У більшості виданих текстів щодо історії України відчувається яскравий дисбаланс у вивченні впливу мусульманства на розвиток території нинішньої України. З чим це пов'язано?
По-перше, почнемо з того, що коли Османська Імперія була на піку розвитку, вона дійсно включала Поділля, наприклад. Мусульманський світ починався поблизу Хмельницького і закінчувався аж у Ємені. В одній державі жив південь Хмельницької області та Ємен. Складно уявити, але так було. А керували православні греки.
І тут уже постає питання: чи йдеться тут про мусульманський чинник, чи про православний. Україна, як і кожна інша держава, має певні зрештки попередніх кордонів. І Австрійської, і Польської, і Османської Імперії. Навіть зараз порівняти Одещину і Вінниччину, то є певні відмінності пов'язані з цими кордонами. Та коли вже формувалася територія України, то питання мусульманського чинника там уже не фігурувало.
То ж можна зробити такий підсумок, що цей стереотип є до цих пір актуальним для нинішніх українців і, зокрема, для покоління, яке підростає?
Не хочу казати про всіх. Більшість українців, навіть соцопитування показує, нормально ставляться до ісламу і мусульман. Але якщо торкається теми біженців, то українці бояться приймати якихось біженців. Тому що ефект світовий і ми не можемо побудувати іншу картину. А з іншого боку, у нас є певні стереотипи стосовно народів, ісламу. Вони є, з ними нічого не вдієш.
Головне, щоб це не переходило в насилля і не ставало частиною політичного дискурсу. Щоб серед наших правих партій не була тема мігрантів чи тема мусульман, не стала визначальною і не стала частиною суспільної пропаганди.
Ви говорили про різні регіони. А чи є якась динаміка? Можна прослідкувати Захід, Схід, Південь, Північ України?
Нещодавно провели одне дослідження, воно показує, що рівень етнофобії чи рівень несприйняття ісламу більш-менш однаковий всюди. Єдине, виокремлюється Західна Україна, бо там більш сільське населення і воно більш традиційне, і воно має більший рівень етнофобії. Хоча ми знаємо, як кримські татари, переселенці на Вінниччину, переселенці на Львівщину, не стикалися з проявами етнофобії. Люди кажуть, ми іслам не визнаємо, це інша релігія, але ми нічого поганого вам робити не будемо.
Найбільший індекс соціальної дистанції, тобто негативного ставлення до мусульман — на Півдні України. Можливо це пояснюється російським інформаційним простором.
Чому склалася думка, якщо мусульмани — то це обов'язково терористи?
Це поняття з’явилося у 80-х, 90-х, 2000-х рр. Особливо воно закріпилося після «11 вересня», коли повідомляли, що не всі мусульмани терористи, але всі терористи мусульмани. Річ у тім, що іслам у той час та ісламізм, як феномен, використання релігії в політичних цілях, прийшов на зміну націоналістичним рухам в арабському світі.
Якщо ми подивимося на 60-70 рр., на картинку життя арабських країн, там світський лад. Потім прийшов період використання релігії у політичних цілях, не без підтримки Заходу. Тому що і Захід, і Схід, і Радянський Союз, і Сполучені Штати вони “вкладалися” в цю справу. Зараз підйом правого радикалізму в світі, повернення до право-радикальних ідей, ми бачимо, що побільшало випадків правого насилля, право-радикалів, які виступають за «білу расу», є симпатиками нацизму. І очевидно, що вже настає новий тренд: насилля праворадикальне.