Асіф Алієв

Форум ООН з питань корінних народів: права кримських татар і міжнародна підтримка України

mainnews-id
Постійний форум ООН з питань корінних народів стає інструментом для підготовки до деокупації Криму

Сьогодні, 21 квітня, в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку стартує черговий, 24-ий Постійний форум ООН з питань корінних народів (UN Permanent Forum on Indigenous Issues, UNPFII).

Форум, який був заснований у 2000 році, ставить своєю головною метою обговорення питань, що стосуються прав, добробуту та розвитку корінних народів у всьому світі.

форум 2023.jpg

Насправді це унікальний міжнародний майданчик, на якому корінні народи можуть безпосередньо донести свої проблеми до уваги держав, міжнародних організацій та правозахисних структур. У засіданні щороку беруть участь тисячі учасників з понад 70 країн — представників корінних народів, урядовців, науковців, правозахисників.

Україна бере активну участь у роботі Форуму, особливо з 2014 року, після початку тимчасової окупації Криму росією.

Центральним голосом на міжнародному рівні в захисті прав корінного народу Криму — кримських татар — виступає українська делегація. У 2022 році Україна вперше в історії була обрана до складу Постійного форуму ООН з питань корінних народів на період 2023–2025 років.

Представляє Україну кримський татарин, юрист-міжнародник Сулейман Мамутов.

мамутов.jpg

Після обрання Мамутова Київ отримав можливість впливати на формування рекомендацій Форуму.

Основний акцент української сторони зосереджений на кількох факторах:

— захист прав кримських татар. Форум став майданчиком для привернення уваги до репресій, обмежень свободи віросповідання, освіти та культурного розвитку кримських татар в окупованому Криму.
— міжнародне право. Участь України сприяє формуванню міжнародних звичаїв у сфері прав корінних народів, що може мати довгостроковий вплив на глобальні стандарти. — розвиток мов і культури. Україна виступає за програми збереження мов корінних народів, що є особливо актуальним у контексті підготовки до «Міжнародного десятиліття мов корінних народів» (2022–2032).

Сама Україна ще у 2021 році зробила вагомий крок назустріч корінним народам, визнавши такими кримських татар, караїмів та кримчаків. Київ зобов’язався гарантувати їхнє право на збереження мови, культури, традицій та створення представницьких органів.

кримські татари.jpg

Оскільки більшість корінних народів України (кримські татари, караїми, кримчаки) проживають на тимчасово окупованій території, Україна використовує Форум для документування порушень прав і впливу на росію через міжнародні механізми.

На цьому майданчику ООН Київ має змогу протидіяти спробам кремля спотворювати інформацію про становище кримських татар.

Неправдива інформація шириться через виступи російських делегатів або формально незалежних експертів.

Українська делегація порушує теми репресій в окупованому Криму, переслідування кримськотатарських активістів, заборони Меджлісу та політично мотивованих арештів.

Участь України в Постійному форумі ООН з питань корінних народів є стратегічно важливою для захисту прав кримських татар, караїмів і кримчаків, особливо в умовах російської окупації Криму.

прапор кримських татар.jpg

Обрання Сулеймана Мамутова в 2022 році та активна позиція української делегації посилили голос України на міжнародній арені. Форум став не лише платформою для привернення уваги до порушень прав, але й інструментом для формування глобальних стандартів і підготовки до деокупації Криму.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

«Це форма тиску на Україну», — Рефат Чубаров про нібито готовність США визнати окупований Крим російським

news-pic

Кримський політв’язень Олександр Тарапон вийшов на волю з російської в’язниці

news-pic

Без права виїзду з рф: як Центри тимчасового утримання іноземних громадян в росії перетворюються для ексбранців кремля на вʼязницю

news-pic

Від Асканії-Нова до Криму: як росія краде українських тварин

news-pic

Росіяни вночі вдарили ракетами з Криму: є постраждалі

news-pic

Українська делегація провела перемовини з американською в Парижі

news-pic

«Для збереження спадщини»: ТІКА передала «Інституту розвитку кримськотатарської мови» сучасну техніку

news-pic

Загарбники відправили у в’язницю свого колишнього очільника "МНС" Криму