Росія перекидає десантні катери з Каспію на Азов. У чому небезпека?

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
08 апреля 2021, 18:40
Тетяна ІваневичQHA
08 апреля 2021, 18:40

На тлі загальної ескалації на південно-східних рубежах України рівень російської загрози посилився не лише на суходолі, але й з моря. Днями Росія почала перекидання з Каспію до Азову щонайменше десятка катерів, які полегшують десантування на берег з мілководдя. Загроза десантних операцій проти українського узбережжя Азову зростає, вважають експерти.

Міжфлотський перехід — тихо і неанонсовано


Вранці 8 квітня в російських телеграм-каналах з’явилась інформація з посиланням на джерела про те, що вчора вранці Каспійська флотилія ВМФ Росії почала оперативне перекидання сил в Азовське море.

Різнорідний загін у складі артилерійських кораблів і катерів, десантних і допоміжних катерів почав перехід із Махачкали в складі не менше 10 одиниць, — інформує тг-канал.

Вже вдень про міжфлотський перехід катерів Каспійської флотилії з Каспію до Азову офіційно повідомило Міністерство оборони Російської Федерації. За їхньою інформацією, кораблів понад десяток і перехід має на меті участь у навчаннях.

Десантні й артилерійські катери Каспійської флотилії приступили до міжфлотського переходу. У рамках здачі контрольної перевірки за зимовий період навчання понад 10 десантних і артилерійських катерів і суден Каспійської флотилії (КФЛ) Південного військового округу (ПВО) здійснюють міжфлотський перехід з Каспійського до Чорного моря. Згідно з планом здачі контрольної перевірки, екіпажі катерів КфЛ у взаємодії з силами Чорноморського флоту візьмуть участь у залікових морських навчаннях, — йдеться у повідомленні.

Водночас, у повідомленні МО РФ не вказується, коли саме перехід кораблів до Азову завершиться, як довго вони там перебуватимуть і чи планують повертатись назад, чи так і залишаться в Азовському морі.

Мета — десант і обстріли чи тиск і домінування на Азові?


Українські експерти визнають подібний міжфлотський перехід десантних та артилерійських катерів з Каспію до Азову подією неординарною. 

Керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко акцентує на значній кількості катерів, що переправляються до Азовського моря.

Таке відбувається вперше — понад 10 десантних та артилерійських катерів РФ йдуть із Каспія до Чорного моря, — говорить Клименко.

Поява на Азовському морі таких кораблів розширює для Росії можливості десантування на українське узбережжя та його обстрілів, а також протидії, зокрема, українським безпілотникам.

Про це прямо пишуть російські телеграм-канали:

Найбільший інтерес становлять артилерійські кораблі типу «Буян». В Азовському морі вони стануть справжніми лінкорами, здатними наносити потужні удари ствольної та реактивної артилерії по всій береговій лінії нинішньої України з відстані кілька десятків кілометрів від узбережжя. При цьому кораблі, що володіють стелс-конструкцією, на радарах буде складно відрізнити від маломірних рибальських суден. А радіоелектронне озброєння «Буянів» дозволить ефективно вести розвідку і виявляти всі типи цілей, у тому числі і різних БПЛА, — йдеться в повідомленні. 

Втім, варто зазначити, що в офіційному російському повідомленні МО не вказано, які саме катери переправлять, і про «Буяни» також не згадується. Хоча це може бути звичним ходом приховування реального рівня свого озброєння в даному регіоні.

Керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI», капітан 1-го рангу (запасу) Павло Лакійчук у коментарі «Кримським новинам» зауважив, що наразі у РФ на Азові дещо обмежені можливості для висадки десанту на узбережжя поблизу азовського мілководдя.

У ЧФ РФ тут немає малотонажних десанто-висадочних засобів. «Лісовози» і «Крокодили» страшні, але обмежені по глибині, — сказав він.

Експерт пояснює, що під «лісовозами» маються на увазі великі десантні кораблі проекту 1171 «Тапір», які призначені для висадки морського десанту на необладнаному узбережжі та перекидання морем військ і вантажів (серія радянських ВДК ближньої та дальньої морської зони). «Крокодилами» ж  називаються ВДК проекту 775, збудовані в Польщі для ВМФ СРСР. Їхні можливості подібні до «лісовозів», крім того, «крокодили» ще здатні транспортувати різні види бронетехніки, включаючи танки.

Наразі ж може йтися про перекидання на Азов російських кораблів, які становитимуть безпосередню загрозу десантопривабливому українському узбережжю.

У Сиваші або на Арабатці тактичний десант можуть висаджувати лише кораблі на повітряній подушці або десантні катери. Саме такі з Каспію і підігнали. Це загон вогневої підтримки десантників, — говорить Лакійчук.

На думку експерта, швидше за все, йдеться про десантні катери на повітряній каверні проєкту 11770 «Сєрна». Катери цього проєкту призначені для висадки на необладнаний берег або зняття з нього бойової гусеничної, колісної та іншої військової техніки загальною масою до 45 тонн, а також передових підрозділів десанту з озброєнням.

Лакійчук не виключає можливості перекидання «Буянів», зауважуючи, що їх на Каспії у варіанті МАК (малий артилерійський корабель) налічується три одиниці.

Щодо ймовірної мети такого посилення російських морських сил у цьому районі, то найвірогідніші два варіанти: або Росія реально готується атакувати українське морське узбережжя (саме тут проходить уявний «коридор на Крим»); або таким чином намагається ще більше укріпитись і домінувати в Азовському морі, остаточно перетворивши його на «російське озеро».

Сподіваюсь, що цього (десантування, — прим. ред.) не відбудеться, але... Морська піхота — флангові сили угруповання на півночі Криму. Наступ можливий. Азов — російським озером вже є. Угоду про «спільні територіальні води» ніхто не денонсовував — у нас немає сил забезпечити денонсацію, — розмірковує Лакійчук.

На його думку, показовим буде те, чи залишать ці кораблі після навчань, чи повернуть назад на Каспій, чи відведуть в інше місце. 

Якщо залишать, основна мета — «нависати» на приморському фланзі. Артилерійські катери, крім того, можуть ускладнити судноплавство з Маріуполя і Бердянська, хоча воно й так ускладнене, — говорить експерт.

Можливості протидії російській експансії в України існують.

Перше — протидесантне обладнання узбережжя. Друге — нарощування маневрених силиберегової оборони. Протистояти десанту з моря завжди простіше, ніж нападати. Судячи з останніх навчань, українські захисники до подібного розвитку подій готуються, — підсумовує Лакійчук. 

Буквально вчора екіпажі бойових вертольотів армійської авіації та військовослужбовці підрозділів десантно-штурмових військ, які підпорядковані Командуванню об’єднаних сил Збройних сил України взяли участь у навчаннях з протидії морському десанту умовного противника на ділянці морського узбережжя.