Путінське «обнулення» конституції та Крим. Меджліс закликає кримчан бойкотувати нелегітимне опитування, юристи говорять про «конституційну клоунаду»

Новости
Тетяна ІваневичQHA
02 июня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA
02 июня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA

Загальноросійське голосування по поправках до конституції, призначене на 1 липня, буде проведено також і в окупованому Криму, на який поширюється законодавство Росії.

Це вже не перше народне волевиявлення в РФ, яке примусово проводиться і в Криму: на півострові, зокрема, відбувались «вибори» до Держдуми і російські президентські «вибори». Щоразу проведення в Криму російських «голосовалок» викликає бойкот з боку патріотичних кримчан, обурені заяви з боку українського МЗС, докори різного ступеня стурбованості з боку міжнародної спільноти. Україна не визнає жодне з колишніх і майбутніх подібних заходів та їхні результати, вважаючи їх незаконними.


Літо-2020: парад, посуха, поправки?


Цього року, в розпал літньої посухи, в Криму знов розставлять урни з російським прапором - тепер вже для збирання голосів простого народу за поправки до конституції РФ, які вже пройшли практично всі законодавчі щаблі: їх схвалила Держдума, Рада Федерації, підписав російський президент Володимир Путін, їх підтримав навіть нелегітимний «парламент» окупованого Криму. 

Опитування народу по вже схвалених поправках мало відбутися ще 22 квітня, але його перенесли через епідемію коронавірусу. Втім, вчора Путін оголосив, що датою опитування обрано 1 липня. За різними оцінками, дата вибрана не просто так - 24 червня в Москві заплановано провести парад до 75-річчя перемоги, яку Росія відзначає 9 травня, і який також був відсунутий через коронавірус. Експерти вважають, що позитивна інерція і натхнення, отримане росіянами під час простроченого «побєдобєсія», збережуться і через тиждень та стануть додатковим стимулом прийти на дільниці і волевиявитись

Поправки до конституції РФ передбачають настільки велику низку сумнівних норм і були прийняті з такими процедурними порушеннями, що викликали обурення в самій Росії. Найбільш відомі - це обнулення президентських термінів Путіна, яке дозволяє йому правити ледь не до 2036 року, закріплення пріоритету національного законодавства над міжнародним, заборона на відчуження територій, що прямо відсилає до Криму та Курил тощо.

Понад 400 російських юристів, учених, журналістів, письменників і артистів підписали відкрите звернення до політиків, громадських діячів та суддів Конституційного суду РФ із проханням не допустити ухвалення цих поправок, оскільки процедура їхнього прийняття була нелегітимна, а самі поправки порушують постанову Конституційного суду РФ від 1998 року, який вказав на неприпустимість маніпуляцій з обчисленням президентських строків.

Комітет із моніторингу Парламентської асамблеї Ради Європи також вирішив провести термінову юридичну експертизу поправок до конституції Росії і процедури їхнього схвалення - їх розгляне Європейська комісія за демократію через право, більше відома як Венеційська комісія. 


Кримські татари бойкотуватимуть нелегітимне опитування, що сприяє закріпленню анексії Криму


В Меджлісі кримськотатарського народу наголошують на нелегітимності проведення російського опитування по конституції на території Криму, як і будь-яких інших опитувань, виборів, голосувань, що проводить російська окупаційна влада на окупованому півострові.

Голова Меджлісу Рефат Чубаров в коментарі QHA media зазначив, що кримські татари будуть діяти в рамках продовження ненасильницького спротиву владі окупантів. Спротив полягає в ігноруванні і невизнанні акцій російської влади, подібних конституційному опитуванню. Меджліс планує прийняти відповідне звернення, в якому закликатиме кримчан до бойкоту нелегітимних заходів російської влади на півострові.

«Наша принципова позиція - неучасть в будь-яких політичних чи інших діях, які запроваджуються окупантами на території Криму. Кримські татари за стільки років окупації вже обізнані в тому, що категорично неприйнятно брати участь в будь-якому голосуванні, пов’язано це з виборами або з так званими референдумами чи опитуваннями, організованими окупаційною владою».

Голова Меджлісу наголошує, що не лише спроба провести опитування в окупованому Криму є нелегітимною і незаконною. Власне, суть поправок, які пропонуються до конституції РФ, спрямовані на те, щоб остаточно легітимізувати в російському законодавстві порушення міжнародного права, в тому числі, стосовно Криму. Суперечливість поправок міжнародним нормам більш ніж очевидна, емоційно апелює Чубаров до європейських інституцій, які зараз їх аналізують.

«Тут нема чого аналізувати ані Венеційській комісії, ані будь-кому. Держава-окупант хоче записати собі в конституцію норму, що окупована нею територія є її невіддільною частиною. Це протирічить будь-яким міжнародним актам і нормам. Тут треба всім поважним міжнародним інституціям, в тому числі таким правовим інституціям, як Венеційська комісія, чітко висловити позицію, що те, що робить Росія - це спроба закріплення анексії Криму, тому це визнається ще однією з незаконних дій, до яких вдається РФ».

Чубаров припускає, що окупаційна влада може посилити репресивний тиск на кримських татар з метою змусити їх взяти участь в опитуванні. Він нагадав, що цей тиск не припиняється, і сьогодні вже відбулись обшуки в Криму у родині Асанових - обшукали будинок матері молодого кримськотатарського активіста Рустема Асанова, який вже кілька років живе на материковій Україні. Водночас голова Меджлісу підкреслює, що досвід протидії режиму ще з радянських часів загартував корінний народ Криму, відтак залякати його не вдасться. 

«Я думаю, що російська окупаційна влада в Криму буде обов’язково демонструвати певні каральні заходи задля того, щоб залякувати кримських татар, щоб змусити їх приходити в призначений день на ті опитувальні дільниці. Вони це будуть робити. Але їм не вдасться людей загнати як баранів в стойло, бо кримські татари доволі обізнані в політиці та мають величезний досвід протистояння ще з радянських тоталітарних часів, і вони не піддадуться на такі залякування».

Говорячи про доцільність висловлення окремої позицію України щодо російського конституційного опитування в Криму, Чубаров акцентує, що вона вкладається в глобальну позицію держави: тимчасова окупація Криму є такою, що протирічить міжнародним актам, нормам, уставу ООН, і Росія зобов’язана виконати резолюції і рішення міжнародних організацій і покинути зі своїми військами як окупований Крим, так і окуповані території Донеччини і Луганщини

До речі, кримськотатарські активісти в соцмережах вже поширюють пости із закликом не допустити проведення опитування, 


«Конституційна клоунада», в якій Крим незаконно примушують брати участь


Адвокат Микола Полозов в коментарі QHA media звертає увагу на те, що анонсоване опитування народної думки щодо конституції в Росії в цілому подібне до фарсу, і участь або не участь в ньому фактично ні на що не впливає.

«В принципі, участь чи не участь в цьому плебісциті не дає жодного практичного результату, тому що де-факто всі ці поправки вже прийняті. І це свого роду такий театр, клоунада, який Путін хоче провести по відношенню до народу. У нього завдання - отримати певне моральне схвалення шляхом цього опитування. З точки зору закону, з точки зору права це - абсурд абсолютний».

Незаконним з точки зору міжнародного права є й опитування фактично українських громадян про зміни до конституції РФ, яке планується в Криму. Власне, як незаконними є і всі попередні голосування, які Росія організовувала в Криму, говорить Полозов. 

«Крим є тимчасово окупованою територією України. Тому проведення там Росією будь-яких голосувань, будь-то вибори різного рівня, починаючи з муніципальних та закінчуючи виборами президента РФ, або проведення якихось референдумів, плебісцитів, в тому числі і по змінам до конституції РФ, апріорі  не є законними з точки зору міжнародного права. Четверта Женевська конвенція про права громадян окупованих територій забороняє проведення подібних заходів. Але РФ вважає Крим своєю територією, і, відповідно, російська влада вважає, що російське правове поле поширюється і на цю територію. Тому в будь-якому випадку, незалежно від норм міжнародного права, вони будуть проводити там ці голосування, як проводили, починаючи з 2014 року всі голосування в Криму - абсолютно незаконно, абсолютно невизнанно».

Деякі конституційні поправки, у разі схвалення, можуть зачіпати українські інтереси, зокрема, щодо заборони відчуження територій і пріоритету російського законодавства над міжнародним. Коментуючи їх, Полозов відзначає, що введення таких норм - це теж свого роду реакція на санкції, що були введені після окупації Криму. Тоді до російського Кримінального кодексу була введена стаття, згідно з якою кримінального переслідування зазнають публічні заклики до порушення територіальної цілісності Росії. Він нагадує, що за цією статтею свого часу судили заступника глави Меджлісу Ільмі Умерова, а зараз  за деякими епізодами цієї статті заочно судять Ленура Іслямова.

«Вони хочуть закріпити це в конституції, щоб навіть розмови не було про якусь деокупацію Криму, про повернення. У них це працює в один бік - захоплювати і приєднувати землі можна, а от деокуповувати і віддавати - не можна», - зауважує адвокат .

Щодо пріоритету норм міжнародного права, то Росія фактично вже кілька років тому відійшли від навіть формального декларування норм міжнародного права, коли Конституційний суд РФ в 2015 році вирішив, що рішення міжнародних інстанцій можна виконувати тільки в тій частині, яка не протирічить конституції

«Конституцією вони крутять, як хочуть. І якщо така динаміка буде тривати, то через 5-10 років в РФ буде абсолютно людожерська конституція, і Росія буде найзакритішою країною щодо будь-якого зовнішнього впливу», - прогнозує Полозов.

Узагальнюючи загрози для України у зв’язку з прийняттям змін до конституції РФ, адвокат зауважує, що вони - лише елемент глобальної загрози у вигляді путінського режиму, який ніколи не змириться з існуванням незалежної України. І в цьому плані максимально можливе продовження перебування Путіна при владі за допомогою конституційних інструментів теж має розглядатись Україною як потенційна загроза.

«Поки існує путінський режим, поки він продовжує собі повноваження на те, щоб лишатись президентом або ще кимось, хто здійснює правління в Росії, це буде постійна, перманентна загроза для України. Путін вважає себе таким собі об’єднувачем «русского мира», він вважає себе людиною, яка може відродити СРСР, і незалежна Україна, звісно, в цьому питанні йому сильно заважає».

Протидія Росії ведеться, але ведеться недостатньо. Полозов зауважує, що певний тиск з боку міжнародної спільноти на Росію в зв’язку з окупацією Криму відбувається, в тому числі санкційний. Але те, що РФ і не думає припиняти порушення, свідчить про недостатність цього тиску. А на запитання, чи потрібно буде знов змінювати російську конституцію, щоб повернути Крим, якщо раптом зміниться нинішній російський режим, Микола Полозов відповів таким чином:

«Ви розумієте, якщо відбудеться зміна радикальна режиму, то всі ці конституції, всі ці поправки будуть негайно скасовані. І тоді вже, як кажуть, з чистого аркуша в політичному полі будуть вестись якісь перемовини стосовно деокупації Криму, стосовно реінтеграції Криму назад до України. Але поки що це лише умоглядні висновки. Ми бачимо, що Путін і його оточення мертвою хваткою вчепились у владу, і якісь корінні зміни відбудуться, напевно, лише у випадку, якщо він якимось чином недобровільно піде з поста».