Історична подорож: шість нарисів про Південь України і Крим

Публикации
Рустем ХалиловQHA media
30 ноября 2018, 17:30
Рустем ХалиловQHA media
30 ноября 2018, 17:30

В рамках культурного проекту “Крим і Південь України — простір культур” були створені відеоролики, які охоплюють три епохи: Хозарський каганат, періоди Золотої орди і Кримського ханства, а також містять дві складові: історичну довідку та ігровий художній матеріал.

Хозарський каганат. VII — Х століття

Час, про який існує не так уже й багато відомостей. Південь сучасної України розташований на перехресті торгових і дипломатичних шляхів. Захист Великого шовкового шляху, будівництво фортець, налагодження міждержавних стосунків.

834 рік. Північне Причорномор’я. Імператор Візантії Фєофіл відправляє до Хозарії, з метою будівництва фортеці на берегах Дону, своїх посланців. Їх супроводжує хозарський дипломат Феодосій. Зустрічати делегацію довірено  родичу правителя хозар, тархану Захарії.

Дев’яте століття. Хозарський каганат в розквіті сил. Вдала зовнішня політика, ефективне внутрішнє управління. Формується модель мирного співіснування різних релігійних груп в суспільстві середньовічної Хозарського каганату.

Золота орда. XIII століття

Час завоювань і формування цивілізаційних процесів, вплив яких ми відчуваємо й досі. Поступово та впевнено монотеїстична релігія, яку починають сповідувати місцеві народи, витісняє традиційні вірування монголів і тюрків. Складні стосунки між державними особами, династійні війни, сімейні трагедії.

Середина 13 століття. Султан мамлюків Бейбарс відправляє посольство для створення союзу проти спільних ворогів до правителя Золотої Орди хана Берке. По дорозі делегація відвідує ставку намісника західного Улусу Бурандая нойона.

1299 рік.  Міжусобна боротьба в Золотій орді завершується перемогою хана Тохти. Син переможеного беклярбека Ногая Джука не згідний скоритися. Намагаючись захистити спадок свого батька, він безкомпромісно бореться з прибічниками примирення з ханом Тохтою, навіть зі своїми близькими родичами.

Кримське ханство. XIV — XVIII століття

Боротьба за Ханський престол. Відносини між Запорізькою Січчю та Кримським ханством. Турецько-Російська війна. Державні інтриги, підступні вороги і загроза імперської Росії.

Кінець 1624. Розпал боротьби за ханський престол. Кримський калга Шахін Ґерай приїжджає до Базавлуцької Січі з метою заключення першого в історії татарсько-козацького договору.

1768 рік. Розпочинається чергова Турецько-Російська війна. На кримський престол знову сходить Крим Гєрай, правитель із залізною волею та гнучким розумом. Шанувальник науки та мистецтва, кримський хан любив проводити вечори у своєму Каушанському палаці з французьким дипломатом бароном Францом де Тоттом.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.