Судячи з усього, на п’ятому році анексії Криму і конфлікту на Донбасі відбулось важливе визнання на міжнародному рівні наявності саме російської агресії на Донбасі. Можна припустити, що суттєву роль в активізації українських кроків в бік Криму, в тому числі шляхом включення його в Мінський процес, зіграла і відкрита збройна агресія Росії проти українських кораблів неподалік Керченської протоки у листопаді минулого року. Тоді увесь світ побачив, хто – агресор, а хто – жертва. Плюс до цього деякі міжнародні інституції вже визнали, що саме Росія здійснює ефективний контроль на окупованому Донбасі. Оскільки вдалось довести, що і там, і там діє одна країна-агресор, Україна вирішила спробувати заявити про необхідність комплексно вирішувати проблему деокупації обидвох частин своєї території на тому майданчику, який вже реально функціонує.
Учасник переговорів у політичній підгрупі Олександр Моцик в спілкуванні з журналістами розповів, що українська сторона в Мінську на документах показала, що на сьогодні окупація двох районів України, а саме АР Крим, Севастополя та частини Донецької та Луганської областей визнана на рівні ООН і для міжнародної спільноти документально доведено, що агресор-окупант в обидвох точках України один – Росія.
Водночас, Крим справді безпосередньо не згадується в Мінських домовленостях. Але українська сторона знайшла зачіпку в тексті, яка дозволяє стверджувати, що «Донбас пишемо – Крим на думці».
До Мінського пакету документів, зокрема, входить Декларація президентів Росії, України, Франції та канцлера Німеччини на підтримку "Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей".
В цій Декларації лідери підтверджують територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах без якихось уточнень щодо регіону, і саме це дозволило Україні трактувати положення документу як «включно з Кримом і Донбасом».
«Інакше як в міжнародно визнаних кордонах поважати територіальну цілісність не можна. І оскільки під цим документом є підписи пані Меркель і пана Оланда, а також Путіна, то виходить, що вони мали на увазі визнання території України в міжнародно визнаних кордонах, включаючи Крим. І ми про це не маємо забувати», - говорить Моцик.
Перший віце-спікер Верховної ради, уповноважений президента України з мирного врегулювання ситуації у Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко наголосила QHA media, що українська сторона і надалі продовжить проштовхувати кримське питання на перемовинах в Мінську.