Окуповане майно: як в Криму «націоналізують» українські статки

Після окупації Криму у 2014 році російська влада розпочала процес так званої «націоналізації» українського майна на півострові, а на практиці - це примусове вилучення власності українських громадян, компаній та держави Україна.
За даними заступника Постійного Представника Президента України в АРК Дениса Чистікова, протягом 2024 року в окупованому Криму було «націоналізоване» майно 560 фізичних та юридичних осіб, а в Севастополі — 135 будівель.
Загальна сума, отримана від продажу цього майна, склала 4,4 млрд російських рублів. Самі окупанти звітували наприкінці грудня минулого року, що «націоналізували» 2600 об'єктів рухомого та нерухомого майна, що належало громадянам України.
Серед награбованого — активи бізнесмена Ігоря Коломойського, будівля Меджлісу кримськотатарського народу, квартира дружини Президента України Олени Зеленської.
Російська окупаційна адміністрація обґрунтовує свої дії необхідністю поповнення місцевого бюджету та забезпеченням соціальних потреб. Процес «націоналізації» часто базується на суб’єктивних рішеннях, які ставлять під загрозу власність будь-якого жителя Криму.
Зокрема, під вилучення можуть потрапити об'єкти, власників яких звинувачують у «недружніх діях» або «підготовці до терористичних актів».
Україна не визнає актів «націоналізації» на тимчасово окупованій території Криму. Київ не раз наголошував, що такі дії не мають жодної юридичної сили, а права власників будуть відновлені після деокупації півострова шляхом повернення такого майна або через компенсацію від держави-агресорки.
Влада рекомендує постраждалим фіксувати факти вилучення майна та звертатися до правоохоронних органів України, а також до міжнародних інстанцій для подальшого відшкодування збитків.
Кандидат економічних наук з Центру зовнішньополітичних досліджень Іван Ус в коментарі QIRIM.News заявив, що Україні треба створити реєстр збитків в Криму та на Донбасі, завданих російською окупацією з 2014 року.
«Як відомо, у січні 2025 року запрацював Міжнародний реєстр збитків, завданих війною рф проти України. Він розглядає заяви про відшкодування лише з 24 лютого 2022 року. Тому треба окремо створити реєстр збитків в Криму та на Донбасі, завданих російською окупацією з 2014 року.
Таким чином громадяни або підприємства надали б необхідні докази, що вони є власниками цього майна. У фіналі історії повинен бути виставлений рахунок рф, щодо цих збитків», — зазначив він.
В реєстр, вважає експерт, треба включити всі види майна - від великих підприємств, рекреативних зон до власних квартир українців чи їхніх земельних ділянок, захоплених окупантами.
Майно України та українців в окупованому Криму можна поділити на кілька категорій.
До найбільш відомого державного майна належать:
- Порти та транспортна інфраструктура (морські порти в Севастополі, Керчі, Феодосії, Ялті та Євпаторії, аеропорт «Сімферополь», залізнична інфраструктура «Укрзалізниці»)
- Енергетичні компанії (компанія «Чорноморнафтогаз», кримські електростанції, які входили до енергосистеми України)
- Військові об'єкти (бази та склади Міноборони України, кораблі ВМС)
До великого приватного майна українського бізнесу належить також майно українських бізнесменів (Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова, Петра Порошенка) та компаній (банки та фінансові установи), що залишилися в окупованому Криму.
Майно громадян України охоплює житлову нерухомість (квартири, будинки, дачі), земельні ділянки, бізнес, яким володіли українці – ресторани, готелі, магазини, турфірми.
Майно релігійних та громадських організацій, незаконно конфісковане в окупованому Криму - це будівля Меджлісу кримськотатарського народу у Сімферополі, кафедральний собор святих Володимира та Ольги УПЦ в Сімферополі та українські медіа, такі як «Чорноморська телерадіокомпанія», яка була закрита та передана під контроль російської влади.
Росія і надалі продовжує незаконно вилучати активи, які належали Україні, українському бізнесу та громадянам. Москва нехтує міжнародним правом, тому Україні треба докладати багато зусиль для захисту прав своїх громадян, аби відновити справедливість на всіх тимчасово окупованих територіях та в Криму.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network.
Читайте також:
- «Антиконституційно й безглуздо», — оглядач із Казахстану про заборону носіння нікабу
- «Росія — країна-невдаха»: Баку відкрито йде проти кремля
- «Символ незламності»: в Україні відзначають День кримськотатарського прапора
- «Втрата громадянства України перетворюється на покарання за злочини»: правозахисники закликають президента накласти вето на закон про «множинне громадянство»
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Вибух поблизу Житомира: двоє людей загинули

Україна запускає спільне виробництво зброї з партнерами

Лубінець: «рф готує з викрадених українських дітей нове покоління солдатів»

Вночі ворог запустив 4 ракети та 114 дронів

ГУР показало як дрон «Бобер» нищить техніку окупантів в Криму

«Антиконституційно й безглуздо», — оглядач із Казахстану про заборону носіння нікабу

Українські військові знешкодили 47 дронів рф

«Росія — країна-невдаха»: Баку відкрито йде проти кремля