«Жодної військової новизни на тому параді немає. Та й політичної новизни теж». Експерт про віртуальну воєнну спроможність російської армії

Публикации
Тетяна ІваневичQHA
24 июня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA
24 июня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA

З воєнної, військово-політичної та військово-стратегічної точки зору ювілейний парад в Москві жодного значення не має, вважає заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь

«Жодної військової новизни на тому параді немає. Та й політичної новизни теж. Цей парад є спробою Путіна зафіксувати свій статус як лідера Російської імперії, який продовжує фактично навічно своє перебування при владі. Парад чітко пов’язаний з голосуванням за зміни до конституції РФ, які надають Путіну безмежну і нескінченну владу».

Таким чином експерт прокоментував QHA media військові паради до 75-ї річниці перемоги СРСР над нацистською Німеччиною, які Росія, незважаючи на пандемію коронавірусу, провела в Москві, а також на окупованих українських територіях - в кількох містах Криму та Донбасу. В парадах в тому числі було представлене озброєння, яке Росія розмістила в окупованих Криму та ОРДЛО.

Парад в Москві в російських ЗМІ позиціонувався як демонстрація значної кількості новітньої техніки - зокрема, проанонсували 24 таких зразки. Йшлося про бойові машини піхоти «Армата» та «Курганець-25» з новими бойовими модулями «Кинджал» і «Епоха», зенітні ракетні системи С-300В4 і С-350, зенітний артилерійський комплекс «Деривация-ППО», танки Т- 90М і Т-80БВМ, береговий ракетний комплекс «Бал», інженерну систему дистанційного мінування і вогнеметну систему «Тосочка».

Втім, Михайло Самусь зауважує, що Росія зараз намагається створити ілюзію військової потужності Радянського Союзу. Хоча в реальності РФ - це «економічний карлик з агресивною, непередбачуваною політикою». Плюс в Росії наявний провал з фінансуванням всіх державних програм озброєння. Зокрема, програма, яка була розрахована до 2020 року, повністю провалилась, навіть за умов надзвичайно високих цін на нафту кілька років тому. 

«Зараз ціни на нафту впали, і я думаю, Росії зараз не до надсучасних видів озброєння. Вони можуть зробити якісь штучні види озброєння, на кшталт танку «Армата», який заглох на одному з парадів. А от щодо серійного виробництва - я дуже сумніваюсь. Вони то гіперзвукові ракети роблять, то контргіперзвукові ракети, намагаючись довести всьому світу, що вони можуть протидіяти та бути на рівних із Сполученими Штатами Америки, країнами НАТО, Китаєм. Однак Росія не може зараз претендувати на місце серед великих країн. Сучасна Росія - це регіональна держава з агресивною політикою, яка намагається реалізувати свої реваншистські погляди, прагнучи довести, що територія СРСР - це їхня територія, і інтереси Росії полягають в доволі широкій геополітичній сфері. Але насправді все це лише намагання», - коментує експерт парадну техніку та російські мотивації. 

Як приклад регіональності і неконкурентності Росії у військовій сфері Самусь наводить  її участь  в кампанії в Сирії та Лівії. Скажімо, в березні цього року турецький ударний дрон знищив у Сирії новітній російський зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцир-С1».

«Туреччина просто безпілотниками знищила всі потуги Росії продемонструвати свою військову велич. Втікали (росіяни), аж гай шумів. Причому це були найсучасніші російські системи озброєнь, в тому числі протиповітряної оборони. Та їх дуже успішно знищували турецькі безпілотники. Розказувати росіяни можуть багато, але там, де вони отримують системну відповідь, там жодних сумнівів, що ніякої російської військової величі не існує».

На сьогодні Росія може «відчувати себе великою» хіба що на пострадянському просторі, де ситуація зі збройними силами ще гірша. І для окремих країн таке брязкання зброєю може бути попередженням про намір Росії насправді застосувати цю зброю проти них. Експерт вважає, що варто зважати на недружні заяви або відверті погрози Росії в бік сусідів - колишніх радянських республік. Росія ще спроможна вести локальні війни, тим більше, пересвідчившись, що за свої зазіхання на територію сусідів не отримає військової або іншої потужної відсічі від великих світових держав.

«Цей парад і взагалі політика Путіна, його заяви мають загрозу винятково для країн пострадянського простору. Потужність військової машини Росії достатня для того, щоб здійснювати будь-які агресивні дії на пострадянському просторі, чим і буде займатися Путін. Він про це відверто говорить - виявляється, начебто є багато «подарунків», які Росія хотіла б забрати у  колишніх радянських республік. І, на жаль, Росія має для цього всі можливості, тому що Україна не стала членом НАТО. Путін не буде атакувати маленькі країни Балтії, тому що вони в Альянсі. А от атакувати Україну, Білорусь, Молдову, Казахстан чи Узбекистан - це без проблем. Тому що ця атака не нестиме жодних наслідків для Путіна. Він це побачив по Криму, він це побачив по Донбасу. І навіть 25 листопада 2018 року, коли росіяни відкрито атакували українські кораблі, порушивши міжнародне морське право, жодних проблем для Путіна це не принесло».

Коментуючи проведення «парадів побєдобєсія» на окупованих Росією українських територіях, в Криму і ОРДЛО, Самусь відзначає, що тут для РФ існує необхідність постійно нагадувати місцевим мешканцям, хто тепер господар на цій території.

«На окупованих територіях вони, в принципі, вбачають сенс проводити такі паради, щоб продемонструвати місцевому населенню, що Росія знаходиться тут, що Росія контролює ситуацію. З точки зору РФ, є сенс постійно брязкати зброєю на окупованих територіях і постійно демонструвати її».

Говорячи про те, як повинна Україна реагувати на нарощування військової потужності Росії та її недружні заяви, Михайло Самусь акцентує, що Україна не повинна нікому нічого демонструвати. Потрібно розбудовувати власну державу, розбудовувати збройні сили, в тому числі на морському, найбільш критичному напрямку, ситуацію на якому експерт охарактеризував як «концептуальний провал». При цьому він застерігає від побудови в Україні «маленької радянської армії», наголошуючи, що треба віддавати перевагу високотехнологічному озброєнню і сучасним методам ведення війни:

«Єдине, що потрібно для нас - це будувати свої збройні сили системно, щодня та нарощувати технологічність нашого війська. Саме технологічність. Якщо ми підемо тим самим шляхом, що й росіяни, тобто будемо безкінечно створювати зброю і військо за зразками Радянського Союзу, то ми просто будемо копіювати Росію. У них буде величезна «радянська армія», а у нас буде трошки менша «радянська армія». А нам треба йти технологічним шляхом, тобто створювати такі системи, які можуть конкурентно протидіяти Росії. Як діє, приміром, Туреччина: вони не вводили в Лівію танкові дивізії, вони просто використали сучасні безпілотники, які звели нанівець всі можливості Росії».