Не над Кримом, але неподалік. В Украерорусі пояснили, де пропонується літати транспортникам НАТО

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
10 февраля 2021, 19:15
Тетяна ІваневичQHA
10 февраля 2021, 19:15

Пропозиція Мінінфраструктури України використовувати для повітряних операцій НАТО повітряний простір у Сімферопольському районі польотної інформації спричинила певний резонанс в інформаційному просторі.

Її озвучив сьогодні в Брюселі міністр Владислав Криклій під час переговорів із заступником Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування Патріком Тернером

Пропонуємо використовувати цю частину повітряного простору для повітряних операцій НАТО з транспортування військ, обладнання, вантажів тощо. Сподіваємось на підтримку НАТО у моніторингу повітряної ситуації вздовж кордону з Росією, — зазначив міністр.

Дехто оптимістично сприйняв це як заклик літаків НАТО до польотів над окупованим Росією Кримським півостровом — як мінімум з метою дратування країни-агресора. Російські ЗМІ також вийшли з заголовками «Киев предложил НАТО использовать воздушное пространство Крыма». Однак і український оптимізм, і російські побоювання виявилися дещо передчасними.

У компанії Украерорух агентству «Кримські новини» пояснили, що маються на увазі райони Чорноморського регіону, зокрема, небо над островом Зміїний і біля Одеського узбережжя. Тож про запрошення літакам НАТО політати над Кримом не йдеться. Хоча проти формулювання «поблизу Криму» в Украерорусі теж особливо не заперечують. 

Повітряний простір, власне, над півостровом Крим і територіальними водами залишається закритим. Йдеться про західну частину Сімферопольського району польотної інформації, доступну для планування і виконання польотів. Про шість трас, безпеку польотів за якими підтверджено міжнародними організаціями, — роз’яснюють у компанії.

На ілюстрації Украерорух показує динаміку від заборони до розширення дозволу на польоти в цьому регіоні. Шість трас, які Україна запропонувала для прольотів транспортників НАТО, позначені на останньому фото.

Нагадаємо, після окупації Росією Криму та окремих районів Донбасу частина українського повітряного простору заборонена для використання. Через це маршрути міжнародних авіаперевезень переважно змістились на південь, вздовж узбережжя Туреччини та меншою мірою — на північ, через Білорусь. 

У серпні минулого року Агенція Європейського Союзу з безпеки польотів і Федеральна авіаційна адміністрація США підтвердили ефективність запроваджених спеціальних процедур обслуговування повітряного руху в районі Сімферопольського району польотної інформації (над Чорним морем) і рекомендувала до використання світовими авіакомпаніями шість повітряних трас у цьому районі.

Керівник Украероруху Андрій Ярмак висловлював сподівання, що світові авіакомпанії повернуться на ці маршрути, а Україна знов почне отримувати доходи від обслуговування транзитних літаків.

Це потенційні фінансові надходження і міжнародне підтвердження права для України забезпечувати безпечне обслуговування повітряного руху в цій зоні. З іншого — можливість отримати додаткові переваги для авіакомпаній. Це стосується скорочення часу польоту, заощадження пального, екологічних переваг тощо. Тож нині активно працюємо над тим, як найефективніше використовувати ці маршрути. Ведемо перемовини з авіаперевізниками: демонструємо їм потенційні переваги, здійснюючи спеціальні моделювання та надаючи відповідні розрахунки для рейсів, які можуть виконуватися за цими маршрутами, — пояснив Ярмак.

На думку керівника Украероруху, згадані шість трас вигідні  для польотів із країн Перської затоки до Центральної та Північної Європи. 

Після підтвердження безпеки згаданих повітряних «коридорів» Україна сформувала адресні пропозиції до таких авіакомпаній як Qatar Airways, Emirates Airline, British Airways, Turkish Airlines, Lufthansa Airlines, Juneyao Airlines, Etihad, SCAT Airlines тощо, а також до представників авіаційної влади Об’єднаних Арабських Еміратів, Китайської Народної Республіки та Республіки Казахстан.

Торік ці повітряні траси вже почали використовувати турецька лоукост-компанія та ізраїльський перевізник.

Наразі в Украерорусі не деталізують, хто ще відгукнувся на пропозиції, але констатують: «у цьому районі пожвавився повітряний рух». 

Схоже, незабаром згадані райони зможуть використовуватись для транспортування вантажів не лише цивільними, але й військовими літаками Альянсу. І саме в цьому полягає суть пропозиції використовувати український повітряний простір в регіоні для операцій НАТО, яку зараз озвучило Міністерство інфраструктури. 

Західний район Чорного моря — то район, в якому часто проводяться військові навчання НАТО. Останні тривали наприкінці січня цього року. І вже озвучені плани у вересні провести навчання «Непорушна стійкість» (Coherent Resilience). 

Крім того, до західного узбережжя Чорного морі виходять кордони таких країн-членів НАТО, як Румунія та Болгарія, також покращується логістика для НАТОвських літаків, які можуть прямувати, скажімо, з Туреччини до центральної Європи або України.

Також варто зважати, що останній рік Росія активно створює напругу в західній частині Чорного моря, намагаючись домінувати не лише в зоні Керченської протоки та Азову, але й на ближніх підступах до територій країн Північно-Атлантичного альянсу. І домінувати тут вона прагне не лише на воді, але й у повітрі. Україна і НАТО проти таких розкладів