Ліна Тимошина

У Нідерландах відкрилася виставка про війну росії проти України зі «Щоденниками війни» від українських дітей

mainnews-id
Експозиція присвячена історіям українських дітей, які стали свідками війни

У Нідерландах відкрилася виставка про війну росії проти України зі «Щоденниками війни» від українських дітей

У Нідерландах, у Національному військовому музеї, відкрилася виставка «Військові історії. Україна поруч». У рамках виставки представлена експозиція, присвячена історіям українських дітей, які стали свідками війни проти України «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей». Її ініціювала візіонерка Христина Храновська за підтримки МЗС України.

Про це QIRIM.News повідомили організатори виставки.

Христина Храновська.jpg

В експозиції представлені чотирнадцять історій дітей з Донецької, Харківської, Херсонської, Київської областей. Їхні розповіді про перші місяці повномасштабного вторгнення підкріплені дитячими щоденниками, малюнками та особистими речами.

Серед них історія 12-річного Артема Скрипченка з міста Торецька, що на Донеччині. Хлопчик врятувався з-під завалів будинку, втратив батька. Артем пригадує, що на початку повномасштабного вторгнення бачив багато літаків у небі. Він з родиною ховався від обстрілів у маленькому коридорі або в підвалі.

11 березня 2022 року, коли родина знову спустилася туди, в їхній будинок прилетіла ракета. Тато хлопчика загинув на очах у родини. Артему з мамою та маленькою сестрою допоміг вибратися з-під завалів незнайомий чоловік, який довіз родину до Святогірська. Згодом його дядько допоміг родині евакуюватися до Тернополя. Після пережитого Артем Скрипченко створив серію малюнків про війну.

«Малюнки я почав створювати у Святогірську, всі вони присвячені війні й татові, якого ми дуже сильно любили. Я хочу, щоб люди дивилися на них і нагадували собі, що відбувається. Може, це підштовхне їх більше донатити на нашу перемогу, щоб подібне більше ніколи не сталося», — каже Артем.

За словами організаторів, головне завдання експозиції — розповісти унікальні історії та висвітлити глибоку травму молодого покоління України. А також дати змогу українським дітям бути почутими, – щоб світ знав, що вони переживають щодня.

виставка нідерланди.jpg

За словами авторки проєкту Христини Храновської, згідно зі звітом ЮНІСЕФ, від початку повномасштабного вторгнення в Україні загинуло або отримало поранення близько 1148 дітей. І це лише офіційна суха статистика. В реальності, каже Храновська, таких історій в рази більше.

Виставка Нідерланди 2.jpg

«Хтось не готовий розповідати про пережите горе, комусь легше тримати в собі. Мені як мамі чотирьох дітей, як людині, що працює з дітьми клієнтів останні 15 років у дитячому бізнесі, здається важливим говорити про це частіше. Ми не можемо дозволити собі припинити інформувати. «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» – це 14 дитячих історій, 14 зруйнованих життів. Весь світ має побачити, як тепер страждають українські діти. Ця експозиція — про біль очима дітей. І я хотіла б, щоб увесь світ ні на секунду не забував, що війна триває, і від російських ракет гинуть українські діти», - розповіла авторка проєкту Христина Храновська.

На відкритті експозиції був присутній міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс та посол України в Нідерландах Олександр Карасевич.

виставка Нідрланди 3.jpg

За словами менеджерки проєктів Національного військового музею Монік Брінкс, експозиції музею щорічно відвідують близько 300 тисяч людей, серед яких багато молоді та школярів. Виставка «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» триватиме до 25 серпня 2025 року.

У майбутньому Христина Храновська планує організувати подібні виставки у Лондоні та Брюсселі.

«Головне — щоб світ, який живе у своїй «бульбашці», памʼятав: щохвилини в Україні триває війна. Цей проєкт - мій внесок у боротьбу», - наголосила Храновська.

Фото: Ганна Грабарська

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин