Гривня проти коронавірусу, як пандемія впливає на заробітчан і кримінальні розборки чорногорських кланів у Києві. Дайджест світових медіа про Україну

Новости Украины и мира
Асіф АлієвQHA
29 мая 2020, 19:00
Асіф АлієвQHA
29 мая 2020, 19:00
Асіф АлієвQHA

Гривня не піддалася коронавірусу


Українці звикли до криз, які обвалюють їх національну валюту. Але хоча Covid-19 і викликав хаос в економіці, гривня впала менше, ніж в попередніх спалахах турбулентності.

Про це пише Bloomberg.

Видання повідомляє, що глобальна фінансова криза 2008 року, повалення у 2014 році Віктора Януковича, якого підтримував Кремль, і викликані з цим наслідки призвели до різкої девальвації гривні. Нацбанк захищав гривню, продаючи резерви в іноземній валюті та оцінюючи базові витрати на позики до 30% у 2015 році.

Однак у 2019 році українська гривня виявилася кращою у світі валютою стосовно долара, оскільки інвестори вклали кошти у високоприбуткові місцеві облігації уряду. І на цей раз гривня показала себе краще, і Нацбанк продовжив зниження ставок, що повинно допомогти економіці після завершення карантину в країні.

Bloomberg наводить слова заступника голови НБУ Дмитра Сологуба, який заявив, що ключова ставка банку може бути знижена на понад заплановані 7% до кінця року.

Зниження ставки було б втішною новиною, оскільки в цьому році економіка країни скоротиться на цілих 7%, найбільше з 2009 року.

Також фінансове видання повідомляє, що одним їх стимулів для зміцнення гривні є кредит в розмірі $5 млрд від Міжнародного валютного фонду, з яких $1,9 млрд уряд сподівається отримати вже в наступному місяці.

Завдання постпандемічної України переконати українців не залишати країну


У зв'язку з економічною кризою, викликаною пандемією коронавіруса, майбутнє в українців, особливо у тих, які покладаються на щорічні або сезонні можливості працевлаштування в країнах ЄС, виглядає невизначеним.

Про це пише аналітичне видання Atlantic Counsil.

У статті наголошується, що вплив коронавіруса на економіку відчувається по всій країні, але найбільше від цього постраждали західні регіони, оскільки там найбільша кількість людей в Україні, які працюють в сусідніх країнах Євросоюзу.

Так, згідно з даними Світового банку, у 2019 році українці переказали з-за кордону $16 млрд. І ці перерахування підтримували значну кількість людей на заході країни.

Між тим саме цей регіон особливо постраждав від епідемії, коли українські мігранти поверталися з Італії та інших країн ЄС, де був сильний спалах інфекції. Так, в самому маленькому регіоні України, в Чернівецькій області з населенням в 909 тисяч людей, було зафіксовано 2742 випадків зараження коронавірусом, в той час як в Києві, з населенням в три мільйони, у 2350 осіб підтвердили хворобу.

Згідно з опитуванням Міжнародного республіканського інституту (IRI), 49% жителів Івано-Франківської та 46% тернополян планують і надалі виїхати за кордон на роботи, в той час як в середньому по Україні кількість таких охочих становить 31%.

Хоча влада України заявила про послаблення обмежень на працевлаштування за кордоном за допомогою організації чартерних рейсів, розумне відкриття кордонів є лише тимчасовим рішенням.

Автор публікації, директор IRI Майкл Дракман вважає, що в довгостроковій перспективі влада повинна використовувати найбільший ресурс, яким володіє Україна, а саме людей і їх підприємницький підхід до знаходження рішень практично для кожної проблеми.

Завдання влади полягає в тому, щоб відновити економіку і переконати більше українців у тому, що вони можуть забезпечити собі привабливе майбутнє, не залишаючи країну.

Фото: AP

Балканські війни в центрі Києва


Затримані української поліцією чотири іноземних кілери намагалися вбити в Києві Радоя Звічера — лідера кримінального клану Кавач з Чорногорії.

Про це пише Центр по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP), який розповідає подробиці скоєння замаху на вбивство.

Звічер - найбільш загадковий лідер клану Кавач, про його кримінальне та особисте життя мало що відомо, однак, за даними Центру, клан Кавач веде війну з іншою кримінальною спільнотою — кланом Шкальярі.

Обидва клани з міста Котор в Чорногорії, що на березі Адріатичного моря. В один час вони були єдиним угрупованням, яке займалося контрабандою наркотиків з Південної Америки. У 2014 році два кримінальних клани розсварилися після того, як провалилася їх операція по завезенню кокаїну в Іспанію. Цей розкол став заглиблюватися з того моменту і поширився на інші сербські та чорногорські злочинні групи.

Центр повідомляє, що спроба вбивства Звічера була частиною можливої суперечки з приводу перерозподілу сфер впливу всередині клану або між балканськими кримінальними кланами, які контролюють незаконний обіг наркотиків вартістю в 5,7 мільярда євро на рік.

Своєю чергою сербське видання «Блік», яке також розповіло про стрілянину в центрі Києва, опублікувало фото Радоя Звічера.