Ліна Тимошина

В Україні відзначають День гідності та свободи

mainnews-id
Саме цього дня почалися дві Революції в українській історії

21 листопада Україна відзначає День гідності та свободи. Саме цього дня почалися дві доленосні події в українській історії – Помаранчева Революція 2004 року та Революція Гідності 2013 року.

21 листопада 2004 року Центральна виборча комісія оголосила перемогу на президентських виборах Віктора Януковича. Через застосування адмінресурсу, масові фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів на користь провладного кандидата на знак незгоди українці вийшли на Майдан.

Революція отримала назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка від опозиційної партії "Наша Україна".

Оприлюднені результати голосування значно відрізнялися від результатів екзитполів. Верховна Рада України висловила недовіру ЦВК. Верховний суд України визнав незаконною постанову ЦВК про оголошення президентом України Віктора Януковича та доручив Центрвиборчкому призначити нову дату переголосування другого туру виборів Президента. 6 грудня внаслідок перевиборів новим президентом обрали Віктора Ющенка.

У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято – День Свободи.

У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович, обраний вже 2010 року, скасував День Свободи та об’єднав його з Днем Соборності.

Рівно через 9 років, саме 21 листопада 2013 року, українці знову вийшли на Майдан – через рішення тодішньої влади відійти від курсу на євроінтеграцію. Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Вночі 30 листопада силовики жорстоко розігнали активістів, переважно студентів, які залишалися на Майдані. Це збурило суспільство й 1 грудня на Майдан вийшли сотні тисяч українців. Події наступних місяців отримали назву Революція Гідності.

6 грудня відбувся «Марш мільйонів» - один з найвелелюдніших мітингів Революції Гідності. Майдан був заповнений вщент, люди були й на всіх інших центральних вулицях столиці - Хрещатику, Інститутській та Михайлівській.

Вимоги учасників Революції після побиття мирних мітингувальників змінилися. Майдан почав вимагати дострокових президентських виборів і повної зміни влади.

18-20 лютого – відбулися найтрагічніші дні Революції. Силовики били та розстрілювали протестувальників прямо у центрі столиці. Тоді у Києві загинуло понад сто людей, десятки зникли безвісти, багато хто отримав поранення чи зазнав тортур. Загиблих учасників Революції Гідності називають “Небесною Сотнею”.

За даними Українського інституту національної пам'яті, Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому – Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назару Войтовичу – лише 17.

Указом Президента Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року на честь початку двох Революцій встановлено День гідності та свободи. Другий рік поспіль Україна його відзначає на тлі повномасштабного вторгнення росії.

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись