Порівнюючи повідомлення ЗМІ про ситуацію з водою в окупованому Криму і на російській Кубані можна констатувати разючу схожість проблем, з якими стикаються обидва регіони. А це означає, що вирішити водні проблеми Криму за рахунок «позичання» води з Кубані - нереально. До речі, і російські, і кримські фахівці це розуміють вже давно. Однак, в пропагандистських цілях «кубансько-кримський водогін» і досі спливає переважно в колаборантській пресі. Єдина мета, якою можна пояснити намагання реінкарнувати «мертвий» проект, може бути демонстрація кримчанам якихось рухів окупаційної влади для вирішення проблем з водою.
Впродовж останніх шести років оцінки проекту кубансько-кримського водогону коливались від оптимістичних до песимістичних. Спочатку планувалося, що по закритому трубопроводу з трьох ниток в Крим з Кубані щорічно буде переганятись до одного кубокілометру води. Однак вже в 2016 році від проекту фактично відмовились через нерентабельність і відсутність на Кубані водних ресурсів для його реалізації.
Втім, в останні пару дуже посушливих і вододефіцитних років, згадувати про цей проєкт почали знову. І чим більш потужна посуха накриває Крим, тим частіше в тому чи іншому вигляді відновлюється обговорення.
Якщо взимку проєкт багатьом ще видається малореалістичним, то ближче до липня раптом починає оформлюватись в якісь реальні контури. Принаймні, на словах.
Так, в лютому минулого року директор так званого «Науково-дослідного інституту сільського господарства Криму» Володимир Паштецькій оцінив проект як безглуздий.
«Я не бачу на сьогоднішній день ні причини, ні можливості (для реалізації). Справа навіть не в грошах. Справа в тому, що ми заберемо цю воду у тих людей, яким її теж повністю не вистачає», - пояснив він.
Ще раніше кримський еколог, президент так званої «Кримської академії наук» Віктор Тарасенко також висловлювався проти будівництва водоводу: «Прісною водою дорожить кожен. Кубань теж нізащо (не хоче ділитися водою): у них свої виноградники, сади, їм треба забезпечити свою курортну зону. Тому треба знаходити свої кримські альтернативи».
Але вже через півроку, в посушливому липні 2019-го, про цей проєкт, серед низки інших, заговорили знову. За замовленням кримського «Держкомводгоспу» для вирішення проблем з водопостачанням Криму було запропоновано три варіанти і їх оприлюднили на сайті так званого «уряду» Криму. Варіант перекидання води з басейну річки Кубань виявився найдорожчим, і оцінюється приблизно в 425 мільярдів рублів.
Варто детальніше зупинитись на цій останній версії. На відміну від попередніх, вона пропонує обмежитись двома нитками водоводу довжиною до 250 км та діаметром 4-5 метрів, що дозволить перекидати до Криму близько 1 кубічний кілометра води щорічно.
Зокрема, пропонується будівництво водоводу від Таманського півострова довжиною близько 80 км. Також для реалізації проекту необхідно збудувати нове водосховище на Кубані, від якого власне і піде водогін на Крим - або по Керченському по мосту або в тунелі. А вже в Криму потрібен буде або новий канал, або продовження трубопроводу до північної і центральної частини півострова (понад 200 км), де зосереджена основна сільськогосподарська інфраструктура.
Вартість власне водоводу в дві нитки довжиною 250 км складатиме близько 300 млрд рублів без урахування водосховища на річці Кубань і переходу через Керченську протоку. Вартість водосховища на річці Кубань на кілька сотень мільонів кубометрів, трубопроводу або каналу на території Криму, витрати на перехід через Керченську протоку можуть скласти ще близько 50-100 млрд.руб. Тож разом сумарні витрати на будівництво складуть 350-400 млрд. рублів, повідомляють кримські ЗМІ. А плюс до того передбачувані щорічні експлуатаційні витрати можуть становити 18-20 млрд рублів.
Звертають на себе увагу і темпи зростання вартості водогону, і навряд чи на них впливає лише здешевлення рубля. В 2014 році в російському Мінприроди оцінювали вартість перекидання води з Кубані в Крим в 75-100 мільярдів рублів, і називали доволі дорогим проектом. Як бачимо, зараз вже йдеться про 300-400 мільярдів - суму чи не в чотири рази більшу. Таким чином побудова водогону, за деякими підрахунками, може обійти у вартості навіть Керченський міст.
Також варто нагадати, що сумарна вартість будівництва Керченського мосту склала 228 мільярдів рублів, хоча на початку реалізації проекту йшлося про 150 мільярдів. Таку ж саму тенденцію до здорожчання в процесі реалізації можна прогнозувати і щодо кубансько-кримського водогону.
Висока вартість, яка робить воду "золотою", не єдина проблема. Багато запитань щодо цього проєкту і досі лишаються без відповіді, або відповідь на них є негативною. Так, немає впевненості, що Кубань висловить бажання затопити власні землі під водосховище для окупованого півострова, як свого часу зробила Україна заради побудови Північно-Кримського каналу для свого Криму. Ну а нагадування про відсутність в російському регіоні вільних водних ресурсів за ці роки вже стало риторичним.
Попри відчутну дорожнечу і нереалістичність, проєкт водогону з Кубані як ймовірний шлях водозабезпечення Криму продовжують обговорювати і цього року.
Востаннє він сплив в інформаційному просторі влітку цього року, в розпал посухи в Криму та на півдні Росії. Його озвучив російський політолог і публіцист Анатолій Вассерман.
«Згідно новин, що дійшли до мене, вже незабаром планується запустити проєкт водоводу по дну Чорного моря, який понесе вологу з річки Кубань, прямо з гирла, на півострів. Труби будуть зроблені із синтетичної плівки, і їх доведеться неабияк чимось пригрузить, щоб вони не спливали, оскільки прісна вода, яка їх наповнюватиме, легше солоної», - ділився він своїми міркуваннями.
Трохи згодом про цей проект згадали і в Криму, однак з ремарками про його проблематичність. Старший викладач кафедри геоекології так званої «Таврійської академії КФУ» Григорій Прокопов визнав, що проблему водопостачання півострова без зовнішніх джерел вирішити не вдасться і Північно-Кримський канал лишається поза конкуренцією.
«Слід визнати, що без зовнішніх джерел води, з материка, водна проблема півострова не вирішиться. А це - або реанімація ПКК, як найбільш прийнятний варіант, або перекидання води в Крим з річки Кубань. Але тут слід врахувати, що вже сьогодні вода з цієї річки витрачається більше ніж на 20% більше нормативу, і такий варіант вирішення проблеми може негативно позначитися на Краснодарському краї і сусідніх областях».
Як додатковий варіант вирішення водної проблеми Прокопов вбачає жертвування низкою галузей промисловості і сільського господарства Криму.