Ліна Тимошина

Чи вистачає води в окупованому Криму і чого чекати далі?

mainnews-id

Літо в окупованому Криму - сезон, коли традиційно відчувається нестача води. Цьогоріч лише у травні місцеві водосховища втратили близько 11 мільйонів кубометрів води. І це визнають самі окупанти. Чи вистачає кримчанам води, яка її якість та чи очікувати водної кризи далі - у матеріалі QIRIM.News.

На початку червня водосховища були наповнені наполовину

На початку червня завідувач кафедри хімічних технологій водокористування окупаційного «Інституту біохімічних технологій, екології та фармації» КФУ імені Вернадського Ілля Ніколенко заявив, що обсяг води у водосховищах становить 126 мільйонів кубометрів. Це приблизно 50% їхньої максимальної наповненості. Торік цей показник становив близько 75%. Такі темпи виснаження водних запасів свідчать про початок маловодного періоду.

Раніше, у квітні, пропагандистська агенція РІА "Новости Крым" із посиланням на директора окупаційної компанії "Водні технології" Анатолія Копачевського писала, що водосховища в окупованому Криму до середини квітня були наповнені на 48%. Водночас у відповідний період 2024 року ресурсу було вдвічі більше.

Декан факультету природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», доктор економічних наук, еколог, професор Євген Хлобистов у розмові з QIRIM.News розповідає - водосховища в окупованому сезонно обміліли, тому що навесні не було тієї кількості опадів, яка є характерною для цієї пори року.

“Зима була не сніжною для Криму і кількість опадів взимку була меншою за норму. Потім менше за норму була кількість опадів навесні. Взагалі в Криму хоча б на верхівках гір взимку з'являвся сніг, він танув і формував потічки, річки, внутрішні води, так званий внутрішній стік. Цієї зими цього не було. Зима була, по-перше, теплою для Криму. А по друге, без тих опадів, які характерні в цілому для цього періоду року. Таким чином. кількість води зменшилася”, - пояснює Хлобистов.

Отже, зменшилася водність водосховищ. І кримська окупаційна влада намагається перекидати воду з водосховища до водосховища.

Безконтрольне споживання води російськими військовими

За словами еколога, Крим підійшов до зими з непоганою водністю, вона була орієнтовно 80% на всіх водосховищах. Однак, каже, водність водосховищ розраховується на певний обсяг споживання води. І тут виникає проблема усіх 11 років окупації півострова.

“Тобто 22 штучних водосховища, які сьогодні є в Криму, які формувалися за рахунок внутрішнього стоку і Північнокримського каналу, забезпечували безпроблемне споживання близько двох мільйонів кримчан, плюс промислові потреби і потреби сільського господарства. Зараз ми маємо фактично три мільйони населення Криму, маємо безконтрольне споживання води військовими і обслуговуючими підприємствами для військових цілей. Ми це називаємо - для мілітарних і парамілітарних потреб”, - акцентує він.

Тому все, що залишається, йде на потреби сільського господарства, населення і промисловості, яка не має військового значення. Хлобистов зазначає, що на сьогодні сільське господарство залишилося практично без води.

“Цей сегмент споживання скоротився майже в нуль. І вони виживають тільки за рахунок індивідуальних фермерів, там, де вони самотужки можуть щось вирощувати за умов обмеження води”, - додає він.

Ситуація виглядає достатньо критично

Що стосується населення, каже Хлобистов, окупанти поки що з політичних міркувань намагаються не перекривати воду настільки, щоб це було схоже на кризу 2020 року. Тоді водовозами привозили воду до Сімферополя.

“Але ситуація виглядає достатньо критично. Тому що на сьогодні в цілому за кількістю штучних водосховищ, за нашими даними, водність складає 50% або й менше. Перекидати з одного водосховища до іншого - з Білогірського до Тайганського, з Сімферопольського до Білогірського, вони це роблять періодично, це просто балансувати меншу кількість води на певну кількість споживачів. Щоби люди не відчували критичних проблем. Так балансувати не можна нескінченно. Тому що, в принципі, води не вистачає”, - наголошує еколог.

Вода зі свердловин із високим вмістом солей

І акцентує на ще одній водній проблемі окупованого Криму. Вона полягає в тому, що півострів всі ці роки компенсував нестачу води за рахунок підземних вод. Люди хаотично свердлили свердловини.

“До початку повномасштабного вторгнення свердловин особливо великої ємності і потужності було пробурено у Криму 150. Але переважна більшість свердловин ніде не фіксується, і кількість води з них теж ніде не фіксується. Тобто, це індивідуальна підприємливість”, - зауважує він.

Але проблема полягає у тому, що вода підіймається вже іншої якості, прісна якісна вода з верхніх шарів вже просто фізично закінчилася.

“Там зараз йде вода з високим вмістом солей, а це небезпечно для здоров'я. А головне, про що ми неодноразово наголошували, якщо ви будете поступово споживати воду все більшої й більшої солоності, ви це не будете помічати. Люди це не помічають фізично, але це впливає на їхнє здоров'я”, - наголошує Хлобистов.

Однак, за його словами, окупанти не створюють підприємства або установки для доведення якості води до питних нормативів.

“Таким чином буриться свердловина, визначається якість за зовнішніми ознаками, прозорістю і відсутністю запахів і виявляється достатньо хорошою для споживання”, - додає він.

Крім того, каже, на окупованому півострові взагалі не існує системи оцінки якості води.

“Люди зібралися, умовно кажучи, пробурили свердловину, вода пішла. У них немає таких пунктів, де можна взяти воду, піти проконтролювати, оцінити її якість, отримати рекомендації. Такого ніхто не робить і навіть такої можливості немає”, - підкреслює еколог.

Опріснення морської води - дуже дороге задоволення

Ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну окупаційні чиновники озвучували плани побудувати установки з опріснення морської води.

У 2021 році уряд рф виділив на розв’язання проблеми забезпечення окупованого Криму прісною водою 48 мільярдів рублів, це було орієнтовно 17,8 мільярда гривень. І одним із варіантів, щоправда "крайнім варіантом" називали опріснення морської води. Тоді окупаційна влада обрала ділянку у Миколаївці, що неподалік Сімферополя. Також на майбутнє планували опріснювати воду у Керчі, Судаку і Феодосії.

Євген Хлобистов каже - окупанти таки побудували одну опріснювальну станцію у селищі Миколаївка. За його словами, вона працює, але кількість опрісненої води настільки мала, що вона не впливає на водозабезпечення ані Євпаторії, ані Севастополя.

“Тобто фактично вона працює на внутрішнє споживання самого селища Миколаївка. Проблема полягає в тому, що опріснення морської води - це дуже дороге задоволення. Воно потребує величезної кількості електроенергії. Дає воду, яка фактично є дистилятом. Його треба розводити солями, довести до рівня споживання, тому що дистилят споживати недобре, скажемо обережно”, - пояснює експерт.

Тож, додає - цю воду до питної якості доводять, утім це дорого. Тому далі розвивати цей напрямок окупанти не стали.

“Станція була помпезно відкрита, стрічку перерізали під оплески, але далі не пішло. Щоби Крим забезпечити штучним опрісненням води, треба вкладати настільки величезні гроші”, - каже він.

Крім того, розповідає, окупанти намагаються побудувати декілька дамб у Криму. Роблять вони це для того, щоб збільшити кількість накопичення води у водосховищах.

“Але будувати дамби за відсутністю базової кількості води абсолютно безглуздо. Тобто вони все одно не зберуть воду, якщо її немає через природні стоки. І всі гідротехнічні споруди скоріше мають політичне, аніж реальне економічне чи соціальне значення”, - наголошує еколог.

Буде перерозподіл не на користь всіх мешканців Криму

На початку червня голова комітету з екології та природних ресурсів окупаційного парламенту Криму Світлана Шабельникова заявила, що під час курортного сезону півострів буде забезпечений питною водою на 60%. Безперебійно воду подаватимуть лише у курортних містах та населених пунктах на Південному узбережжі.

Євген Хлобистов каже - Велика Ялта точно буде з водою, бо там відпочивають заможні росіяни, представники окупаційної та російської влади, а також силовики.

“Так звана Велика Ялта буде з водою. Це реклама, це вітрина. Вони будуть робити все, щоби там не було проблем з водою”, - акцентує він.

Розповідає - попри проблеми із водою на Південному узбережжі побудували дуже сучасні дорогі комплекси для відпочинку. І там, зокрема, є басейни з прісною водою.

“Це в умовах дефіциту води виглядає не те що як марнотратство, а як знущання над кримчанами. Вони будуть перерозподіляти воду таким чином, що Сімферополь, центральна частина Криму, Керч матимуть проблеми з дефіцитом води, а Севастополь, Велика Ялта, Південний берег Криму цих проблем не матимуть. Це буде перерозподіл не на користь всіх мешканців Криму, а тільки тих, хто пов'язаний із верхівкою влади і престижними відпочивальниками”, - підкреслює Хлобистов.

Фото: Крим.Реалії

Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин