Асіф Алієв

«Я пишаюсь, що я українець!», - Мустафі Джемілєву 81 рік

mainnews-id
Лідер кримськотатарського народу став живою легендою боротьби за свободу та справедливість

Сьогодні, 13 листопада, лідеру кримськотатарського народу, Герою України, народному депутату Мустафі Джемілєву виповнюється 81 рік. Джемілєв став живою легендою свого народу та символом його незламності.

Він майже все життя боровся з радянською системою за повернення свого депортованого народу до Криму, провів 15 років у російських таборах, а на знак протесту – 303 дні голодував.

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року у селі Ай-Серез поблизу міста Судак у Криму. На той час Крим перебував під німецькою окупацією. Після приходу радянських військ, 18 травня 1944 року, разом з усім кримськотатарським народом Мустафа Джемілєв і його сім'я були депортовані радянською владою до Узбекистану.

Мустафа Джемілєв молодий

Вже в депортації Джемілєв почав боротися за долю свого народу. Радянська влада виключила Джемілєва з університету у Ташкенті за його політичні погляди й сім разів судила. Загалом він провів у місцях позбавлення волі в Якутії 15 років.

Джемілєв неодноразово оголошував голодування на знак протесту проти грубого порушення прав людини у СРСР. Він був одним із засновників та членом Ініціативної групи із захисту прав людини у Радянському Союзі, створеної у травні 1969 року в Москві.

Після проголошення незалежності України Мустафа Джемілєв став активним діячем політичного життя країни. Уперше колишній дисидент повернувся до Криму у 1989 році, коли вже не карали за повернення на Батьківщину, але не давали можливості прописатися.

1991-го на скликаному вперше після 1917 року національному з’їзді кримськотатарського народу – Курултаї – Мустафу Джемілєва обрали першим головою Меджлісу кримськотатарського народу.

71_tn-v1694811665.jpg

У роки до окупації Криму Мустафа Джемілєв як народний депутат України половину часу працював у Києві, а коли не було сесій – повертався до Криму. Крайній раз він був там 19 квітня 2014 року. Коли виїздив з півострова на чергову сесію Верховної Ради, на одному з постів, що відокремлювали Крим від материкової України, російський офіцер зачитав Джемілєву розпорядження про заборону в’їжджати на територію російської федерації протягом п’яти років (згодом подовжили ще на 15 років - до 2034 року).

Минулого року у день свого ювілею Мустафа Джемілєв отримав від президента Володимира Зеленського орден «Золота Зірка», в той же день голова держави присвоїв йому звання Героя України.

1827b870772c93cb9f56b3deb734e4e3_1699878736_extra_large.jpeg

Наразі Джемілєв є народним депутатом України. На честь лідера кримськотатарського народу названо декілька вулиць у різних містах Туреччини. Крім того, Джемілєв – почесний громадянин турецьких міст Кастамону та Кириккале.

Інформаційне агентство QIRIM.News публікує 10 цитат Мустафи Джемілєва:

«Царство шакалів триває доти, доки не піднімуться на ноги леви»

«Війна з Україною буде початком кінця Росії та призведе до її розпаду»

«Я пишаюсь, що я українець!»

«98-99% кримських татар не приймають окупацію Криму і мріють, щоб російська влада залишила його територію»

«Найголовніше, гнітюче - повітря несвободи: у Криму повернувся старий режим, радянський...»

«Якщо так піде й надалі, Крим може виявитися замороженим конфліктом на довгі роки, що найгірше для нас»

«Методи російських спецслужб гірші за ті, що я бачив у минулому столітті»

«Кримські татари не повинні залишати Батьківщину»

«Я не очікував, що окупація Криму триватиме так довго»

«Якщо змусять до миру без повернення Криму, це не буде мир, а підготовка до нової кривавішої війни»

Дивіться також інтерв'ю Мустафи Джемілєва QIRIM.Media до Дня Незалежності України:

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин