Гостроти дискусії навколо водопостачання Криму додають супутні події і обставини. На цей тиждень припадає п’ята річниця початку громадянської блокади Криму, коли кримськотатарські та українські активісти заблокували поставку на півострів товарів, а згодом і електроенергії. Зрештою, під ініціативу громади підвели державні рішення. І спогади про ту блокаду додають особливого забарвлення нинішнім розмовам про блокаду водну.
Водночас наближається час російської гри м’язами на південно-східних рубежах України. Оголошено про точні дати проведення масштабних військових навчань «Кавказ-2020», активна фаза яких відбудеться 21-26 вересня.
Показово, що час початку активної фази «Кавказ-2020» практично співпадає із початком дебатів високого рівня на Генасамблеї ООН.
Проводитимуться навчання на території всього Південного федерального округу РФ, до якого Росія незаконно приписує і Крим. Саме до цих навчань прив’язують експерти час можливої збройної ескалації на півдні України для вирішення проблеми із водопостачанням.
Цікаво, що третина іноземних учасників зрештою відмовилась брати участь в цих навчаннях. Можливо, саме побоюючись стати мимовільними співучасниками якихось неприємних «сюрпризів» від країни-господаря для країн-сусідів.
Те, що російське загострення в цьому регіоні високоймовірне, дотично можуть підтверджувати і дії, якими Захід натякає РФ на недоцільність різких рухів. Приміром, впродовж десяти днів в районі Криму двічі з’явились стратегічні бомбардувальники Повітряних Сил США В-52Н. До нинішнього вересня ці літаки відвідували Україну 26 років тому.
Головний редактор BlackSeaNews, координатор Морської експертної платформи Андрій Клименко повідомив, що надвечір понеділка B-52H Stratofortress ВПС США пройшов в 37,5 км від узбережжя Криму. Йдеться про сигнал стримування саме в бік Росії, підкреслює він.
Командування Повітряних сил ЗС України на своїй сторінці в ФБ також підкреслює, що польоти «стратосферних фортець» носять стримуючий характер.
«Американські партнери є послідовними у своїх діях, підтримуючи Україну, як на дипломатичному фронті, так і в українському небі. Сьогодні, 14 вересня, у супроводі винищувачів Повітряних Сил Збройних Сил України, три стратегічні бомбардувальники Повітряних Сил США В-52Н знову в повітряному просторі України. В-52 під прикриттям українських винищувачів взяли курс в акваторію Чорного моря для спільних дій з країнами-партнерами у сфері колективної безпеки. Такі патрулювання матимуть регулярний характер».
США демонструють військову міць в Чорноморському регіоні не лише в повітрі, але й на морі. На наступний день після польоту бомбардувальників, Андрій Клименко повідомив, що під час гарячої фази російських навчань «Кавказ-2020» в Чорному морі буде знаходитись ракетний есмінець 6-го флоту США (DDG-80) USS Roosevelt.
Політолог Євген Магда називає появу в українському небі американських стратегічних бомбардувальників показовим жестом в бік Росії.
«Це дуже показовий жест. Я не знаю, як це називають військові льотчики, але це те, що військові моряки називають «демонстрацією прапора». Такого не було навіть в 2014 році. Тоді літали потужні безпілотники, але не було таких стратегічних бомбардувальників, які можуть нести ядерну зброю на борту. Есмінець і бомбардувальники - це власне те, що називається демонстрація потужності і демонстрація зацікавленості Сполучених Штатів в суверенній Україні.
Це стримуючий сигнал. Але тут теж треба бути свідомим, що США і НАТО за Україну воювати не будуть».
Водночас, Магда припускає, що Росія не наважиться зараз на якесь серйозне загострення для вирішення проблеми водопостачання окупованого Криму. Так само він заперечує ймовірність, що Росія могла б з цією метою «приурочити» до сесії ГА ООН військову ескалацію. Суттєвим стримуючим чинником для неї є несприятлива міжнародна обстановка. Наразі в світі до Росії ставлення дуже обережне, на відміну від ситуації, яка передувала тимчасовій окупації Криму і характеризувалась певною розрядкою і перезавантаження відносин між США і РФ, ЄС та РФ.
«Я не бачу, чесно кажучи, підстав говорити про те, що тема кримської води зараз настільки загостриться, що Росія наважиться на відкриту військову агресію. Росія на сьогодні, на моє глибоке переконання, має перед собою зовсім інші цілі. Її цілі - це швидше зменшити санкції. Тим більше в контексті отруєння Навального і інших подібних заходів. Ставлення Заходу до Росії зараз суттєво відрізняється від ставлення в 2014 році. І вона насправді сьогодні відчуває суттєві зміни у ставленні до неї, насамперед, звичних для неї європейських партнерів».