Ліна Тимошина

«Ні у Новоросійську, ані в Абхазії російські військові не будуть у безпеці», - експерт про перебазування ЧФ рф з Криму

mainnews-id
Те, що Крим - найзручніше місце для базування кораблів у Чорному морі, це легенда.

Російський флот не буде почуватися у безпеці ні у Цемесській бухті, що у Новоросійську, ані в Очамчире, що в Абхазії. Туди окупанти почали переміщувати свої кораблі після ударів Силами оборони України по їхніх пунктах базування у Криму.

Таку думку висловив QIRIM.News керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія 21" Павло Лакійчук.

«Це один із заходів, щоб зменшити рівень втрат. Чи допоможе? – Ну, очевидно, допоможе. Чи вони позбудуться втрат? – Ні. Нагадаю, що буквально декілька місяців тому на рейді Цемесської бухти Новоросійська прилетіло у борт великому десантному кораблю Північного флоту і Балтійського флоту «Оленегорский горняк», добряче прилетіло. І це свідчить про те, що й біля Новоросійська, і біля Анапи, і навіть біля Очамчири російські військові не будуть у безпеці, допоки не підуть з нашої землі взагалі», - наголосив Лакійчук.

Військовий експерт розповів, як і чому росіяни почали розосереджувати свій флот.

«2014 року, коли діяли між Україною і рф угоди про базування у Криму, ми говорили росіянам про те, що їм треба забиратися з Криму, настане 2017 рік і вам треба буде будувати бази на своїй території, - зазначив Лакійчук.

За його словами, росіяни неохоче, але розпочали будівництво новоросійської військово-морської бази. Однак побудували там небагато. У Цемесській бухті розташована військово-морська база російського флоту. Все решта зайнято цивільними суднами.

Цемеська бухта.jpg

А у 2014 році окупанти вирішили, що система базування на кавказькому узбережжі не потрібна, бо вважали, що нібито захопили Крим «назавжди», каже експерт. Але вийшло інакше.

Лакійчук переконаний, те, що Крим - найзручніше місце для базування кораблів у Чорному морі, це легенда.

«Для сучасного флоту Чорне море - маленьке, це озеро таке, це не океан. І флот тут взагалі є ціллю. Що і продемонстрували, до слова, Збройні сили України», - наголосив він.

Під час бойових дій, пояснює експерт, або в загрозливий період сили й засоби флоту мають розосереджуватися - переміщувати кораблі, інфраструктуру флоту з головних баз. Щоб у випадку ударів по них мінімізувати втрати.

«Росіяни нічого цього не робили, допоки не прилетіло не лише по Севастополю, а й по штабу флоту, коли другий рік війни, коли флагман потонув, два десятки одиниць пішли на дно, тільки тоді вони почали здійснювати заходи з розосередження сил флоту. Звісно, інфраструктура була неготова чи недостатньо готова. А для нас це стало тактичною перевагою, якою Сили оборони України скористалися повною мірою», - зауважив військовий експерт.

Штаб чф рф 1.webp

За його словами, орієнтовно з літа минулого року росіяни намагаються перемістити флот з Криму. Бо Сили оборони продемонстрували, що уражені можуть бути і Севастополь, і Феодосія, і Керч. Зокрема, окупанти почали передислоковувати флот на Кавказьке узбережжя. Але військово-морська база – це не тільки причали. Це й склади, ремонтні підприємства, органи управління, органи зв'язку, прикриття протиповітряною обороною.

«Система базування на Кавказькому узбережжі росіян не дуже, м'яко кажучи, розгалужена. Це, переважно, Новоросійськ, де конкурують між собою, військовий і цивільний флот. (…) Це основний російський порт і їм зовсім не комільфо там, коли, по-перше, «стінки» займають військові кораблі. По-друге, чим більше військових кораблів, тим більша ймовірність, що туди «прилетить», - пояснив Лакійчук.

Тож росіяни намагаються створити пункти базування і в інших місцях. Найбільш відомою виявилася Очамчира в Абхазії. Це невеликий пункт базування. Після вторгнення росіян у Грузію й окупації Абхазії там розташувався загін морської охорони прикордонної служби фсб.

Очамчире.avif

«Це гирло річки, там був проведений невеличкий портопункт, провели поглиблювальні роботи, розширили акваторію, фактично для невеличкого загону кораблів воно там досить зручно, глибина до 9 метрів. Ну, це корвет, фрегат навіть може зайти у бухту. Але інфраструктура там зайнята прикордонниками. Плюс до того, що прикордонники «кришують» вугільний термінал нелегальний. Як тепер вони будуть з військовими ділити доходи від цього бізнесу, подивимося. Тож особливо зусиль для використання в інтересах військово-морського флоту в Очамчира питання не стоїть», - пояснює керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія 21".

Нещодавно командувач Військово-морських сил України віцеадмірал Олексій Неїжпапа заявляв, що кораблі під прапором Військово-морського флоту росії будуть «законними цілями для України у будь-якому місці світового океану». Військовий експерт Лакійчук каже - уразити ворожі кораблі ми маємо право будь-де. Інша справа – доцільність цього.

«З точки зору юридичної, через те, що ми перебуваємо в стані війни з росією, дійсно, будь-які військові кораблі є законною ціллю для ВМС України. Але я нагадаю, що у росіян не тільки Чорноморський флот, є Балтійський флот, є Північний флот, Тихоокеанський флот. Річ у тому, що протоку Босфор турки закрили, відповідно до Конвенції Монтре», - нагадав він.

Тож прохід протоками заборонений для військових кораблів. І бойові дії розгортаються в акваторії Чорного моря.

«Уразити ворожі кораблі ми маємо право будь-де. Інша справа – доцільність цього. Танкісти ж наші б'ються не для того, щоб побити всі танки ворожі, артилеристи – щоб побити всю артилерію ворожу. Наше завдання – звільнити нашу землю, вигнати окупантів з нашої землі. І операції у Чорному морі Військово-морських сил, Сил оборони України спрямовані на те, щоб вигнати ворога з нашої землі, що успішно здійснюється. Ми відновили транспортний коридор, розірвали блокаду українських портів і взагалі блокаду з моря (…) Ну, а чужого нам не треба», - підсумував Лакійчук.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

Окупанти засудили жителя Севастополя до 12 років ув'язнення за нібито «державну зраду»

news-pic

17-річного жителя Татарстану звинувачують у шпигунстві на користь України

news-pic

Вдалося повернути ще 8 дітей з окупованого Криму, які стали жертвами воєнних злочинів рф – Кулеба

news-pic

Фсб затримала жінок в окупованому Севастополі, у Воронежі та Ростові-на-Дону

news-pic

Роковини смерті кримських політв'язнів Ширінга і Гафарова у російських тюрмах

news-pic

Окупаційний суд заарештував до 4 квітня затриманого вчора Мирзаалі Тажибаєва

news-pic

В Україну доставлені перші французькі винищувачі

news-pic

«Україна проходить шлях позбавлення від стереотипів, нав’язаних і Радянським Союзом, і пануванням російської імперії», — Ельміра Аблялімова про символи Криму