Українські правозахисники наголошують, що проведення незаконного призову в умовах пандемії створює додаткову загрозу для здоров’я і життя мешканців окупованого півострова. Це крім того, що, власне, такий призов є порушенням міжнародного гуманітарного права.
Експерт «Кримської правозахисної групи» Олександр Сєдов в розмові з QHA media наголошує, що незалежно від того, залишать новобранців в Криму чи відправлять служити до Росії, їх ставлять в умови, загрозливі для їхнього життя. Оскільки епідемія поширюється в умовах максимального скупчення народу, а вірус передається від людини до людини.
Примусовий військовий призов в Криму відбувається в умовах пандемії коронавірусу. Чим це небезпечно для кримчан?
Будь-які заходи, коли людей насильно зганяють в якісь спільноти і там їх тримають в умовах, де насправді ніяких протиепідемічних заходів не застосовується, створюють для цих людей небезпеку. Проводити будь-які заходи, пов’язані з призовом, в умовах епідемії - це тільки сприяти її поширенню. Бо під час призову маємо ідеальні умови для поширення епідемії. Під час призову беруться люди з різних регіонів, їх збирають разом, і вони тривалий час знаходяться разом, нічим не захищені. Повідомлення про відправку першої групи новобранців з Севастополя свідчить про те, що реально почали працювати медкомісії і формувати групи на відправку до військових частин. В зв’язку з цим різко підвищується вірогідність зараження. Оскільки, коли люди вдома дотримуються певного епідемічного режиму - це одне, але коли їх заганяють в якийсь закритий колектив, де всі один з одним так чи інакше контактують, ризик зараження зростає в рази.
Проведення незаконного призову в таких умовах якось посилює порушення з боку Росії?
Питання не лише в тому, що цей призов незаконний і є порушенням міжнародного гуманітарного права. І вивезення кримчан за межі Криму є порушенням ще однієї статті Женевської конвенції. В умовах епідемії - призов ще й реальна загроза для населення, незалежно від того, вивозять призовників за межі Криму чи залишають в Криму. Це загроза їхньому життю. І Росія порушує ще й іншу статтю Конвенції, яка передбачає, що Росія як країна-окупант повинна робити все, щоб зберігати нормальну ситуацію на окупованих територіях, в тому числі щодо здоров’я місцевого населення.
Але окупаційні «військкомати» повідомляють про певні захисні заходи під час проведення призову - маски, дистанція, температурний скрінінг. Наскільки вони ефективні?
З того, що публікувала окупаційна влада та Міноборони РФ, передбачається замірювання температури, двотижневий карантин та в подальшому, якщо люди не хворі, їх можна призивати до армії. Так, люди не хворі, але зберігається взаємодія всередині колективу, тим більше військові колективи вже у військових частинах - вони не закриті, завжди відбувається взаємодія з командуванням, з оточуючими. Якщо хоч одна людина захворіє, епідемія буде поширюватись хаотично і вкрай бурхливо. Наскільки я знаю, під час служби військові не перебувають постійно в масках, в казармах вони нічим не відділені один від одного, не витримуються жодні дистанції. І навіть якщо набрати здорових людей в роту чи якийсь інший підрозділ, але одна людина захворіє - епідемія миттю розповсюдиться по всій казармі, по всьому підрозділу.
Чи може кримський призовник відмовитись від призову, пославшись на небезпеку коронавірусу?
В Криму діють відповідно до чинного на окупованій території російського законодавства, а воно не передбачає відмову від служби з причини пандемії хвороби. Існує перелік хвороб, які дозволяють не служити, і думаю, саме ним керуватимуться «військкомати». Епідемія не буде підставою для звільнення від служби. Зрозуміло, якщо в людини (перед проходженням комісії) буде температура, то на відміну від попередніх років, її навряд чи призиватимуть і навіть навряд чи захочуть проводити медкомісію. Тому що це може бути потенціально хвора людина, і навіть почуття самозбереження тої ж комісії не дасть їй проводити обстеження такого новобранця. Вони просто відправлять його в звичайний медзаклад.
Статистика свідчить, що в Росії зараз не знижується епідемія, але саме туди планують направити більшість кримських призовників.
Так, якщо подивитись графіки ВООЗ, видно, що в Росії епідемічний поріг не знижується. Пару днів тому вони вийшли на так зване «плато росту», але в даному випадку це просто говорить про те, що стабільно щодня близько 10 тисяч осіб інфікується. Але це не говорить про те, що люди перестали хворіти. Поки що ріст припинився, але Росія і досі знаходиться на другому місці в світі по кількості хворих після США, і наразі немає жодних тенденцій, що буде спад. Тим більше, в Росії зараз скасували жорсткі умови самоізоляції, і зараз люди почали масово виходити на вулиці, масово запустили перукарні і магазини, більшість підприємства повернулось до роботи. І я думаю, зараз буде різкий стрибок захворюваності, зумовлений пом’якшенням карантинних заходів.
Російський Східний воєнний округ вирішив цього року 80% призовників залишити служити вдома - саме з метою профілактики COVID-19. Можливо, окупаційна адміністрація Криму все ж таки прийме рішення про те, щоб залишити більшість або й всіх кримчан служити на півострові, де відчутно нижчий рівень захворюваності проти російських областей?
У мене такої інформації щодо Криму наразі немає. Я буквально вчора дивився сайт кримського «воєнкома», але поки ніякого розпорядження немає. Думаю, рішення буде прийматись не на рівні Криму, а на рівні Південного воєнного округу, до якого окупаційна влада відносить і Крим. Але, знов ж таки, це не гарантує можливості кримчанам залишитись служити саме в Криму. Їх можуть направити служити в межах цього округу - на Північному Кавказі, в Краснодарському краї, Ростовській області, в Кабардино-Балкарію. Туди можуть принципово відправити новобранців з Криму. Це політика Російської Федерації - не залишати людей служити на території, на якій вони живуть.
Чим зумовлена така політика, щоб відправляти новобранця подалі від домівки?
Я не можу стверджувати, що є така доктрина, але я бачу це як політику, за якою у випадку використання військових проти місцевого населення, у військових не буде якихось сантиментів. Зараз в Криму основна частка військових - це не кримчани. Тому у разі придушення якихось заворушень з використанням армії, військові не будуть відчувати, що вони діють проти своїх.
Наскільки я зрозуміла з ваших слів, навіть якщо приймуть рішення залишити кримчан служити в Криму, це не дуже знижує для них ризик підхопити коронавірусну інфекцію?
Звичайно. З одного боку, якщо частини призначення будуть розташовані в Москві, то вірогідність підхопити коронавірус буде дуже високою (в Москві найвищий в РФ рівень зараження - 142,8 тис. осіб і смертності - 1,5 тисяч - прим. ред.). Але і в частині, що розташована в Криму, достатньо, щоб одна людина з підрозділу захворіла, і далі інфекція поширюватиметься як пожежа. Небезпечною є сама ситуація, коли людей збирають в окремі групи і закривають їх. Адже коли людина знаходиться вдома і сама собі встановлює методи профілактики і захисту - це одне, а коли людей примусово зганяють без можливості захиститись і лишають можливість діяти тільки в межах уставу, це зовсім інша ситуація, і тут загроза інфікуватися набагато вища.
Яка інформація надходить з Криму - чи хочуть служити кримчани і скільки наразі справ проти так званих «ухилянтів» розглядають кримські «суди»?
За нашою інформацією, кількість таких кримінальних справ щодо мешканців Криму збільшується. На сьогодні вже 101 кримінальна справа передана на розгляд в так звані «суди» Криму, а по 93 справам вже винесені рішення (в середині лютого було 82 кримінальні справи, передані на розгляд, а по 81-ій винесено рішення - прим. ред.). Розгляд справ не припиняється - минулого тижня було два вироки стосовно кримчан, цього тижня буде чотири розгляди по кримінальному переслідуванню за відмову служити в російській армії. Переслідування не припиняються.Можу лише сказати, я очікував, що в цей час в Криму не буде «судових» розглядів, пов’язаних з ухиленням від служби в армії, саме через те, що триває епідемія. Знаходження в «суді» - це, знов таки, загроза заразитися. І такі справи цілком могли перенести до покращення епідемічної обстановки. Але ні - «судові» засідання, пов’язані з призовом, продовжуються як зазвичай, і вироки виносяться як завжди. І епідемія жодним чином не вплинула на те, що людей переслідують за відмову служити в збройних силах Російської Федерації. Щодо нових випадків ухилення від призову, то наразі обмаль інформації, оскільки призовна кампанія була затримана через епідемію.