Ліна Тимошина

58 кримінальних проваджень щодо незаконного позбавлення волі кримчан розслідує Нацполіція в АР Крим

mainnews-id
Водночас правозахисники КРЦ розповіли про порушення прав людини в окупованому Криму за I квартал 2025 року

58 кримінальних проваджень за фактами незаконного позбавлення волі кримчан розслідує Національна поліція в АР Крим та м. Севастополі, яка діє на підконтрольній Україні території.

Про це повідомив заступник начальника слідчого управління ГУНП в АР Крим та м. Севастополі, полковник поліції Сергій Дорошин на пресконференції у Києві.

Він закликав повідомляти про факти порушень прав людини стосовно мешканців в окупованому Криму, а також на інших окупованих територіях.

«Слідчим управлінням проводиться розслідування за фактами незаконного позбавлення волі - 58 кримінальних проваджень. Кримінальні провадження - це безпосередньо кримінальні провадження, в яких може бути не один злочин, може бути багато фігурантів і потерпілих. З них 12 кримінальних проваджень стосуються незаконного позбавлення волі осіб, які «мають причетність до організації Хізб ут-Тахрір». Крім того, за фактами обшуків, порушення недоторканності житла, тобто, проникнення до житла, за фактами обшуків як органами ФСБ, створеними у Криму, «поліцією», вони проводять ці примусові обшуки, то у нас розслідується 46 кримінальних проваджень», - сказав Дорошин.

За його словами, за фактами скоєння воєнних злочинів, на сьогодні проводиться розслідування у 90 кримінальних проваджень.

«І так, фактів дуже багато. Однак, якщо безпосередньо дивитися по тих особах, які перебувають не тільки в установах позбавлення волі Криму, а також поза межами, на території росії, то на сьогодні є 15 кримінальних проваджень, в яких фігурують 95 потерпілих осіб», - повідомив полковник поліції.

Правозахисники Кримськотатарського Ресурсного Центру (КРЦ) зафіксували 38 затримань в окупованому Криму за перший квартал цього року. У 12 випадках - затримання представників корінного кримськотатарського народу.

Про це повідомив голова правління КРЦ Ескендер Барієв, презентуючи «Аналіз порушень прав людини в окупованому Криму за I квартал 2025 року». Також зафіксували 36 випадків арештів, 21 з них – арешти кримських татар. Крім того, окупанти в Криму провели 13 обшуків, 7 з них – у помешканнях кримських татар.

«Щодо обшуків. За аналогічний період 2024 року було зафіксовано 33 випадки, 28 – у представників кримськотатарського народу. І у 2023 році – 21, з яких 19 – у помешканнях представників кримськотатарського народу. Якщо подивитися, ми бачимо тенденцію до зменшення кількості обшуків. Але тут питання в іншому. Починаючи з 2024 року є тенденція, коли проводяться обшуки, потім затримують людину і не говорять про це вголос. У 2024 році ми зафіксували кілька десятків випадків, коли вони або викрадали, або приходили вночі і проводили обшуки, забирали людину. І потім звільняли, якщо люди не будуть говорити про це вголос», - зауважив Барієв.

Переслідують кримчан, зокрема, за статтями «дискредитація збройних сил російської федерації» і «державна зрада».

«Але ми можемо чітко говорити про те, що таким чином, зокрема, вони продовжують залякувати наших співгромадян, які намагаються зберегти свою думку і позицію», - акцентував Барієв.

У березні правозахисники дізналися про смерть 60-річного політвʼязня Рустема Віраті в російській в'язниці ульяновської області. Окупанти звинуватили чоловіка в участі у кримськотатарському батальйоні імені Номана Челебіджихана.

«Він не просто помер, щодо нього здійснювали тортури, йому повідбивали повністю нирки, в нього були проблеми. Він останній раз, 7 лютого, зателефонував своїм близьким і сказав про те, що дуже погано почувається. І що, можливо, не протримається далі. І 10 лютого він помер», - розповів правозахисник.

У березні правозахисникам стало відомо про зникнення в окупованому Криму Сусани Ізмаїлової. Жінку вивезли з дому після обшуку, здійсненому співробітниками ФСБ. Місце її перебування невідоме.

Також представники КРЦ дізналися про зникнення Анатолія Кобзаря у березні 2024 року. Чоловік поїхав до Бахчисараю на роботу і зник. Його сестра Наталія Флуріс під час пресконференції розповіла онлайн деталі зникнення брата.

«Він пересувався на своїй машині, йому «перерізав» дорогу білий мікроавтобус. Звідти вийшли співробітники ФСБ і змусили його пересісти у цей мікроавтобус. Наступного дня цей мікроавтобус приїхав до дружини мого брата, зачитали документ про підозру, повели у квартирі обшук, вилучили документи, сім-картку. Потім обіцяли найближчим часом зателефонувати і повідомити. Але цього так і не сталося», - розповіла жінка.

Фото: КРЦ

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

Це жирна червона лінія для України, - Джелял про визнання окупованих територій за рф

news-pic

58 кримінальних проваджень щодо незаконного позбавлення волі кримчан розслідує Нацполіція в АР Крим

news-pic

Фідан та Рубіо обговорили питання припинення вогню між рф та Україною, - ЗМІ

news-pic

Рік не бачилися: політв'язень Амет Сулейманов просить про тривале побачення з родиною

news-pic

Дипломатичний фронт України: участь у форумі в Анталії

news-pic

Окупанти в Криму затримали молдованина, якого звинувачують у намірі підірвати водонасосну станцію

news-pic

«В Анкарі обговорюється питання спрощення перемовин між рф та Україною», — Фідан про завершення війни

news-pic

Формула припинення вогню з визнанням окупованих територій частиною росії є абсолютно неприйнятною, - Джемілєв