«Сигнал россиянам: сдерживание без эскалации». Эксперты о нюансах отправки в Черное море куттера Береговой охраны США

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
28 апреля 2021, 11:15
Тетяна ІваневичQHA
28 апреля 2021, 11:15

Шостий флот Сполучених штатів Америки відправив з Егейського в Чорне море корабель Берегової охорони класу «Гамільтон» (USCGC Hamilton). В ніч на 28 квітня він пройшов Босфор. 

Минулого тижня очікувалось, що в Чорне море зайдуть два есмінці США «Дональд Кук» і «Рузвельт», однак наміри не були реалізовані. Втім, американці не планують залишати регіон без своєї уваги і присутності, але давати привід для звинувачень у штучній ескалації також не планують.  Спрямування сюди кораблів берегової охорони — прозорий і прямий сигнал.

Україні — про підтримку, а Росії — про доцільність стриманості. На цьому сходяться експерти, які зауважили і деякі інші юридичні і безпекові нюанси.

Не катер, а куттер

Українські експерти заспокоюють тих, хто розчарований появою буцімто лише «катерів» замість грізних есмінців. 

Керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко у себе на ФБ-сторінці зауважує, що USCGC Hamilton (WMSL-753) за своїми параметрами  є не катером, а куттером.

Це корабель Берегової охорони США — водотоннажність — 4600 т, довжина — 127 м, ширина — 16 м, висота — 43 м, осадка — 6,9 м… Отже, цей «катер» — насправді куттер. Озброєння — 57-мм гармата МК 110, чотири кулемети Browning M2, гвинтокрил MH-65C Dolphin MCH, — пише Клименко. 

USCGC Hamilton (WMSL-753) — це четвертий куттер типу «Ледженд» Берегової охорони США. Такі куттери — найбільший активний клас патрульних куттерів. Призначені, зокрема, для забезпечення національної безпеки, охорони територіальних вод, захисту рибальських промислів.

Клименко вважає, що показовим буде те, чи увійде «Гамільтон» до українських портів на Чорному морі. І нагадує: «В  2019 році  з 52 візитів кораблів НАТО до портів Чорного моря 16 разів були заходи до Одеси (це був максимум з 2014, кораблі чорноморських країн в цій статистиці не враховуються). А ось у 2020 - лише 2 з 34 (пандемія??...), у 2021 за 4 місяці - 1».

Користувачі ФБ іронічно нагадують, що з Одеси саме видворили російського консула.

Лакійчук: «США дають сигнал, що готові до захисту морських законів у Чорноморському регіоні»

Направлені в Чорне море «Гамільтони» насправді є серйозною, але за нинішніх обставин доволі дипломатичною силою.

Керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI», капітан 1-го рангу (запасу) Павло Лакійчук у коментарі «Кримським новинам» роз’яснює, що Берегова охорона США (United States Coast Guard) — це не військово-морські сили (Navy), це окремий вид Збройних сил, функцією якого є забезпечення дотримання морських законів, безпеки портів, водних шляхів сполучення і берегової лінії. 

З цього випливає і, так би мовити, основний посил направлення кораблів.

Посилаючи в Чорне море не потужний бойовий корабель ВМС, а корвет БОХР, американці дають сигнал росіянам, що вони не мають агресивних намірів, тобто не планують нападати на них, але готові захистити морську інфраструктуру України і своїх союзників по НАТО у випадку нападу. «США готові до захисту морських законів у Чорноморському регіоні» — такий їхній сигнал, — сказав Лакійчук.

Експерт також нагадує, що перед заходом у Чорне море корабель Берегової охорони провів навчання в Егейському морі з  ракетним есмінцем USS Roosevelt. 

За потреби в будь-який момент у Чорне море можуть увійти і потужні ударні бойові кораблі, — додає експерт.

Нова військово-морська стратегія США у дії, або Як обійти конвенцію Монтре

Експерти вказують і на інші цікаві нюанси у відправленні саме кораблів Берегової  охорони США до Чорного моря.

Юридичний експерт, колишній постійний представник президента в АР Крим Борис Бабін відзначає, що входження в Чорне море саме патрульних кораблів США — подія неординарна, оскільки зазвичай через протоки ходять болгарські та румунські прикордонники (зокрема для навчань ЄС FRONTEX), і дуже нечасто — російські.

Важливо, що, на відміну від есмінців, «Гамільтони» не підпадають під чинність конвенції Монтре. 

Специфіка ситуації у тому, що Конвенція Монтре... узагалі не обмежує пересування протоками прикордонних суден під будь-яким прапором. Бо це не судна Військово-морських сил. У 1936 році про ці питання укладачі угоди просто забули, — пояснює Бабін.

Відповідно, Туреччина не може ані відмовити в проходженні таких кораблів через протоки, ані обмежити час їхнього перебування в Чорному морі (конвенція обмежує перебування військових кораблів не чорноморських країн у Чорному морі строком 21 день, — прим. ред.). 

Цікава та, м'яко кажучи, неординарна ситуація. Красивий міжнародно-правовий крок, — підсумовує юрист.

А експерт Національного інституту стратегічних досліджень Максим Паламарчук звертає увагу, що в даному випадку дії США повністю в ключі їхньої нової військово-морської стратегії.

Нова військово-морська стратегія США у дії. Вони прописали більш інтенсивне використання Берегової охорони, аби не провокувати ескалацією. Справді, 57-мм гармата точно нікого не спровокує. Це не «Томагавки» есмінців, — говорить Паламарчук. 

Нову стратегію озвучили минулого року, фактично на заміну попередньої, прийнятої в 2015-му. Необхідність коригування зумовлена зміною безпекової ситуації в світі.

Зокрема, необхідність посилення Берегової охорони США в новій стратегії обумовлювалась посиленням Китаю і необхідністю врівноважити зростаючий китайський флот. 

Китай реалізував стратегію і ревізіоністський підхід, спрямований на самісіньке серце морської держави Сполучених Штатів. Вони прагнуть підірвати міжнародне морське управління, позбавити доступу до традиційних логістичних центрів, обмежити свободу морів, стримати нашу участь у регіональних конфліктах і замінити США як головного партнера в країнах по всьому світу. Берегова охорона США з її легкоозброєними, високоміцними судами і досвідом у правоохоронній області має потенціал діяти як морська сила Америки в «сірій зоні, — цитували ЗМІ експертів.   

Але не Китаєм єдиним. Не менше уваги в новій стратегії приділили і Росії, яка також агресивно прагне домінувати в ключових міжнародних водах. Усі претензії, які озвучувались щодо Китаю, актуальні і щодо Росії — тільки в інших регіонах і морях.

Терміном «сіра зона» експерти позначають ситуацію між миром і війною.

Вірогідно, що після окупації Росією Криму та українських територіальних вод у Чорному морі та за наявності провокаційної політики РФ у регіоні, США і тут розширюватимуть застосування сил, які добре зарекомендували себе в інших морських «сірих зонах».

Росія триматиме градус напруги в Чорноморському регіоні все літо

В анонсованому входженні куттерів «Гамільтон» у Чорне море — взаємодія з союзниками США по НАТО та «партнерами в регіоні». 

Вочевидячки, що йдеться про стримування Росії, яка останніми тижнями активно демонструє військову потужність у Чорному морі. 

Ще 20 квітня понад 20 бойових кораблів Чорноморського флоту Росії провели масові військові навчання в Чорному морі в рамках контрольної перевірки сил Чорноморського флоту за зимовий період навчання. У них, зокрема, взяли участь фрегати «Адмірал Ессен» і «Адмірал Макаров», малі ракетні кораблі «Грайворон» і «Вишній Волочек», а також малі протичовнові кораблі та ракетні катери.

Спільно з Чорноморським флотом практикувались і півтора десятка артилерійських і десантних кораблів і катерів Каспійської флотилії, які прийшли з Каспію через Азовське море.

Під час навчань екіпажі кораблів у складі однорідних і різнорідних тактичних груп виконували практичні дії в морських полігонах бойової підготовки, зокрема, на полігоні Опук в окупованому Криму.

На відео — десантування на мисі Опук батальйонної тактичної групи. Видно чорноморців 197-ї бригади десантних кораблів: 152-й — ВДК «Ніколай Фільченков», поруч 151-й — ВДК «Азов», морпіхи з 810-ї бригади. Втім, відео може бути як з цих навчань, так і архівною нарізкою, — коментує розміщене в російських телеграм-каналах відео Павло Лакійчук. 

Вже 23 квітня російське Міністерство оборони повідомило, що 20 кораблів ЧФ повернулися в пункти постійної дислокації після навчання. Однак поки що ані офіційні російські ресурси, ані експерти, ані джерела не підтверджують, що кораблі Каспійської флотилії залишили Азово-Чорноморський регіон. Ймовірно, найближчим часом і не залишать.

Каспійців не відводили. Вони в Темрюці (порт у Краснодарському краї на Азові — прим. ред.) або в Керчі. У росіян навчання «Захід-2021» заплановане у вересні. Сили до того часу не відводитимуться. Отже, триматимуть нас у напрузі усе літо, — підсумовує Лакійчук.