У Києві презентували проєкт «Окупована спадщина»: на виставці представлені й традиційні кримськотатарські строї

У Дипломатичній академії при МЗС України презентували дослідницько-реконструкторський проєкт «Окупована спадщина». Головна мета ініціативи – відтворити традиційні чоловічі та жіночі народні строї з тимчасово окупованих територій України, зокрема Харківщини, Луганщини, Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини та Криму.
Про це повідомляє кореспондент QIRIM.News.
За шість місяців команді з понад 20 майстрів і дослідників вдалося створити 12 унікальних автентичних строїв. Серед них – вишиті сорочки, спідниці, керсетки, головні убори, прикраси, взуття. Важливу частину роботи становило вивчення зразків з державних музеїв, приватних колекцій і доступних архівів.
Куратори проєкту «Окупована спадщина» кажуть, що він став важливим кроком для збереження української культурної ідентичності. Унікальні строї створені для популяризації культури регіонів, де українська спадщина зазнала серйозних втрат через російську агресію.
Експонати планують виставляти в Україні та за кордоном. Цьогоріч вони будуть представлені в Музеї Івана Гончара, Вишгородському історико-культурному заповіднику та Ірпінському історико-краєзнавчому музеї. Надалі відтворені строї стануть частиною постійної експозиції Дому Вишиванки в Чернівцях.
Проєкт не лише зберігає культурну спадщину, але й підтримує українських майстрів, популяризуючи їхню роботу на національному та міжнародному рівнях, кажуть куратори проєкту.
У межах проєкту кримськотатарська майстриня Ельміра Катакі взяла участь у створенні традиційного кримськотатарського строю. Саме її знання та досвід стали ключовими у відтворенні автентичного вбрання.
Організатори проєкту наголошують, що важливо було залучити саме кримськотатарських майстрів, які є носіями цієї культурної традиції.
«Ми попросили виготовити народні строї кримських татар саме кримськотатарських майстрів. Вони є безпосередніми носіями цієї традиції, у цьому – найбільша цінність їхньої роботи. Тільки вони знають деталі, які не описані в жодних книгах чи інших джерелах, і які неможливо відтворити лише за фотографіями», – зазначають куратори проєкту.
Фото: Валерія Петренко
Читайте також:
- Помер видатний актор і співак Ділявер Сеттаров
- У Києві відбувся вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу «Хайтарма. Шлях пам'яті»
- У Києві відбудеться вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу
- У Києві відбувся концерт «Мій Крим» до Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
«Це логічне продовження репресій», — адвокат Полозов про свій розшук у рф

Політв’язень Рустем Гугурик втрачає слух на обидва вуха у російській колонії

У Криму оштрафували понад 1200 осіб за "дискредитацію" армії рф

До окупованого Криму переселилися до 11 тисяч білорусів

Газеті «Qırım» — 36 років

«Кримські татари складали основну ударну силу», - історик Громенко про їхню роль у Конотопській битві 1659 року проти росіян

У Києві відбудеться воркшоп «Пишемо кримськотатарську Вікіпедію»

Росія вивезла з окупованого Криму понад 100 культурних цінностей