Пакет «кримських питань», які журналісти ставлять на зустрічах з українськими топ-чиновниками, пролунав сьогодні і на пресконференції президента Володимира Зеленського, присвяченій перший річниці його каденції.
Преса і суспільство хотіли почути відповідь про плани деокупації Криму, про обмін кримських політв’язнів Кремля, про внесення змін до Х розділу Конституції щодо створення Кримськотатарської національно-територіальної автономії та про конкретику щодо започаткування нового міжнародного майданчика для перемовин по Криму.
Всі ці питання пролунали на галявині біля Маріїнського палацу, де зібрали журналістів із дотриманням вимог карантинних застережень. Захід відбувався під гаслом «Рік перший. Разом і далі», а навколо місця, де сидів президент, були розташовані не лише прапор України і президентський штандарт, але й великі літери «ЗЕ», що, напевно, мали відсилати до його преЗЕдентської кампанії.
Але чи прозвучали від президента конкретні, докладні і обґрунтовані відповіді на поставлені питання по Криму - тут думки і журналістів, і кримської та навколокримської спільноти розділились.
Президент заявив: «Ми не відпускаємо у вільне плавання повернення наших людей і питання повернення наших територій та незаконно анексованого Криму». Повідомив, що після спаду епідемії коронавірусу має відбутися зустріч у Нормандському форматі, а також після завершення епідемії коронавірусу президент добиватиметься звільнення українських політв’язнів, які утримуються в РФ і Криму. Зеленський розказав, що ініціював створення робочої групи з вирішення проблем кримськотатарського народу, що активізується проект із побудови житла для кримських татар в партнерстві з Туреччиною, не забув і про те, що в Києві буде збудована велика мечеть.
Президент також підкреслив, що «Криму в інформаційному просторі замало, але його точно не замало у справах держави», і акцентував, що «нинішніх майданчиків недостатньо для того, щоб говорити про Крим», зауваживши, що на всіх європейських майданчиках намагається обговорювати з партнерами питання про окупований півострів.
Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу, колишній політв’язень Кремля Ільмі Умеров в бліц-інтерв’ю QHA media розповів, що важливе він почув, а чого не почув у відповідях президента по принциповим кримським питанням. І висловив рекомендації по Криму для президента на другий рік його каденції. Умеров також дав свою оцінку деяким ініціативам, зокрема, щодо окремого майданчика щодо Криму, та пояснив, чим саме створення кримськотатарської автономії допоможе Україні наблизити деокупацію піовстрова.