Азербайджан і Крим: підтримка України в умовах вторгнення рф

Азербайджан залишається одним з послідовних партнерів України у питанні підтримки її територіальної цілісності, включно з позицією щодо окупованого Криму.
Ще у 2014 році азербайджанська делегація проголосувала за резолюцію ООН 68/262, яка засудила анексію українського півострова.
На тлі складної регіональної геополітики та власних історичних травм, Баку демонструє чітку, прагматичну та принципову позицію щодо війни в Україні, не уникаючи теми Криму, навіть попри тиск з боку росії.
Принциповість Баку
Як зазначив для QIRIM.News політолог з Баку, голова Центру досліджень Південного Кавказу Фархад Мамедов, Азербайджан від самого початку підтримував Україну у питанні територіальної цілісності, зокрема, чітко визнаючи Крим частиною України.
«Позиція Азербайджану відома. Баку послідовно підтримує принцип територіальної цілісності стосовно всіх країн світу, зокрема й України. Щодо Криму — Азербайджан вважає його невіддільною частиною України», — сказав Мамедов.
Політолог додав, що ще минулого тижня президент Ільхам Алієв під час свого виступу в університеті ADA на міжнародному форумі кілька разів зазначив, що Азербайджан підтримує територіальну цілісність України.
«Азербайджан це робить не для когось, у межах якихось коаліцій чи гучних заяв, а в межах двосторонніх відносин між Баку та Києвом», — пояснив Мамедов позицію своєї країни.
Голова Центру досліджень Південного Кавказу також звернув увагу, що підтримка Києва з боку Баку не обмежується декларативними заявами: Азербайджан надає суттєву гуманітарну допомогу, яка вже перевищила 40 млн доларів (посідає перше місце за об’ємами гуманітарної підтримки серед усіх країн колишнього СНД), а також бере участь у відновленні зруйнованої інфраструктури, зокрема, в Ірпені.
Також політолог нагадав, що азербайджанські компанії забезпечують Україну енергоресурсами для соціальних потреб.
«Крім того, Азербайджан тримає у фокусі питання кримськотатарського народу, підтримуючи їх на гуманітарному рівні. Президент Ільхам Алієв неодноразово зустрічався з лідерами кримських татар — Мустафою Джемілєвим та Рефатом Чубаровим», — підкреслив Фархад Мамедов.
Геополітичний баланс
Втім, як зауважив Ігор Семиволос, український експерт-міжнародник і директор Центру близькосхідних досліджень, позиція Азербайджану — це також результат складного геополітичного маневрування.
«Азербайджан маневрує. Інтереси з рф важливі, там складна конфігурація і прагматичне партнерство.
Проте громадська думка, експертне середовище та позиція президента — безумовно на боці України», — наголосив експерт.
Він нагадав, що під час Другої карабаської війни Україна тримала нейтралітет, що викликало певну образу у Баку, але це залишилося в емоційному вимірі. На практиці Азербайджан продовжує підтримувати Україну в гуманітарному плані та на міжнародному рівні, дотримуючись своєї зовнішньополітичної стратегії.
«Далеко не кожна країна світу та пострадянського простору підтримує нас. Насправді серед країн пострадянського простору лише Молдова демонструє однозначну підтримку», — зауважив Ігор Семиволос.
Пряма позиція Алієва
Нещодавню заяву Ільхама Алієва в Баку, де він підтримав територіальну цілісність України, прокоментував для турецьких ЗМІ призначений посол України в Туреччині Наріман Джелял, який брав участь у Дипломатичному форумі в Анталії.
За словами Джеляла, позиція президента Азербайджану чітко вказує на те, що визнання окупованих територій як російських з боку України — неприйнятне.
«Як президент країни, яка сама пережила окупацію частини своєї території (йдеться про Карабах), він чітко заявив, що Україна апріорі не може визнати ці території російськими.
Це буде неправильно ні з точки зору внутрішньополітичних процесів, ні з точки зору міжнародної політики. Тому це найжирніша червона лінія, перетнути яку Україна не може», — підкреслив Джелял.
Відносини між Україною та Азербайджаном залишаються прикладом солідарності у боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність. Спільна позиція щодо Криму та інших окупованих територій України має поглиблювати стратегічне партнерство.
На тлі російської агресії Україна й Азербайджан повинні продемонструвати, що єдність і взаємодопомога здатні протистояти будь-яким загрозам. І така співпраця може стати ще більш вагомим чинником стабільності в регіоні та за його межами.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.
Читайте також:
- Дипломатичний фронт України: участь у форумі в Анталії
- Розстріляна інтелігенція: історія видатного кримськотатарського діяча Османа Акчокракли
- Чотири місяці у СІЗО. За що переслідують 70-річного ветерана національного татарського руху Фазила Валіахметова?
- «Без перемоги України Грузія не виживе»: у Києві згадали розгін демонстрації у Тбілісі 1989 року
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Це жирна червона лінія для України, - Джелял про визнання окупованих територій за рф

58 кримінальних проваджень щодо незаконного позбавлення волі кримчан розслідує Нацполіція в АР Крим

Фідан та Рубіо обговорили питання припинення вогню між рф та Україною, - ЗМІ

Рік не бачилися: політв'язень Амет Сулейманов просить про тривале побачення з родиною

Дипломатичний фронт України: участь у форумі в Анталії

Окупанти в Криму затримали молдованина, якого звинувачують у намірі підірвати водонасосну станцію

«В Анкарі обговорюється питання спрощення перемовин між рф та Україною», — Фідан про завершення війни

Формула припинення вогню з визнанням окупованих територій частиною росії є абсолютно неприйнятною, - Джемілєв