Микола Шевчук

Ізраїльсько-палестинський конфлікт: новому витку рік

mainnews-id
Конфлікт між євреями та палестинцями має тривалу історію, починаючи зі створення держави Ізраїль на землях, які араби вважають своїми

7 жовтня минає річниця атаки ХАМАС по Ізраїлю і початку нового витка конфлікту на Близькому Сході.

Як це було

7 жовтня 2023 року угруповання ХАМАС, яке контролює Сектор Гази, оголосило про початок так званої операції «Потоп (повінь) аль-Акса». З Гази було випущено, за різними даними, від 2,5 до 5 тисяч ракет, які уразили населені пункти Ізраїлю, внаслідок чого загинуло щонайменше п'ятеро людей. Водночас близько 2500-3000 осіб прорвали у 29 місцях ізраїльський роз'єднувальний бар'єр, а також морем та повітрям проникли до Південного округу Ізраїлю.

За офіційними даними, в результаті атаки загинуло понад 1200 осіб, з них щонайменше 800 цивільних. Понад 3300 отримали поранення, а ще 242 людини (включаючи понад 120 цивільних) були взяті в полон або в заручники та вивезені до Гази.

У ХАМАС головною причиною атаки назвали «осквернення мечеті аль-Акси», 16-річну блокаду Сектору Гази, захоплення палестинської власності та ізраїльську колонізацію палестинських територій.

У відповідь влада Ізраїлю розпочала операцію «Залізні мечі» та мобілізацію резервістів. Почалися удари по Сектору Гази.

Наступного дня в країні був офіційно затверджений стан війни. Впродовж трьох днів було вбито понад 1000 осіб, які проникли з Гази на підконтрольну Тель-Авіву територію, близько 200 затримано.

9 жовтня Ізраїль увів режим тотальної блокади Сектору Гази. Паралельно з цим ізраїльтяни почали готувати наземну операцію.

27 жовтня Ізраїль посилив інтенсивність авіаударів та артилерійських обстрілів, а ввечері розпочав широкомасштабне наземне вторгнення на територію Гази за трьома напрямками: з півночі вздовж прибережної дороги Рашида, з північного сходу в районі Бейт-Ханун та зі сходу через Джухор ад-Дік.

2 листопада ізраїльська армія оточила Газу й взяла місто в облогу. У цей час у Газі посилилася гуманітарна катастрофа через обстріли та вторгнення.

15 листопада Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію із закликом створити гуманітарні коридори в Газі, але Ізраїль її проігнорував.

24-30 листопада відбулось тимчасове припинення вогню, обмін та звільнення в'язнів. 1 грудня бої посилюються в центральній та південній частині Гази.

За різними даними, конфлікт забрав життя вже понад 40 тисяч жителів Сектору Гази.

Реакція світу

У світі неоднозначно сприйняли даний конфлікт. Більшість західних урядів висловили підтримку Ізраїлю, однак ліві організації, представники західних університетів та мусульманські громади в західних країнах підтримали палестинців. Значна частина держав закликала врегулювати конфлікт мирним шляхом.

Палестинські бойовики рухаються до прикордонного паркану з Ізраїлем, 7 жовтня 2023 року. Фото: Said Khatib, AFP

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин