«Відверте нищення пам’ятки ЮНЕСКО». Спілка археологів України розкритикувала російський проєкт історико-археологічного парку в Херсонесі

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
03 сентября 2021, 18:43
Тетяна ІваневичQHA
03 сентября 2021, 18:43

Масштабні та поспішні будівельні роботи, заплановані в рамках російського проєкту створення історико-археологічного парку в Херсонесі Таврійському, є порушенням норм міжнародного права в цілому й у разі їхньої реалізації призведуть до нищення пам’ятки ЮНЕСКО.  

Про це йдеться у відповіді Спілки археологів України (САУ)  на запит «Кримських новин» прокоментувати презентований нещодавно в окупованому Криму проєкт парку в Херсонесі. У коментуванні взяли участь голова САУ, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України Яків Гершкович; голова Кримського підрозділу САУ, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту археології Тетяна Шевченко; голова Луганського підрозділу САУ, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології Сергій Теліженко.

Російську концепцію історико-археологічного парку, який має з'явитися в Херсонесі в 2024 році, презентували в Севастополі наприкінці серпня. Там планується побудувати новий громадський простір. Автори концепції переконують, що це не зашкодить заповіднику, оскільки будівництво вестиметься на території колишніх військових частин за межами існуючих кордонів музею-заповідника «Херсонес Таврійський». У цілому музейні площі займатимуть 44 тисячі квадратних метрів, озеленення становитиме 11,4 гектарів, а забудова — 3,2 га. Парк передбачає будівництво кількох об'єктів: Музей античності та Візантії площею 14 тис. кв. м, Музей історії Криму, Музей християнства, Музей-квартал реконструкції древнього міста, до якого належатимуть нинішні археологічні розкопки, Музей сучасного мистецтва, а також Археологічний ландшафтний парк, туристичний і паломницький центри, школа мистецтв і філія міжнародного дитячого центру «Артек». Кількість робочих місць у Херсонесі збільшиться з 257 до 1,5 тис. осіб. Паркувальний простір розшириться вдесятеро — з 110 машиномісць до 1,38 тис. місць.

Коментуючи ці прожекти, в Спілці археологів України наголошують, що Росія як держава-окупант не має жодного права проводити будь-які роботи на пам’ятках у Криму — ані реставраційні, ані археологічні, оскільки ці пам’ятки й артефакти є власністю держави Україна.

Заплановані масштабні роботи з будівництва історико-археологічного парку «Херсонес Таврійський», з яких 11,4 гектарів відводиться під деревно-кущеві насадження і 3,2 гектарів — під будівельні роботи, є порушенням міжнародного права. Адже країна-окупант, згідно з міжнародним законодавством, не може використовувати культурні пам’ятки на окупованій території, — пояснюють історики.

Українські фахівці нагадують, що Україна в 2013 році досягла внесення «Херсонесу Таврійського» до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Однак анонсовані росіянами роботи можуть зашкодити пам’ятці та збереженню її в цьому списку. Зокрема, планується будівництво цілої низки нових туристичних і релігійних приміщень, двох підземних паркінгів на 580 та 620 паркомісць.

Це гігантські підземні конструкції, — наголошують фахівці.

Краєвиди Херсонесу зараз

Росіяни переконують, що під забудову потрапляє територія колишніх військових частин буцімто за межами існуючих кордонів музею-заповідника «Херсонес Таврійський та його хора». Однак заяви росіян, що роботи не зачіпають пам’ятку, є маніпулятивними, оскільки і ці території також внесені до списку ЮНЕСКО.

Російські чиновники зараз запевняють, що не збираються нічого робити на ділянці, яка охороняється ЮНЕСКО. Однак до списку ЮНЕСКО внесено не лише місто Херсонес, а й вся його сільськогосподарська округа. Археологічні роботи проводяться на території колишніх військових частин, розташованих на землях, безпосередньо прилеглих до міста Херсонес, — підкреслюють українські фахівці. 

Російський проєкт забудови Херсонесу. Такий вигляд пам'ятка може отримати в 2024 році

У Спілці археологів України вважають, що обґрунтування росіян щодо необхідності проведення масштабних робіт на Херсонесі не витримують жодної критики і продиктовані політичною доцільністю. А поспіх, із яким планують проводити будівельні роботи, фактично унеможливлює проведення справжніх археологічних досліджень на заявлених ділянках. Так, початок будівельно-монтажних робіт запланований вже у вересні 2021 року. 

Перед будь-якими земляними роботами необхідно дослідити ділянку, але в заявлені строки дослідити такі значні площі неможливо. Дослідження похапцем за допомогою військових і землерийної техніки, як це заявлено на онлайн виступі відповідальних осіб, будуть відвертим нищенням пам’ятки, — констатують у САУ.

Крім того, в Спілці відзначають, що Росія не гребує незаконно вивозити знайдені в Криму артефакти і під різними приводами намагається залишити їх на своїй території та привласнити. Зокрема, під виглядом потреби в реставрації.

Портовий квартал стародавнього Херсонеса. З античних часів тут збереглися оборонні стіни, башти та середньовічні житлові квартали. З 2018 року тут проклали непритаманні тому часу дерев'яні доріжки, встановили підсвічування стін

Матеріали реставрують як на місці, у Криму, так і в Ермітажі. Практика неповернення відреставрованих речей із Ермітажу в місцеві музеї дуже поширена, — акцентують фахівці.

Песимістичні передбачення українських археологів ґрунтуються на наявній інформації про те, як останні сім років у Криму інтереси інфраструктурного будівництва (особливо військового) беруть пріоритет перед інтересами науки. 

Вхід до музею-заповідника «осучаснили» в традиціях російського дерев'яного зодчества

Військові, які братимуть участь у проєкті парку в Херсонесі, займалися також будівництвом водоводу «Бельбек». За побіжною інформацією, чимало археологічних об'єктів під час будівництва водоводу було просто знищено будівельною технікою, — пояснюють в САУ.

У деяких місцях металеві конструкції, що утримують нові дерев'яні настили, стоять прямо на залишках древніх стін або впритул до них

Нагадаємо, російський проєкт історико-культурного парку в Херсонесі реалізує фонд «Моя історія» під патронатом Мінкультури Росії та Патріаршої ради з культури. Партнерами виступають Міністерство оборони РФ і окупаційний уряд Севастополя.

Росія «розписалась» у своєму злочині, розмістивши інформацію, під егідою яких організацій проводяться заходи і «благоустрій»

Реалізація проєкту планується за рахунок коштів пожертвувань, без залучення бюджетних коштів. Вартість проєкту поки не назвали — він у стадії підготовки. 

Великі площі давнього городища закриті суцільними настилами. Зручність для екскурсантів переважила інтереси збереження первісного вигляду пам'ятки

У вересні 2018 року президент Росії Володимир Путін дав доручення щодо розвитку музею-заповідника «Херсонес Таврійський» у Севастополі та створення однойменного історико-археологічного парку. І вже наприкінці 2018-го Міністерство оборони РФ передало Севастополю нерухоме майно семи військових містечок, розташованих біля заповідника «Херсонес Таврійський» і в околицях Балаклавської бухти. 

По всьому Херсонесу з'явились «сучасні артефакти» — електрокабелі закопали в землю, а подекуди протягнули через стародавні стіни

Раніше українські правозахисники наголошували, що ті пам’ятки в окупованому Криму, які можна використати для поширення імперської ідеології, Росія «реставрує» під згадані потреби — таким чином, щоб справжня історична трактовка подій і фактів не руйнувала в головах кримчан трактовки пропагандистської. 

Працівник обтесує сокирою камені
Табличка на вежі Зенона прикручена саморізами
Підземний храм на головній вулиці. Виник у перші століття н.е. на місці вирубаної в скелі цистерни. Окупаційна влада «загратувала» храм

Експерти вживають формулювання «православізація античного Херсонесу». Під виглядом реставрації та розширення площ відбуваються спроби розмиття античних рис пам’ятки і натомість надання їй рис пам’ятки саме російської. Хоча це і йде всупереч з історичною правдою, але повністю відповідає російським пропагандистським цілям у Криму в контексті підтвердження «сакральності» Криму саме для Росії та «прив’язування» Криму саме до російської історії.