Що означає для України указ Трампа про призупинення допомоги США

20 січня, у перший день на посаді президента США, Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, аби визначити, чи відповідають вони його політичним цілям.
У документі зазначається, що індустрія іноземної допомоги та бюрократія не відповідають американським інтересам і в багатьох випадках суперечать американським цінностям.
«Вони слугують дестабілізації миру в усьому світі, просуваючи в іноземних державах ідеї, прямо протилежні гармонійним і стабільним відносинам всередині країн та між ними», — йдеться в указі, опублікованому на сайті Білого дому.
Як цей указ вплине на подальшу американську допомогу Україні, чи зіштовхнеться Київ з нестачею ресурсів? На ці питання інформаційному агентству QIRIM.News відповіли експерт з міжнародної політики Ігар Тишкевич та експерт-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень «Український меридіан» Дмитро Левусь.
За словами Тишкевича, йдеться не про військову допомогу, а здебільшого про гранти неурядовим організаціям та уряду.
«Можна передати гарячі вітання грантам від USAID. Вони будуть призупинені.
Це стосується насамперед громадських організацій та засобів масової інформації: «Радіо Свобода», «Голос Америки». Будуть переглянути пріоритети, швидше за все, пройде аудит ефективності їхньої попередньої діяльності.
Це також торкнеться частини українських міністерств, які отримували гроші на реформи чи якісь проєкти», — зазначив він.
Експерт наголосив, що питання військової допомоги фінансується з військового бюджету США.
«Тому станом на сьогодні катастрофи для України не відбулось», — зазначив він.
Тишкевич не виключає, що аналогічні процеси почнуться з європейських програм, а саме - з перегляду пріоритетів та оцінки їх ефективності.
Дмитро Левусь також відмічає, що указ не торкається військової допомоги та має декларативний характер.
Він зауважив, що такий аудит потрібний і це має позитивний відгук в американців.
«Дійсно, є багато прикладів, коли допомога певним країнам призвела не до покращення ситуації, а до поразки. Конкретно це можна сказати на прикладі Афганістану», — нагадав він.
Зі свого боку керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко теж зазначив, що підписаний президентом США указ не стосується військової допомоги.
Варто зазначити, що програма допомоги США з розвитку — це окремий вид допомоги, до якого належить підтримка економічного, соціального та політичного розвитку держави та суспільства.
У американській урядовій термінології допомога Україні озброєнням проходила як допомога у сфері безпеки (security assistance), якої указ президента Трампа не стосується.
Натомість Україна отримує допомогу від США в межах програм Presidential Drawdown (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF).
Деякі з найбільших одержувачів допомоги США — Ізраїль, Єгипет та Йорданія також навряд чи відчують значні скорочення, оскільки вони є довгостроковими одержувачами допомоги, яка регулюється за договірними зобов'язаннями.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network.
Читайте також:
- «Антиконституційно й безглуздо», — оглядач із Казахстану про заборону носіння нікабу
- «Росія — країна-невдаха»: Баку відкрито йде проти кремля
- «Символ незламності»: в Україні відзначають День кримськотатарського прапора
- «Втрата громадянства України перетворюється на покарання за злочини»: правозахисники закликають президента накласти вето на закон про «множинне громадянство»
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
«Антиконституційно й безглуздо», — оглядач із Казахстану про заборону носіння нікабу

Українські військові знешкодили 47 дронів рф

«Росія — країна-невдаха»: Баку відкрито йде проти кремля

ЄС продовжив санкції проти рф ще на пів року

Влада рф звинувачує колаборанта Бальбека у шахрайстві: він нібито переховується у Туреччині

СБУ повідомила про знищення техніки рф на аеродромі в Криму

Кримські спортсмени здобули 6 медалей на Чемпіонаті Європи

Окупанти заявляють про атаку по Криму: у соцмережах пишуть про вибухи на аеродромі «Кіровське»