«Візит Зеленського до США є стратегічно важливим для обох країн». Військовий експерт про те, як Україні «не зникнути з радарів» американської політики

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
31 августа 2021, 20:02
Тетяна ІваневичQHA
31 августа 2021, 20:02

Візит Володимира Зеленського до Сполучених Штатів Америки є стратегічно важливим для обох країн, зважаючи на зовнішньополітичні обставини. Тому, щоб «не зникнути з радарів» американської політики, Україна має запропонувати позитивний порядок денний у пріоритетних сферах, зокрема, у безпековій.

Таку думку висловив заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Михайло Самусь, коментуючи «Кримським новинам» робочий візит українського президента і його зустріч з американським колегою.

Самусь відзначає, що візит Зеленського відбувається після виведення американських військ з Афганістану — події, яка змушує у тому числі США по-новому подивитися на свою зовнішню політику. І ця необхідність нового погляду може вплинути і на українсько-американські відносини. Втім, експерт налаштований більше позитивно, хоч і відзначає, багато що залежатиме від американських партнерів. 

Цей візит є стратегічно важливим, і думаю, він є важливим не тільки для України, але й для Сполучених Штатів, для адміністрації Байдена. Очевидно, що афганська проблема потребуватиме перегляду зовнішньополітичних пріоритетів, підходів до формування геополітики, зовнішньої політики США. Деякі експерти в Україні кажуть, що зараз Україна буде поза радаром США. Я, наприклад, вважаю, що навпаки — зараз відкриваються нові можливості для України, для того, щоб вибудовувати нові відносини зі США і виходити на новий рівень партнерських, а можливо і союзницьких відносин. Але це, знов таки, буде залежати від того, як бачитимуть подальший розвиток ситуації із зовнішньою політикою і геополітикою самі США.

За словами експерта, існує доволі широке коло питань, які має артикулювати українська сторона під час візиту до США. Але важливо не лише те, що саме озвучить Україна, але й те — як вона це зробить. Україна має продемонструвати себе як активний і впливовий гравець, зокрема, щодо безпеки в Азово-Чорноморському регіоні, а щодо наявних внутрішніх проблем в різних сферах — то показати, що країна знає, як їх вирішувати і намагається вирішити.

Я думаю, що Україні варто порушувати усі важливі питання, які можливо взагалі озвучити. Це не тільки безпека. Звісно, треба говорити і про економіку, і про конкретні речі стосовно інвестицій. Треба виходити з позитивним порядком денним, з позитивними пропозиціями. Україні треба показати, що ми зростаємо як суб’єкт, що ми є важливою країною в регіоні, а можливо і на вищому рівні, що ми самі дійсно здійснюємо певні кроки для того, щоби досягти успіхів у протистоянні з агресією Росії, що ми робимо все для того, щоб деокупувати Крим і Донбас, що у нас є проблеми з Мінськими домовленостями, що у нас є проблеми в певних технологіях, що у нас є проблеми з інвестиціями, з економікою, але ми налаштовані їх вирішувати.

Михайло Самусь вважає, що у США треба озвучити пропозиції з конкретних і різноманітних напрямків співпраці: технології, інвестиції, інфраструктура, відносини у сфері безпеки, в тому числі й з військово-технічного співробітництва.

Експерт акцентує на кількох питаннях зі сфери безпеки, які важливі для України, і які мають бути в порядку денному візиту. Зокрема, це військово-технічна співпраця в галузі ПРО, посилення українських ВМС для зміни балансу сил в Азово-Чорноморському регіоні.

Нам конче потрібні системи протиракетної оборони, щоб змінити баланс протистояння з Росією. І тут нам винятково США можуть допомогти. І треба дискутувати конкретні проєкти: чи нам треба ЗРК «Patriot», чи можливо взяти досвід співпраці США з Ізраїлем і зробити більш дешеві системи, але ефективні для України. Якщо говорити про Крим, я думаю, що Військово-морські сили мають бути пріоритетом, в тому числі у відносинах зі США. Чим швидше ми створимо ВМС, тим швидше у нас підуть справи з Кримом, це абсолютно точно. Нам треба просто негайно поповнювати і розбудовувати свій флот високими технологіями, сучасними кораблями, універсальними платформами, високоточною зброєю, системами наведення і розвідки, які також мінятимуть баланс в Азово-Чорноморському регіоні. І тут також США є надзвичайно важливими. Так само можна говорити про будь-які інші напрямки. США — це країна, яка має технології у всіх сферах, — пояснює Самусь.

Зокрема, українському флоту потрібні систем розвідки, підводні й надводні безпілотні роботизовані апарати-безпілотники. І про продаж таких систем треба домовлятись вже на політичному рівні. «У нас на флоті повний вакуум з точки зору високих технологій. А цими системами треба наситити Чорне море так, щоби російський підводний човен міліметра не міг пройти, щоб ми не знали де він. І щоб ми могли з автономного підводного човна його знищити. І тут крім США нам ніхто не допоможе», — емоційно констатує експерт.

Самусь також вважає, що під час візиту до США українським політикам і посадовцям варто запропонувати ефективні ідеї щодо сприяння Україні у вступі до НАТО та у врегулюванні російсько-українського конфлікту на Донбасі.

Експерт нагадує, як ще під час дискусій про ПДЧ перед червневим самітом НАТО висловлював думку, що на минулому саміті НАТО адміністрації Байдена було вигідно вийти лідером і заявити про те, що вони беруть на себе відповідальність за те, щоб Україні та Грузії надали ПДЧ. Наразі час для подібної ініціативи ще не втрачено і українській делегації варто це проговорити під час візиту.

Якби США проявили лідерство (в ініціативі надання ПДЧ, — ред.), це вже були б історії успіху. Зараз ще не пізно. Зараз адміністрація Байдена може виступити з такою ініціативою, що США закликають союзників надати Україні ПДЧ і закликають створити пул країн, які допомагатимуть Україні та Грузії долати труднощі в реформуванні сектору безпеки і оборони в рамках виконання ПДЧ, щоб в найближчі терміни стати членом НАТО. Але це, знов таки, залежить від адміністрації Байдена. Я б на їхньому місці створив би з цього історію успіху.

Самусь також вважає, що наразі сприятливий час для українських ініціатив у залученні США до врегулювання конфлікту з РФ на Донбасі.

Йдеться не лише про те, що на фронті триває загострення і щодня повідомляється про поранених і вбитих українських бійців. Наразі відбуваються зміни в тих країнах, які залучені до процесу, особливо у Німеччині. Експерт припускає, що Німеччина очевидно братиме набагато менше участі у врегулюванні на Донбасі, тому що після залишення посту канцлеркою Ангелою Меркель, а не виключено і поразка її партії на виборах, Німеччина буде більше займатися своїми внутрішніми проблемами. Участь країни в Нормандському форматі та у Мінських домовленостях, ймовірно, буде лише декларативно, схожою буде і позиція Франції. 

Тому Україна має пропонувати нові ідеї і нові формати щодо Донбасу і озвучувати їх, залучаючи до процесу врегулювання провідні країни. Як ілюстрацію до ймовірної успішності подібних ініціатив, Самусь наводить ініціативу Україну зі створення «Кримської платформи».

«Україні можна виходити з пропозицією до США більш активно діяти у врегулюванні російсько-української війни. В принципі успіх «Кримської платформи» показує, що не треба боятися брати на себе ініціативу, не треба у всьому слухатись наших західних партнерів. Можливо, Україні вже треба брати на себе ініціативу створення такої умовно кажучи «Донбаської платформи», в рамках якої виробляти нові підходи до врегулювання ситуації на Донбасі? Очевидно, що в цьому процесі треба заручитися підтримкою кількох провідних країни. Якщо Німеччина відходить (від активної участі у врегулюванні, — ред.), Франція займає пасивну позицію, то Нормандський формат буде абсолютно вихолощений, і США могли б взяти на себе відповідальність і заявити про те, що треба дати новий імпульс врегулюванню і можливо не самостійно, а з Великобританією, Канадою, Євросоюзом, можливо, окремі європейські країни, такі як Польща, країни Балтії, увійшли б до нового формату врегулювання. Можливо, до цього формату можна докласти ще й Будапештський формат», — припускає Самусь.

Як повідомляли «Кримські новини», триває робочий візит Зеленського до Сполучених штатів Америки. Планується, що 1 вересня відбудеться його зустріч з президентом США Байденом.