі. За його словами, на момент наступу азербайджанців на окуповані території Карабаху, у яких мешкали вірмени, почалася масова міграція населення, що стала сприйматися як гуманітарна криза.

«Як варіант вирішення цієї проблеми була запропонована опція миротворців, тобто з’явилося вікно угоди і Вірменія погодилась на це. Єреван зрозумів, що з продовженням війні він втратить не тільки Карабах, але і вірменську армію, а Баку зрозумів, що може виграти війну, але отримати в майбутньому низьку позовів і карних справ щодо гуманітарної кризи», — пояснив експерт.

При цьому Семиволос не відкидає можливість введення і на Донбас миротворців, але звісно, що не російських.

«Ми воюємо з Росією і відповідно російські миротворці апріорі не можуть бути миротворцями, в нашому випадку вони - окупанти. Свого часу була пропозиція Порошенка на ввід на неконтрольовану територію на сході Україні миротворців. Але для цього треба, щоб Росія вивела свої війська», - сказав він.


Військовий експерт Олег Старіков вважає, що на відміну від Азербайджану, Україна не може на цей час військовим шляхом вирішити питання деокупації Криму. За його словами, Баку протягом 30 років готувався до звільнення Карабаху: вибудовував свої збройні сили та працював з міжнародними партнерами.

«Як військовий експерт, а не як пропагандист, я вам скажу, що ми не зможемо перемогти країну, яка має ВВП більший за наший в 12-15 разів, і чий рівень військових витрат на стільки ж вищий. Саме військовим шляхом, підкреслюю, ми не зможемо це зробити. Щоб цього домогтися треба поступати як Азербайджан, працювати над економікою, політикою, військово-промисловим комплексом. Тому розв'язання питання з Кримом перенесено в довгострокову перспективу», - заявив Старіков.

Що стосується введення миротворців на Донбас, полковник СБУ у відставці зазначає, що Києву погоджуватися на умови, на який пішов Азербайджан, ні в якому разі не варто.

«Росія, як і в Карабасі, пропонує нам ввести своїх миротворців на лінію розмежування. В такому випадку ми цей конфлікт заморожуємо. Тому українській владі це робити категорично недоцільно», - попередив експерт.


Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець також вважає, що з введенням російських миротворців, конфлікт в Нагорному Карабасі фактично заморозився. Експерт нагадує, що така схема реалізована в Грузії та Молдові.

При цьому Згурець закликає аналізувати хід бойових дій у Нагорному Карабасі.

«Коли ми говоримо про ці висновки, то, по-перше, Азербайджан врахував помилки своїх попередніх бойових дій і зробив ставку на використання безпилотників, ударних систем, спроможністю воювати в гірських умовах, використання систем зв’язку тощо. Всі компоненти в принципі забезпечили перевагу на полі бою і змусили Вірменію підписати угоду про припинення війни», - підсумував він.


Українській волонтер та офіцер у відставці Юрій Касьянов на своєї сторінці у Facebook погоджується, що Україні необхідно робити висновки і приймати термінові рішення з модернізації своїх Збройних Сил, «які сьогодні нічим технологічно не відрізняються від армії Арцаху (Карабаху – прим.ред) і Вірменії».

«Війна за Нагірний Карабах ще раз яскраво продемонструвала, що збройна сила повинна бути озброєна найсучаснішими технологіями, інакше вона приречена на поразку попри масовий героїзм солдат. Технологічно відстала, озброєна застарілою радянською зброєю вірменська армія програла азербайджанській армії, яка оснащена найсучаснішими системами і способами ведення війни», - написав Касьянов.