«Чорний» жовтень в Севастополі. Рівень смертності від COVID-19 в місті вдвічі перевищує кримські показники

Новости
Тетяна ІваневичQHA
05 ноября 2020, 10:36
Тетяна ІваневичQHA
05 ноября 2020, 10:36
Тетяна ІваневичQHA

Жовтень і початок листопаду відзначились різким сплеском захворюваності і смертності від коронавірусу в окупованому Криму і Севастополі. Вчора Крим перетнув десятитисячний рубіж захворюваності, а в Севастополі зафіксовано добовий антирекорд - 83 нових випадки. Негативна динаміка фіксується на фоні браку ліжок та лікарів в лікарнях, нестачі медикаментів. Особливо вражають цифри інфікування і смертності по Севастополю.

"Коронований" Севастополь


Ситуація із захворюваністю на півострові важка в цілому і вона прогресує - кількість хворих загалом по Криму і Севастополю вже сьогодні сягне 13-ти тисяч.

Вчора Крим перетнув психологічну позначку в 10 тисяч інфікованих: за минулу добу було виявлено 202 хворих, таким чином, кількість їх склала 10157 осіб (за винятком Севастополя). З початку пандемії померло 149 кримчан, показник смертності по Криму становить 1,47%.

В Севастополі ріст негативних показників особливо відчутний, попри певні обмежувальні заходи, вжиті кілька тижнів тому. Зокрема, в місті закрили театри та кінотеатри, обмежили роботу барів та ресторанів а також заборонили весілля із великою кількістю гостей.  Але на Покрову в храмах і на хресну ходу зібралось безліч вірян, багато з яких - без масок.

Різкий стрибок і захворюванності, і смертності в Севастополі відбувся саме в жовтні - показники зросли більш ніж вдвічі впродовж місяця. Для порівняння - на 5 жовтня в місті було інфіковано 1164 особи, 32 людини померло з початку пандемії. Наразі в місті 2718 інфікованих, померло 72 севастопольця.

Якщо на початку жовтня щодоби виявлялось порядка 30 нових хворих, то вже наприкінці місяця кількість нововиявлених зросла в 2,5 рази - до 80 інфікованих. Саме третього листопада був побитий антирекорд - 83 нових хворих.

Показово, що на сьогодні рівень смертності від коронавірусу в Севастополі вдвічі перевищує показник по Криму і становить 2,65%. Для порівняння - середній показник смертності від ковіду по Україні - 1,84%, по Росії - 1,73%. В російському Краснодарському краї, який межує з Кримом через Керченську протоку, рівень смертності становить 2,49%.

Інфорграфіка російського інтернет-ресурсу Стопкоронавирус.рф

Варто акцентувати, що йдеться про офіційні показники, які російська окупаційна влада оприлюднює щодо Криму і Севастополя. За інформацією українських профільних відомств, вони є суттєво заниженими. Зокрема, приховується захворюваність в російських військових частинах і на флоті, що базується в Севастополі. І те, що обмеження, які вводяться серед цивільних мешканців, виявляються не дуже ефективними, може означати й те, що джерело інфікування знаходиться в іншому місці. Наприклад, серед військових, що мають можливість вільного виходу в місто. Можна згадати, що напочатку жовтня до Севастополя з РФ почали повертатись підрозділи, які брали участь в командно-штабних навчаннях "Кавказ-2020". А останній ешелон військової техніки, що брала участь в навчаннях «Кавказ-2020» прибув до Севастополя наприкінці жовтня. Навчання відбувались в областях Росії з високим рівнем поширення  COVID-19.

Про це ж говорять і експерти «Кримської правозахисної групи», які наголошують, що окупаційна «влада» півострова навмисне приховує реальну кількість смертей від COVID-19.

 «Офіційна статистика» захворюваності на COVID-19 на півострові занижена, оскільки не відображає даних про заражених у лавах російської армії і правоохоронних органів, а також пацієнтів з позалікарняною пневмонією», — зазначають правозахисники.

Не приляжеш...


В натуральному вимірі кількість померлих в Севастополі, можливо й не така вражаюча - 72 людини. Але у відношенні до кількості хворих це доволі висока цифра. Вона може засвідчувати як важкі форми і важкий перебіг коронавірусу, так і брак кваліфікованої медичної допомоги.

З початку осені в Севастополі хвилями з’являлись повідомлення про дефіцит ліжок для лікування хворих на коронавірус. Це дотично підтверджує, що тамтешня «влада» не планувала такого різкого сплеску захворюваності і була змушена вирішувати проблему «з коліс».

Так, 12 жовтня «віце-губернатор» Олександр Кулагін заявив, що вільні ліжка для заражених COVID-19 в Севастополі закінчилися. 

«По ліжкового фонду у нас дуже напружена на сьогоднішній день ситуація. У нас всього ліжок 610 розгорнуто. На сьогоднішній день зайнято 623».

Впродовж двох тижнів заповнюваність лікарень дещо зменшилась - на кінець жовтня були вільними 10% місць.

При цьому на початок листопада містянам пообіцяли появу 100 нових ліжок для хворих коронавірусом, які переносять хворобу в легкій формі, а також з безсимптомним перебігом коронавирусной інфекції. Новий ліжковий фонд планували розгорнути на базі пансіонату «Ізумруд». Підготовчі роботи ішли до кінця минулого тижня, однак поки що не надходило інформації про те, що новий ліжковий фонд ввели в дію.

В разі його введення, загалом ліжковий фонд в місті має становити 710 ліжок. Наскільки це відповідає темпам поширення захворюваності - наразі прогнозувати складно. Якщо в листопаді збережуться жовтневі темпи подвоєння кількості інфікованих, то цифра може перевищити 5 тисяч хворих для півмільонного міста. І значить ці ліжка будуть заповнені дуже швидко, навіть враховуючи кількість тих, хто одужує, і тих, хто лікуватиметься вдома. 

В Криму бракує ліків для кримчан


В жовтні в соцмережах почали з’являтися пости-прохання допомогти з ліками в Криму. 

Наприкінці жовтня Меджліс кримськотатарського народу закликав місії ОБСЄ і ООН відвідати Крим через ситуацію з коронавірусом.

Меджліс також ініціював на материковій Україні і серед діаспор збір для передачі в Крим медикаментів, які могли б допомогти хворим на ковід.  

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що катастрофічну ситуацію з поширенням коронавірусу в окупованому Криму обговорили на Виконавчому комітеті Всесвітнього конгресу кримських татар.

«Ми провели кілька онлайн-зустрічей з діаспорою і з Кримом. І в результаті народилося рішення про те, щоб організувати збір ресурсів, у тому числі ліків, аби допомогти найбільш нужденним, хворим людям в Криму». 

Організатором роботи на материковій Україні визначили кримськотатарську громадську організацію «Кримська родина». Наразі збір триває.