Пожежа в кримськотатарському ресторані «Eski Qırım». Оголошена толока на відновлення «частинки Криму в серці України»

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
11 июня 2021, 19:48
Тетяна ІваневичQHA
11 июня 2021, 19:48

Пожежа серйозно пошкодила будівлі кримськотатарського етно-ресторану Гостьовий двір «Eski Qırım», який розташований на Софіївській Борщагівці в Києві. Загоряння сталось в ніч на п’ятницю, вогонь знищив кілька споруд.

На офіційній сторінці ресторану у Facebook розміщено оголошення, що через «технічні причини» заклад не працюватиме 11-14 червня. Однак, у чому полягають ці «технічні причини», не деталізується. 

Зараз на території Гостьового двору — толока. Кримські татари, які мешкають у Києві, та інші небайдужі громадяни зібрались допомогти погорільцям. Волонтери розбирають обгорілі конструкції, наводять лад на подвір’ї.
Агентство «Кримські новини» поспілкувалось з власником ресторану, засновником проєкта Гостьовий двір «Eski Qırım» Алімдаром Біляловим про ймовірні причини і наслідки пожежі.

Він розповідає, що об одинадцятій вечора ресторан зачинився, як зазвичай, а він залишився ночувати на його території, як часто робив і раніше. Під час контрольного обходу території о другій ночі він впевнився, що все вимкнено і все до ладу. Але десь ближче до четвертої ранку Білялов прокинувся через серйозну пожежу. 

Власник ресторану акцентує, що спочатку почали горіти приміщення у дворі.

Загоряння почалось з території, з відкритого двору ресторану — почали горіти альтанки. Я прокинувся, почав телефонувати, гасити. Приїхали пожежники доволі швидко — за 15 хвилин, приїхала поліція. Гасили пожежу протягом години. У будівельному магазині були розчинники, вони почали сильно горіти, — розповідає власник.

За словами Білялова, збитки ще доведеться оцінити, але вже очевидно, що вони досить суттєві.

Остаточно оцінка збитків ще не зроблена, але вони дуже великі. Думаю, до 100 тисяч доларів. Повністю згоріла третина двору — дерев’яні навіси, альтанки. Від навісів полум'я перекинулось на магазини і павільйони. Вони згоріли, немає дахів, лише каркаси стоять. Близько 150 кв. м магазину згоріло. Це все треба обшивати, робити ремонт, міняти вікна, двері — це великі кошти. Крім того, у магазинах був товар, він теж згорів. В одному з магазинів товари для дому, труби, сантехніка, інструменти, інший магазин продуктовий — там все в попелу і товар непридатний до продажу. Також згоріла вся кухня ресторану, разом із обладнанням, — говорить згорьований Білялов.

Щодо можливих причин загоряння, то в соцмережах з’явилась версія про навмисний підпал. До такої думки схиляється і власник бізнесу.

Пожежники попередньо припускають коротке замикання. Але ж пожежа почалась з території, з двору, а не з приміщень. Тому я особисто виключаю цю версію. Маю припущення, що це підпал. Я не стверджую, але… У мене була активна позиція і в Криму, я через це і переселився на материк. Тож, може, якісь «тітушки» щось закинули (в двір) і воно почало горіти. Думаю, буде політично мотивована справа, — говорить він.

Білялов не вважає, що таким чином з ним могли обійтися його бізнес-конкуренти, і зауважує, що від моменту відкриття ресторану два роки тому і до сьогодні жодних інцидентів не відбувалось.

Ні-ні, конкурентів таких нема, сусіди всі доброзичливі. До цього часу не було жодних негативних випадків. Орендодавець хороший, сусіди хороші, — говорить він.   

Ліквідовувати наслідки пожежі планують поетапно, паралельно з відновленням роботи ресторану вже найближчими днями. 

Частину закладу ми відкриємо в польових умовах, так би мовити. Виставимо на вулиці казани, потихеньку почнемо працювати. А ту частину, яка згоріла, відновлюватимемо. Тобто за кілька днів ми зможемо приймати гостей, але та частина, яка згоріла, буде зачинена, — ділиться планами власник.

Білялов зворушений підтримкою, яку зараз надають погорільцям небайдужі співгромадяни. 

Зараз на територію Гостьового двору прийшли небайдужі люди. І близько 20-25 людей допомагають розбирати згарище. Завтра вранці також прийдуть стільки ж. Хтось допомагає грошима, хтось приходить допомогти розбирати пошкоджені будівлі, хтось морально підтримує. Приходять, в основному, кримські татари, які мене знають, але й сусіди теж приходять. Є люди, яких я навіть не знаю, але вони все одно прийшли допомогти, — зворушений Білялов.

На ФБ-сторінці ресторану написано: «Гостьовий двір «Eski Qırım» — це частинка Криму у серці України».  Запитую у власника ресторана, як українською перекладається його назва і чому саме таку назву носить. 

Назва ресторану «Eski Qırım» перекладається з кримськотатарської як «Старий Крим». Це місто, в якому я народився в Криму. Власне, тому, коли я започаткував цей проєкт, назвав його на честь міста в якому народився, щоб таким чином підтримати зв’язок із Кримом, кримськими татарами, культурою, традиціями і цінностями нашого народу, — розповідає Білялов.

Наразі в соцмережах оголошено про збір допомоги на відновлення ресторану. До ініціативи долучились і пересічні громадяни, і відомі політики.
Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Ахтем Чийгоз на своїй ФБ-сторінці закликав підтримати, в тому числі і фінансово, «часточку Криму в Києві». Під його постом користувачи «плюсують» про переказану фінансову допомогу.

Багато хто з вас знає про частинку Криму в Києві, яка тішила всіх, хто любить Крим - Гостьовий Двір"Eski Qırım" ....

Posted by Ахтем Чийгоз on Friday, June 11, 2021